Prvotní nadšení z nového designu Galaxy S8 se nechce vzdát. I když jsme telefon viděli na obrázcích dlouho před jeho představením, naživo má tenký a štíhlý telefon s obřím displejem v malém těle skoro uhrančivý účinek. Pokud ale nechcete telefon jen na to, aby doplňoval vaše ego, je potřeba jít víc do hloubky.

Podrobné studium výbavy Galaxy S8 ukazuje, že Samsung nenabízí ve srovnání s loňskými modely příliš dalších novinek. Většina vylepšení je navíc jen „mírným pokrokem v mezích zákona“, jak by napsal Jaroslav Hašek. Nutno ale zároveň upozornit na to, že malé meziroční změny nejsou specifické pro Galaxy S8, ale pro celý trh. Nehledě na to, že jen nové displeje spolu s technologií HDR odliší nové modely GS8 a GS8+ od konkurence dostatečně.

Displej a rozměry

Z porovnání rozměrů Galaxy S8/S8+ a loňských modelů vyplývá, že lépe si s protažením telefonu poradila menší verze, kterou celkově považuji za povedenější. Novinka je dokonce o milimetr a půl užší, tloušťka telefonu je přitom v podstatě stejná, liší se o desetinu milimetru. Galaxy S8 je o necelý milimetr širší než Galaxy S7 Edge a o čtyři desetiny tlustší.

Displeje se opět více liší u základní verze GS8, protože Galaxy S7 měla displej rovný. Obě novinky pak mají vyšší maximální jas a větší možnosti nastavení barevného podání. Většina uživatelů ale rozdíl nepozná, nevšimne si ani mírného snížení jemnosti displeje. Trochu kontroverze nepochybně vzbudí netradiční poměr stran – při přehrávání videa v běžném fotoaparátu 16 : 9 totiž po stranách Galaxy S8 a Galaxy S8+ zůstanou černé proužky. Není to ale výrazné, protože Samsung zvolil u všech barevných variant černý čelní panel, se kterým displej krásně splývá.

A pokud nevěříte fotografiím, vězte, že reklamní snímky Samsungu klamou a tenoučký rámeček mají nové Galaxy i po stranách, stejně jako Galaxy S7. Podobný přístup k reklamním fotkám je bohužel běžný, stejně klame i Huawei u modelu P10.

Samsung Galaxy S8

Procesor a výbava

Uvnitř Galaxy S8 se skrývá velká technologická změna. Procesor Exynos 8895, který bude dostupný v GS8 prodávané v Česku, vzniká stejně jako Snapdragon 835 novým 10nm výrobním procesem. Pro koncového uživatele to není podstatné, ale úspěch to je. Samsung dokonce předběhl Intel, který sliboval 10nm procesory už před rokem, ale na trh se nové čipy dostanou až ve druhé polovině letošního roku.

První výkonové testy GS8 ukazují, že Huawei vydržel v čele pelotonu se svým čipem Kirin 960 jen pár měsíců. V testu AnTuTu má nový Exynos 174 tisíc bodů, Huawei jenom 126 tisíc. Samsung je jedničkou i ve vícejádrovém testu Geekbench, Exynos překonal asi o 10 procent. S menším rozdílem je lepší i v jednojádrovém testu, i když tam je stále významně napřed Apple s procesorem A10.

Proti Galaxy S7 je nový model Galaxy S8 rychlejší ve vícejádrovém testu o neskutečných 50 procent, v AnTuTu asi o pětinu. Vzhledem k výkonu loňských telefonů uživatelé nepoznají velký skok, ale Galaxy S8 má funkce, ve kterých vyšší dostupný výkon jednoznačně využije – hlavně po připojení externího monitoru a klávesnice s myší.

Kapacita operační paměti je stejná jako u Galaxy S7, což může pro někoho být zklamání, na trhu jsou telefony se 6 GB RAM. Už GS7 ale nabízela plynulé uživatelské prostředí a 4 GB se ukazují jako dostatečná kapacita, hlavní je vyladění systému.

Jako zajímavost pak vypadá Bluetooth 5 - nová verze bezdrátové komunikace, která zajišťuje vyšší datový tok, větší dosah a kromě toho umožní připojení dvou bezdrátových sluchátek zároveň. No a pak je tu změna, ke které nedošlo. Galaxy S8 má naštěstí stále konektor pro klasická sluchátka. V balení jsou navíc lepší sluchátka než v posledních dvou letech.

Samsung Galaxy S8 poprvé v ruce. Nádherný design a zmizení tlačítek

Fotoaparáty

Samsung letos při představení Galaxy S8 nevěnoval fotografii moc prostoru. Nemusel a nejspíše ani nemohl, protože Galaxy S8 má v podstatě stejný fotoaparát jako Galaxy S7. To znamená 12Mpx snímač, nízké clonové číslo f1,7 a optickou stabilizaci obrazu. Samsung neměl moc důvodů něco měnit, protože kamera v Galaxy S7 patří i po roce k těm nejlepším na trhu.

Místo toho se Samsung soustředil na přední kamerku. I ta patřila u GS7 k lídrům trhu, nyní ale Samsung zvýšil její rozlišení z 5 na 8 Mpx a vylepšil systém automatického ostření o rozpoznávání obličejů, což je u selfie kamerky zásadní. Jak GS8 fotí, jsme zatím neměli možnost vyzkoušet, ani jsme neměli přímé porovnání s GS7, ale i k tomu v následujících týdnech dojde.

