Skokovou změnu v tom, jak vypadají a co umí notebooky, přineslo jen několik málo produktů v celé historii. Commodore SX-64, který měl jako první barevný displej. Apple Powerbook, který do notebooků přidal touchpad. Macbook Air, který nastolil vládu tenkých notebooků. A nyní výraznou změnu přinášejí notebooky vybavené grafickým čipem GeForce 1050 nebo 1050Ti.

Nvidia GeForce 1050 je výjimečná tím, že kombinuje překvapivě vysoký výkon s nízkou cenou a ne až tak vysokou spotřebou. Výsledkem jsou notebooky, které stojí mezi 25 a 35 tisíci korun, na kterých se dá nejen pracovat, ale také hrát moderní hry včetně nejnovějších titulů, jako je Battlefield 1, Witcher 3 nebo závodní Forza Horizon 3.

Dalším zajímavým prvkem nových grafických karet pro notebooky je fakt, že mají srovnatelný výkon jako jejich stolní protějšky, nikoliv jako u předchozích generací. Zvýšení výkonu při zachování solidní spotřeby a menšího zahřívání má původ jednak v architektuře samotného čipu, primárně však za ním stojí nový výrobní proces od Samsungu.

Zajímavost nových grafických čipů se projevuje v zájmu výrobců notebooků. V podstatě všichni oznámili počítače s GeForce 1050 a v případě Samsungu vyvolaly nové grafické karty dokonce nabídku prvních herních notebooků v historii firmy.

Výborný výkon v testech i praxi

Jako prvního zástupce nových notebooků vhodných i k náročnějšímu hraní jsme otestovali model Aspire VX od Aceru s druhou nejlevnější konfigurací v ceně 25990 korun. Vedle nové grafiky se 4 GB operační paměti má procesor Core i5 z aktuální generace Kaby Lake, 8 GB RAM a 256 GB SSD a 15,6" FullHD obrazovku s matnou povrchovou úpravou. To představuje ideální poměr ceny a výbavy. Varianty s výkonnějším grafickým čipem 1050Ti jsou v průměru asi o 7 tisíc korun dražší.

Při pracovním nebo multimediálním nasazení notebook od Aceru boduje rychlým startem i spouštěním aplikací a načítáním dat. Na tom má velký podíl extrémně rychlý SSD disk, který umí číst data rychlostí až 1,5 GB za sekundu, zapisovat je pak zvládá třetinou této rychlosti. Obojí jsou velmi dobré výsledky. Stejně tak je povedená klávesnice a velký touchpad s podporou vícedotykových gest tak, jak je výrobcům diktuje Microsoft. Klávesnice boduje podsvícením, byť v herní červené barvě, i příjemným stiskem.

Notebook, nebo konzole

Notebook, na kterém by šly hrát videohry v podobné kvalitě obrazu jako na konzolích, stál ještě nedávno mnohonásobně více než stolní počítače. Nové notebooky s GeForce 1050 to mění.

Kombinace 8 GB RAM a procesoru Core i5 v levném modelu stačí na kancelářskou práci, práci s fotografiemi nebo videem. Nejvíce ale notebook vynikne ve spojení s hrami. V Zaklínači 3 zvládne notebook zobrazit 40 snímků za sekundu s velmi vysokým nastavením detailů, na střední detaily lze hrát v plynulých 60 snímcích. S nižšími detaily lze hrát i hůře optimalizovanou závodní hru Forza Horizon 3.

Při hraní na relativně levném notebooku je logicky nutné počítat s kompromisy v podobě nižší úrovně detailů, ale spousta her na notebooku vypadá lépe než na herních konzolích. Výjimkou jsou exkluzivní tituly, jako je například nádherně vypadající Horizon Zero Dawn pro PlayStation 4.

Největším překvapením je u testovaného notebooku jeho tichý provoz. Ani při několikahodinovém hraní není notebook téměř slyšet. Acer toho dosáhl kombinací dvou větráků a kovových trubic plněných chladicí kapalinou, která teplo z procesoru a grafického čipu odvádí k větrákům a pryč z notebooku. Zadní část přístroje je kvůli tomu teplejší, ale klávesnice či touchpad se nezahřívají.

Pokud jde o srovnání s herními stolními počítači, notebook od Aceru je asi o 20 procent výkonnější herní desktop s grafickým čipem GeForce 750Ti, který jsme testovali přesně před dvěma lety a který tehdy vynikal poměrem ceny a výkonu. V přímém srovnání s dnes prodávanými stroji pak notebooky samozřejmě zaostávají za počítači s GeForce 1060 s cenou kolem 25 tisíc korun bez monitoru. V testu 3DMark FireStrike dosahuje notebook s GeForce 1050 pěti tisíc bodů proti 4100 bodům u desktopu s GeForce 750Ti.

Větší a těžší než ultrabooky

Designově se Aspire VX nejvíce podobá herním notebookům Predator, má například zkosenou hranu nad displejem, ale nepůsobí tak agresivně. Podobný přístup zvolily také značky jako MSI nebo ASUS i Lenovo, všechny se také vzhledem k nízkým cenám spokojily s plastovou konstrukcí. Nenápadnější provedení nabízí například HP v klasické stříbřité barvě. Velký displej u multimediálních notebooků s herními ambicemi znamená velké tělo a vyšší je také hmotnost. Testovaný notebook je typický představitel své kategorie. Váží 2,5 kilogramu, nutné je připočíst také napájecí adaptér. V batohu na zádech nejsou rozměry ani hmotnost zásadní překážkou mobility, ale v tašce přes rameno je zátěž na rameno hodně citelná.

Většinu prostoru v těle notebooku Acer využil pro elektroniku a chlazení, zbylo ale také dost prostoru na baterii, která udrží notebook v kancelářském režimu naživu pět až šest hodin. Při hraní na cestách však výdrž dramaticky klesne, podle náročnosti hry na jednu až dvě hodiny. To ale není úplně účel notebooku. Se současnou výbavou je ideální k převážení mezi domovem a kolejí pro studenty nebo jako náhrada rodinného desktopu, tak jak to je u větších notebooků obvyklé.

K testované konfiguraci lze mít pouze dvě výtky: kapacitu operační paměti a kapacitu úložiště. Oba nedostatky lze ale snadno vyřešit. Operační paměť lze jednoduše rozšířit − v notebooku je pouze jeden paměťový modul, druhý je volný. I SSD úložiště jde vyměnit za větší, ale to by bylo neekonomické, lepší je doplnit v případě potřeby sekundární disk, místo na něj v notebooku je. Podobnou možnost rozšíření, minimálně v případě operační paměti, bude nabízet i většina konkurentů.