Zatímco AMD pořádalo party, na které oznámilo novou generaci grafických karet s označením Radeon RX Vega, Nvidia chystala své špatně utajené překvapení. Na grafickou kartu GeForce 1080 Ti čekali hráči v podstatě už od představení standardní karty GeForce GTX 1080 a Nvidia nezklamala.

Zatímco AMD představilo pouze jméno chystaných grafických karet, Nvidia ukázala kartu s výkonem svého luxusního modelu Titan X určeného zejména pro výpočty v oblasti umělé inteligence. Novinka má ale poloviční cenu, která je pro český trh stanovená na 22 450 korun. GeForce GTX 1080 Ti si přitom podle Nvidie poradí s hraním na 4K i 5K monitorech. Ve srovnání se základní GeForce 1080 s cenami kolem 17 tisíc korun má být o 35 procent výkonnější.

1080 ti design

GeForce 1080 má 11 GB rychlé paměti označované jako G5X, 3584 grafických výpočetních jader a 224 texturovacích jednotek. Výpočetní jádra pracují v taktu 1,6 GHz, výrobce ale slibuje možnost přetaktování na 2 GHz. Provoz karty v zátěži znamená zvýšení spotřeby počítače až o 250 W, a to vyžaduje napájení hned dvěma konektory vedoucími z počítačového zdroje.

Nvidia slibuje také efektivnější a tišší chlazení karty oproti Titanu. Firma toho dosáhla mimo jiné odstraněním starého konektoru DVI, aby celá horní část karty mohla sloužit jako výfuk teplého vzduchu z počítače.

GeForce GTX 1080ti Ports

Ostatní výrobci jako Asus, MSI nebo EVGA mají vedle "vzorových" karet také vlastní systém chlazení, který je často lepší než návrhy od Nvidie. Díky tomu na trh dodávají také modely přetaktované přímo ve výrobě. Takovou kartu už, zatím bez technických detailů, oznámil Asus pod názvem ROG Strix GeForce 1080 Ti OC.

Prodej nových grafických karet začne 10. března a Nvidia nabídla možnost kartu si předobjednat přímo na svém webu. I přes vysokou cenu už nejspíše obdržela dostatek objednávek, protože nyní pouze nabízí možnost registrace k zaslání informací o tom, až budou karty dostupné. Nedostatek karet na trhu lze očekávat i za několik týdnů, až se začnou prodávat karty ostatních značek. Stejná situace nastala i při uvedení GeForce 1070 a 1080 před půl rokem.

 

AMD zatím neurčité

Zatímco Nvidia představila novou kartu s technickými parametry i informací o výkonu a rozeslala recenzentům první kusy, AMD představení nové generace grafických karet postavila pouze na názvu a oznámení spolupráce s Bethesda Software a na několika ukázkách her a VR aplikací bez toho, že by se samotné karty s označením AMD Radeon RX Vega ukázaly. AMD pouze upozornilo na některé technické vlastnosti, které by měly zaručit lepší běh moderních her bez ohledu na hrubý výkon.

AMD aktuálně nemá přímou konkurenci pro nejvýkonnější grafické karty Nvidia, k dosažení podobného výkonu se dostává pouze kombinací dvou grafických čipů s mnohem větší spotřebou. Moderní a povedený Radon 480 je konkurencí pouze pro GeForce 1060. To je logické, AMD staví na starší architektuře, a proto se tolik čeká na karty řady Vega.

top id1488373639 343178

Informací o výkonu zatím není mnoho, na konci loňského roku se objevily neoficiální výsledky testů ve hře Ashes of the Singularity. Podle nich má Vega nabídnout výkon srovnatelný s GeForce 1080. Dosáhnout nárůstu o dalších 30 procent by mohlo být možné, alespoň ve hrách, které plně podporují nové technologie, jež AMD prosazuje.

AMD svou akci na vývojářské konferenci GDC využilo také k tomu, aby oznámilo využití svých grafických karet ve službě LiquidSky. Jde o přímou konkurenci pro Nvidia GeForce Now, tedy službu pro streamování počítačových her z internetových serverů. Díky tomu je možné hrát náročné hry na obyčejných noteboocích. Místo výkonu vyžaduje LiquidSky i Nvidia GeForce Now kvalitní připojení k internetu.