Samsung Galaxy S8

Ovládání a bezpečnost

Změna designu znamenala dramatickou změnu ovládání telefonu. Místo fyzického tlačítka Home a dvou senzorických Samsung přešel na virtuální tlačítka na obrazovce. K tomu přidal proužek citlivý na sílu dotyku. Hlavní změnou je však přesun čtečky otisků prstů na zadní stranu. Ne doprostřed, ale na stranu vedle fotoaparátu. To je změna, která je nepříjemná pro fanoušky i pro uživatele zvyklé na konkurenční mobily. Na netradiční umístění čtečky si bude nutné zvyknout. Prý to může trvat maximálně pár dní.

Samsung ale moc nechce, abyste používali čtečku. Místo toho sází na systém rozpoznávání duhovky díky kamerce umístěné v čele přístroje. Podobný systém nasadil Microsoft u posledních Lumií, zkusil si ho i Samsung u Note 7 – a ne s dobrou odezvou od uživatelů. Hlavní problém byl v tom, že k odemknutí telefonu byly potřebné tři kroky: Probuzení, aktivace čtečky a pohled na kameru. U Galaxy S8 jeden krok odpadá, skener je aktivní hned po probuzení telefonu. I to je ale jeden krok navíc proti zmáčknutí čtečky otisků. Uvidíme.

U iPhonu 8 se spekuluje o integraci čtečky otisků do displeje – pokud by stejnou technologii použil Samsung, bylo by to skvělé, takhle ještě zůstávají otazníky.

Porovnání Galaxy S8 a S8+ s jejich předchůdci
  Galaxy S8 Galaxy S7 Galaxy S8 Plus Galaxy S7 Edge
Úhlopříčka v palcích 5,8 5,1 6,2 5,5
Rozlišení 2960 x 1440 2560 x 1440 2960 x 1440 2560 x 1440
Jemnost displeje 570 ppi 576 ppi 529 ppi 534
Rozměry (mm) 148,9 x 68.1 x 8 142,4 x 69,6 x 7,9 159,5 x 73,4 x 8,1 151 x 72.6 x 7.7
Hmotnost 155 g 152 g 173 g 157 g
Operační systém Android 7.0 Android 6.0 Android 7.0 Android 6.0
Fotoaparát (Mpx) 12 12 12 12
Přední kamerka 8 5 8 5
Procesor Exynos 8895 Exynos 8890 Exynos 8895 Exynos 8890
Úložiště 64 GB 32 GB 64 GB 32 GB
RAM 4 GB 4 GB 4 GB 4 GB
Kapacita baterie 3000 mAh 3000 mAh 3500 mAh 3600 mAh
Čtečka otisků na zadní straně tlačítko home na zadní straně tlačítko home
Konektor USB-C Micro-USB USB-C Micro-USB
Cena 21 999 Kč 19 799 Kč 24 999 Kč 22 599 Kč

Systém a software

Samsung zůstává věrný Androidu, ale hned při představení telefonu podobně jako Huawei ukázal limity, které jsou s Androidem spojené a které poučenějším uživatelům začínají silně vadit. Galaxy S8 má totiž Android 7.0 Nougat. Zní to dobře? Špatně. Aktuální Android nese označení 7.1.1 a Google jej pro telefony Pixel a Nexus vydal před třemi týdny.

Aktuálně tedy mezi GS7 a GS8 v systému nejsou rozdíly, oba pohání Android 7.0. Bližší pohled ale odhaluje rozdílů hned několik. Vedle pozměněného ovládání, které se odráží i v úpravách operačního systému, změnil Samsung typografii a vzhled ikon. Popravdě nebylo úplně jednoduché se v prvních minutách s telefonem docela zorientovat, což je výsledek dlouhého zvyku na dosavadní ikonky. Samsung dokonce změnil i vzhled hlavních ovládacích tlačítek.

Kromě toho GS8 podporuje ve vybraných aplikacích obdobu applího TouchForce; ještě navíc k funkci delšího podržení, která je součástí Androidu 7. Další rozdíly se nepochybně ukážou při testování telefonu. U GS8 i GS7 ale platí, že TouchWiz už dávno není pomalý a těžkopádný. Působí moderně a systém je svižný. Jedinou otázkou je, jestli mu to vydrží po zahlcení aplikacemi a roce používání.

Samsung Galaxy S8

Najít lze i ještě jeden rozdíl – větší spolupráci s Microsoftem. Galaxy S8 v podstatě navazuje na koncept Continuum z Windows 10 Mobile. S dokovací stanicí Dex se Galaxy S8 přepne do „desktopového“ režimu. A tady nastupuje Microsoft, protože už třetí rok jsou součástí telefonů Galaxy aplikace Microsoft Office. A v USA bude Microsoft dokonce nabízet vlastní verzi Galaxy S8 s integrovanou Cortanou a dalšími funkcemi.

Nakonec je tu Bixby. Na posledním místě je proto, že zatím ještě nefunguje a v Česku nebude fungovat pravděpodobně několik let. Samsung si koupil vlastní umělou inteligenci / chytrého asistenta, a v některých případech tedy bude nabízet hned tři systémy, které dělají to samé: Google Assistant, Bixbyho a Cortanu. Jestli tohle uživatele nezmate, tak už je nezmate nic. A to má Bixby vlastní tlačítko na boku přístroje. Snad ho Samsung umožní použít jinak. Alespoň v zemích, kde Bixby nebude.

Samsung Galaxy S8 poprvé v ruce. Nádherný design a zmizení tlačítek