Telefony Lenovo mají v Česku spoustu fanoušků. Díky nízkým cenám se značka prosadila, navzdory zastaralému Androidu. Globálně je na tom ale Lenovo špatně, dávno se nevyskytuje v žebříčku největších výrobců. V domácí Číně jej převálcoval nejen Huawei, ale také další značky jako Xiaomi, Oppo či Vivo.

Zvrátit několikaletý pokles má nová generace telefonů, jejíž předvoj se ukázal na veletrhu MWC v Barceloně. Lenovo tam ukázalo dva modely důležité pro „západní“ trh, které vycházejí z dědictví Motoroly, již Lenovo koupilo před dvěma a půl roku od Googlu. Moto G5 a Moto G5 Plus patří dokonce mezi nejzajímavější telefony MWC. Lenovo toho ale ukázalo ještě mnohem více. Mluví se i o návratu názvu Motorola, kterého se loni Lenovo zbavilo.

Solidní základy

Telefony Moto G jsou prototyp slušného telefonu za rozumnou cenu, které ve své době nabídly něco navíc, ať už to byl nadstandardní displej nebo odolnost vůči vodě a hlavně relativně čistý Android s nadstandardním přílivem aktualizací. Nová generace v tom pokračuje.

Menší model G5 má 5“ FullHD obrazovku a úspornou výbavu v podobě 2 GB RAM a 16 GB prostoru pro systém, aplikace a data. V nabídce bude i verze se 3 GB RAM a 32 GB prostoru. Ta horší verze by neměla ani existovat vzhledem k tomu, jak je pro Android důležitá kapacita operační paměti. A není náhoda, že vystavená verze měla právě 3 GB RAM. Další výbava zahrnuje LTE, méně výkonný procesor Snapdragon 430 a 13Mpx fotoaparát. Nejlepší zprávou je přítomnost čtečky otisků prstů, možnost výměny baterie a Android 7.0. Cena by se měla pohybovat kolem 5500 korun.

Zajímavější je Moto G5 Plus se 3 nebo 4 GB RAM a 32 nebo 64 GB prostoru pro data. Lepší je také procesor, poměrně povedený mainstreamový Snapdragon 625. Proti menšímu modelu má G5 Plus FullHD displej s úhlopříčkou 5,2“, lepší fotoaparát s rozlišením 12 Mpx, ale vyšší světelností. Cena tohoto modelu by se měla pohybovat kolem 7500 korun za verzi se 3 GB RAM.

Oba telefony mají společnou čtečku otisků, která zároveň funguje jako integrované ovládací tlačítko, podobně jako u Huaweie P10 představeného také před pár dny v Barceloně. Společné prvky se týkají také designu, který není nijak revoluční, rámečky kolem displeje jsou stále nadprůměrně veliké, ale přesto se oba telefony drží v ruce dobře. Hlavní je ale dobrý dojem z operačního systému a jeho plynulosti u verzí s větší kapacitou RAM. Díky čistému Androidu a příslibu aktualizací mají Moto G5 a hlavně Moto G5 Plus co nabídnout, i když budou mít nového soupeře s podobnou výbavou a pravděpodobně ještě lepší SW podporou v podobě nových Nokií s Androidem.

Tablet 4x jinak

Lenovo využilo prostor v Barceloně k představení dalších produktů. Vedle nových počítačů, které na mobilním veletrhu působily mírně nepatřičně, to byly hlavně nové tablety řady Tab 4 s nemastnou neslanou výbavou, ale s novým Androidem. Tab 4 8 a Tab 4 mají základní procesor Snapdragon 425, 2 GB RAM a 16GB úložiště, HD displej a 5Mpx kamerku. Ceny začínají na 4600 korun v přepočtu z eura.

Verze s označením plus pak nabízí procesor Snapdragon 625 a 3 nebo 4 GB RAM a 32 nebo 64GB úložiště, obrazovky pak mají FullHD rozlišení. Cena menšího modelu v řadě Tab 4 Plus je sedm tisíc korun. Pro všechny varianty Tabu 4 pak Lenovo nabídne odolný kryt pro děti, pro desetipalcové verze pak bude prodávat přídavnou klávesnici, která se k tabletu připojuje přes Bluetooth a bude ji nutné používat pouze na stole.

