Už jsme zjistili, že za 13 tisíc korun můžete koupit výbornou 4K televizi. Kvůli tomu se samozřejmě objevuje otázka, zda má smysl připlácet za televizory, které stojí dvakrát, třikrát nebo třeba desetkrát více. Nejvýraznějším důvodem, proč připlácet, je velikost obrazovky. Pokud máte doma místo, měli byste chtít alespoň 50" nebo 55" obrazovku, jejichž ceny také klesly, a nejen u základních modelů.

Opravdu levné „obry“ koupíte za méně než 20 tisíc korun. Za 30 tisíc korun lze koupit i střední třídu televizí, které nabízejí pokročilejší technologie. Námi testovaná obrazovka LG 55UH7707 láká na lokální vypínání podsvícení, HDR režim a díky vylepšenému softwaru také na vynikající odezvu, kterou ocení fanoušci videoher. Ve výbavě televize s uhlopříčkou 55" (139 cm) nechybí satelitní tuner a zvládne i přepracovaný standard TV vysílání postavený na kodeku H.265/HEVC.

4K televize LG 55UH7707

Zahnutý stojan, ne obrazovka

To, že se design televizí mění prakticky každý rok, je zvláštní, ale možná by bez toho zákazníci nepoznali nové televize od těch starých. Velké rozdíly jsou také mezi levnějšími modely stejné firmy a těmi lepšími. LG 55UH7707 splňuje všechny požadavky na vzhled i funkční design.

Samotnou obrazovku lemuje jen několik milimetrů úzký proužek plastu s kovovým vzhledem. O stabilitu se stará subtilní noha s podobně subtilním podstavcem, který je mírně zaoblený, jako by ho LG vzalo z televizoru se zakřivenou obrazovkou (ty se naštěstí na trhu moc neujaly). Televize je na podstavci stabilní, přežije i dotěrné kočky.

Pokud byste chtěli obrazovku připevnit na zeď, budete muset počítat s omezeným přístupem ke konektorům, ty základní v podobě HDMI a USB vstupů jsou ale na boku, a snadno dostupné jsou i ovládací prvky umístěné na středu spodní hrany pod logem LG. Schované budou konektory antén, včetně satelitních, nebo optický výstup. Za televizí tak bude potřeba nechat místo.

Vedle standardně bohaté nabídky tunerů, které rozumný člověk příliš nevyužije, má televize také nadstandardní doplňkovou výbavu, jako je vedle ethernetu a wi-fi i Bluetooth s možností připojit sluchátka i klávesnici. Solidní je také zvuk, nálepka Harman/Kardon je ale hlavně marketing. I s integrovanými reproduktory je zvuk čistý a dostatečně hlasitý, ale chybí mu jistota a basy. Mnohem lepší zvuk z televize vytáhnete připojením soundbaru nebo ještě lépe s klasickými reprosoustavami. 

V balení s televizí je vedle podstavce také „magický“ ovladač, který umožňuje televizi ovládat kombinací hlasových povelů a pohybového „ukazovátka“. Nový ovladač ale nabízí i klasická tlačítka – není to jako dříve, že lepší modely LG měly klasickou „tatranku“ a k ní čistě pohybový ovladač s mikrofonem a potvrzovacím tlačítkem. Osobně jsem se s novým ovladačem nijak zvlášť neskamarádil, hlavně tlačítko „Home“ by mělo být větší a lépe dostupné, nevadilo by ani vyhrazené tlačítko pro Netflix.

Silnou stránkou LG zůstává samotný operační systém WebOS, proti předchozím verzím se ale příliš nezměnil. Jeho nejlepší funkce – pruh karet – nicméně kopíruje konkurence: Samsung i Panasonic se přiučily, co na televizní obrazovce opravdu funguje. Větší poklonu v tomto ohledu si LG přát nemohlo.

 

Obraz s trochou klamu

Na krabici s televizí i v oficiálních popisech hovoří LG o Quantum displeji s IPS panelem a o podpoře Dolby Vision, nechybí ani nápis Super UHD. Bohužel chybí to podstatné: certifikace UtraHD Premium, což je nezávislé znamení, které zaručuje dosažení konkrétních technických parametrů s ohledem na schopnost barevné reprodukce a rozsahu jasu a kontrastu, což jsou parametry důležité pro zobrazení HDR obrazu.

Absence označení UltraHD Premium tedy znamená, že od televize nelze čekat absolutně dokonalý obraz. Na to má LG ostatně celou řadu OLED televizorů. Na druhou stranu to neznamená, že má LG 55UH7707 obraz špatný. V přímém srovnání s levnějšími modely je očividně lepší, jen to tolik nebije do očí, jako když vedle sebe dáte obyčejnou televizi a právě OLED.

Nejsilnější stránkou testovaného modelu je zobrazení nativního 4K obsahu, ať už jde o streamování videa z Netflixu, nebo o 4K Blu-ray, který v našem případě znamená snímek V srdci moře. Množství detailů, které UltraHD televizory dokážou zobrazit, a ostrost obrazu se ani po dvou letech testování 4K televizorů neomrzely, naopak. Díky rostoucím možnostem sledovat 4K video z Neflixu nebo Amazonu si člověk televizi v nejlepším světle užije mnohem více. Aktuálně i díky skvělému záznamu koncertu Video Game Show – The Witcher 3: Wild Hunt Concert, který je dostupný i ve 4K s datovým tokem 31 Mbps (ukázka na YouTube i ve 4K).

Přehrávání obsahu v nižším rozlišení vypadá také výborně, pokud „nižší rozlišení“ znamená FullHD. Upscaling z DVD nebo nedej bože televizního vysílání je slabý. Ani konkurence nedokáže zázraky, ale Samsung i Philips jsou o trochu lepší.

4K televize LG 55UH7707

HDR a podsvícení

Trochu zklamáním může být kvalita HDR a obecně kontrast, zejména při nočním sledování. LG u tohoto modelu má menší rozsah jasu a v zatemněné místnosti vyniknou nedostatky systému místního stmívání. LG za 30 tisíc korun má totiž podsvětlení na okrajích obrazovky, takže není fyzicky možné zhasnout vše kromě vybraných bodů, které mají zůstat světlé. To umí jen OLED, dříve to uměla plazma.

Panasonic má trochu lepší verzi u mnohem dražšího modelu, který má plošné podsvícení, ale i to je rozdělené „jen“ na 512 světelných zón proti 8 milionům bodů, jež umí OLED individuálně rozsvítit nebo zhasnout. LG navíc používá IPS panel, který má široké pozorovací úhly, ale černá barva je méně tmavá než u jiných typů LCD panelů.

I přes některé slabší stránky IPS panelu je ale radost hrát na na LG 55UH7707 třeba Horizon Zero Dawn z PS4 Pro ve 4K rozlišení s HDR efekty nebo i jen přepočítávaný obraz z Forzy Horizon 3 z Xboxu One S, také s HDR. Výrazně k tomu pomáhá nedávná aktualizace firmwaru, jež dramaticky snížila čas, který televize potřebuje na zpracování signálu. Z podprůměrných 50 ms na výborných 16 ms, což je nepozorovatelné.

Ve výsledku je LG 55UH7707 nadprůměrná televize za nadprůměrnou cenu. Většina lidí udělá lépe, když si koupí levnější variantu. Protože drobné rozdíly v kvalitě obrazu nepozná. Nároční diváci pak asi udělají lépe, když budou ještě chvíli šetřit na OLED.