V aféře kolem údajných zásahů ruských hackerů do loňské předvolební kampaně v USA a odposlechů prezidenta Donalda Trumpa nenastal během prvního dne veřejného slyšení v Kongresu žádný zásadní obrat. Americké bezpečnostní úřady jsou podle šéfů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a Národní agentury pro bezpečnost (NSA) nadále přesvědčeny, že se Rusové snažili poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a pomoci Trumpovi. Naproti tomu nenašly žádné důkazy, že by tehdejší prezident Barack Obama nařídil odposlouchávat Trumpa.

Podle ředitele FBI Jamese Comeyho nezískal jeho úřad ani ministerstvo spravedlnosti žádné informace podporující tvrzení, s nímž přišel prezident Trump začátkem března. Comey členům zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů řekl, že nikdo nemá právo svévolně nařídit sledování amerického občana. Tuto pravomoc má pouze soud po důkladném zvážení toho, zda je k odposlechům skutečně důvod.

Prezident Trump svého předchůdce bez zveřejnění jakýchkoli důkazů obvinil, že jej loni nechal odposlouchávat v jeho sídle v newyorském mrakodrapu Trump Tower. Záležitost zkoumá výbor v rámci vyšetřování údajných zásahů Ruska do kampaně, což Moskva odmítá.

Comey se s ředitelem NSA Mikem Rogersem shodl, že aktivita ruských hackerů byla zjevně namířena proti Clintonové a pomáhala Trumpovi, což byl podle šéfa FBI "celkem prostý úsudek". Konkrétní důkaz o vědomé spolupráci Trumpova týmu s Moskvou však nepředložili. Zda Rusko skutečně dokázalo pomocí útoků na počítače Demokratické strany výsledek voleb ovlivnit, to podle Comeyho FBI nezkoumá.

Republikánský předseda výboru a někdejší Trumpův spolupracovník Devin Nunes uvedl, že Trump sice nebyl odposloucháván, mohly však proti němu být nasazeny jiné sledovací praktiky, což blíže nespecifikoval.

Průběh slyšení posílil tlak, jemuž čelí Trump od politiků obou stran, kteří jej vyzývají, aby slova o odposleších odvolal. Předseda demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer v pondělí v reakci na Comeyho slova uvedl, že Trump nepodloženými tvrzeními "vážně poškodil svou důvěryhodnost". Prezident by podle něho měl vzít svá slova zpět, přiznat, že se mýlil a zanechat svých "výstředních tweetů".

Trump v pondělí na twitteru vyzýval k tomu, aby se výbor věnoval především vyšetřování úniků informací z bezpečnostních úřadů, které vedly například k vyzrazení kontaktů jeho bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna s ruským velvyslancem. Podle svých kritiků se tím stejně jako obviněním exprezidenta Obamy snaží odvést pozornost od vyšetřování vazeb svého týmu na Rusko, kterému se FBI bude dál věnovat.