Čtyři tablety průměrně vybavené tablety jsou od Lenova nezajímavým překvapením, stejně jako chybějící nová generace Yoga Tabu s typickým designem. Idea tenkého tabletu s válcovou baterií a integrovaným stojánkem nám, na rozdíl od hardwarové výbavy u první generace a ceny u těch následujících, maximálně sedla. Lenovo navíc zůstává stranou boje o dobře vybavené tablety, jako je Huawei MediaPad M3 nebo nový Galaxy Tab S3, ale může s nimi přijít v druhé polovině roku.

 

Drahé hrátky s Moto Mody

Velkou část prostoru svého stánku na MWC Lenovo věnovalo loňskému telefonu Moto Z a jeho výměnným modulům. Doplněk k telefonu si údajně koupila polovina majitelů Moto Z. Poměrně drahý telefon byl pro Lenovo úspěšný, firma se v listopadu pochlubila milionem prodaných kusů. Nyní to bude o něco více, i když novější čísla firma nezveřejnila. Místo toho ukázala několik nových Modů, tedy zařízení, která mají rozšiřovat možnosti telefonu.

V první vlně Moto Modů byl přídavný reproduktor nebo projektor, ale jako nejpraktičtější se ukázala přídavná baterie. Nová vlna proto obsahuje hned čtyři nabíjecí Moto Mody: nabíječku pro jiné mody, které je nyní možné nabíjet jen připojené k telefonu, modul pro bezdrátové nabíjení, nový battery pack obyčejný a ještě jeden s podporou rychlého dobíjení. Zajímavěji vypadá jen Moto Mod, který funguje jako herní ovladač.

Kromě produktů, jež se začnou za pár týdnů prodávat, ukázalo Lenovo ještě sedm konceptů, které zahrnují foto tiskárnu, modul pro použití více SIM, mod v podobě tabletu, mod se světýlky, která budou blikat podle hudby, VR headset a stojan na moduly k telefonu. Celkově ale představené moduly nevzbuzují velké nadšení z modulární koncepce chytrých telefonů. Google a LG ostatně kvůli nezájmu zákazníků modulární koncepci opustily.

Návrat Motoroly

Mobilní tým v Lenovu má nové vedení, které přišlo s dalším překvapením. Rok po prvním oznámení, že značka Motorola v rámci Lenova zanikne a nahradí ji pouze krátké „Moto“, uvedl Aymar de Lencquesaing, viceprezident Lenova pro mobilní byznys server v rozhovoru pro server CNet, že značka Motorola naopak nahradí dosavadní označení Lenovo i sekundární značku Zuk. Proces změny značky bude ale nějakou chvíli trvat a bude probíhat postupně. Firma se bude řídit tím, zda je v různých regionech silnější značka Motorola nebo Lenovo. 

Šéf celého Lenova Yuanqing Yang pak pro CNBC naznačil, že se můžeme dočkat návratu ikonického "véčka" Motorola Razr: "Pokud si fanoušci Motoroly dobře pamatují Razr, měli bychom přemýšlet o tom, jak to využít. Ať už ale něco oživíme, musí to být produkt lepší než originál.

Lenovo změnu potřebuje rychle. Ještě před třemi lety plánovalo dostat se díky akvizici Motoroly ze třetího na první místo mezi výrobci telefonů. Nyní Lenovo prodává své nemovitosti a podíl v developerské společnosti, aby si zlepšilo cash flow. Podle agentury Bloomberg Lenovo tento týden prodalo za 219 milionů dolarů svůj podíl ve firmě, která staví byty a parkoviště ve střední Číně. Důvodem má být meziroční pokles zisku o dvě třetiny a pokles počtu prodaných telefonů téměř o čtvrtinu ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2015. Mobilní divize Lenova je přitom dlouhodobě ztrátová, ale podle Yanga by se měla do konce roku dostat do černých čísel. Šéf Lenova pak věří, že do dvou let bude Lenovo se značkou Motorola zase trojkou globálního trhu s mobilními telefony.