Pokud máte dítě, kterému jste dali tablet nebo telefon s Androidem, nejspíše jste přitom porušili licenční ujednání. Google formálně neumožňuje používání svých služeb dětem do 13 let. Mění to až nová služba Family Link, kterou Google představil tento týden.

Family Link je nástroj pro Android 7, který rodičům umožní vytvořit dětské účty a sledovat způsob, jakým používají mobilní zařízení. V přehledném prostředí lze nastavit omezení stahování aplikací a multimédií podle věkové kategorie, sledovat nebo omezit čas, který děti mohou s mobilem nebo tabletem trávit a v případě potřeby lze také na dálku zařízení zamknout, třeba po večerce.

Slibná aplikace, která rodičům usnadní život, má nicméně hned několik háčků. Tím největším je omezení dostupnosti testovací verze pouze na území Spojených států. Google novou službu zatím testuje s důrazem na právní náležitosti v USA. Kvůli nim je nutné například zadat do systému platební kartu a provést drobnou platbu ve výši 30 centů. To slouží k ověření identity rodiče, respektive jako potvrzení rodičovského souhlasu s přístupem k osobním informacím dítěte.

Další významné omezení představuje dostupnost aplikace na zařízení s nejnovější verzí Androidu. Google nabízí také seznam zařízení s Androidem 6.1, na kterých Family Link funguje, v Česku se z nich prodává pouze Sony Xperia X.

Zatím není jisté, zda Google vůbec Family Link v Česku spustí. Zákazníci v ČR nemají zatím přístup například ke službě YouTube RED, k obchodu s hardwarem Google Play ani ke službě Android Pay. Dětská verze YouTube Kids pak v Česku jde nainstalovat, ale obsah nabízený dětem není lokalizovaný.