Rozmazané flekaté obrázky nebo web, který se načítá pět minut? Ke stránkám, které tvoří jenom text, se asi nevrátíme, ale Google chce ušetřit lidem alespoň 35 procent dat nebo jejich očím nabídnout hezčí pohled. Nový systém úpravy obrázků standardu JPEG s označením Guetzli slibuje právě takovou úsporu nebo citelné zvýšení kvality při stejné velikosti.

Google novou metodu komprese obrázků v populárním formátu JPEG vyvinul ve své švýcarské pobočce v Zürichu, jejíž pracovníci dali projektu jméno Guetzli, což je označení pro sušenky ve švýcarské němčině.

Guetzli pro rozhodování, které detaily z obrázků odstraní, používá místo standardního modelu vlastní, který vychází ze znalosti toho, jak lidské oko a mozek zpracovávají obrazové informace. To znamená například preferenci určitých barevných odstínů nebo kontrastních poměrů.

Porovnání kvality komprese obrázků ve formátu JPEG

Výsledkem zmenšování velkých obrázků pak jsou soubory, které obsahují méně obrazových artefaktů – viditelných kostiček. Popřípadě při zachování stejné velikosti nabízejí více detailů ve srovnání se standardním zpracováním souborů ve formátu JPEG. Nevýhodou využití volně dostupného systému od Googlu je, že prvotní zpracování obrázků trvá déle, podle Googlu někdy až "neprakticky déle".

Vyšší kvalita obrázků zpracovaných v systému od Googlu není jen marketingové tvrzení na firemním blogu. Zaměstnanci Googlu provedli i malou studii v kontrolovaném prostředí, podle níž ve slepém testu preferovali uživatelé obrázky "od Googlu" v 75 procentech případů v přímém porovnání s originálním nekomprimovaným obrázkem.

V diskusi na serveru Ycombinator.com ocenil výsledky práce Googlu v diskusi i jeden z autorů původního systému pro převod obrázků do formátu JPEG Philip Gladstone.