Elegantní Galaxy S8 s nekonečným displejem je výsledek kompromisu na poslední chvíli. Displej přes celý přední panel byl v plánu od začátku, kritizovaná čtečka na zádech telefonu je ale ústupek. Tvrdí to zdroje serveru The Investor, který spadá pod Korea Herald.

Původní úniky dat hovořily o tom, že Galaxy S8 bude mít čtečku otisků integrovanou do displeje. Stejnou technologii údajně použije Apple u nového iPhonu. Nové zdroje Investoru pak říkají, že Samsung investoval spoustu peněz do vývoje této technologie ve společnosti Synaptics, ale s frustrujícími výsledky.

Samsung nakonec musel na poslední chvíli změnit design přístroje a umístit čtečku otisků na zadní stranu telefonu. Umístění vedle fotoaparátu vyvolalo kritiku už při úniku finálních obrázků telefonu z marketingových materiálů, které Samsung poskytl prodejcům elektroniky. Vyzkoušení na představení telefonů v Londýně ukázalo, že skutečně nejde o ideální pozici, byť je čtečka stále použitelná.

Přemístění čtečky má kromě méně pohodlného používání čtečky otisků ještě jeden výrazný efekt: stejný zadní fotoaparát. Podle zveřejněných fotografií různých prototypů Galaxy S8 totiž Samsung pracoval na variantě telefonu s duálním fotoaparátem, který se stává standardem – v různých podobách jej nabízí Huawei/Honor, LG i Apple.

Příjemná skrytá funkce

Umístění čtečky na zádech telefonu přitom není špatná varianta, čtečka má většina telefonů v ose zařízení a níže než Samsung, takže je snadné na ni dosáhnout. Navíc lze čtečku použít jako malý touchpad. Nejpopulárnější dotykovou funkcí čtečky je možnost stáhnout lištu s notifikacemi. Tuto funkci nabídl Huawei a následně ji převzaly další telefony včetně Pixelu od Googlu. Galaxy S8 má tuto funkci také, ale je nutné ji ručně aktivovat v nastavení telefonu.

Samsung se při představení soustředil na jinou možnost odemknutí telefonu: Skener duhovky, který využívá infračervené světlo a měl by být podobně bezpečný jako čtečka otisků. Kromě toho firma nabízí také rozpoznávání celého obličeje, ale pouze jako doplňkovou funkci, kterou není možné zabezpečit přístup k citlivým údajům nebo platební službě Samsung Pay.

Samsung Galaxy S8 poprvé v ruce. Nádherný design a zmizení tlačítek
Samsung Galaxy S8 a S8+

Pokud se Synaptics polepší, mohla by „ideální“ kombinaci funkcí a designu včetně dvojitého fotoaparátu nabídnout Galaxy Note 8, pokud Samsung tuto řadu phabletů nezruší. Galaxy S8+ má totiž větší úhlopříčku, než jakou měly telefony Note. Na druhou stranu rozšíření nabídky o nový telefon s dotykovým perem těsně před zahájením prodeje nových iPhonů dává z pohledu Samsungu smysl.

Galaxy Note by mohla přinést také větší kapacitu baterie. Kapacita akumulátoru je u Galaxy S8 a S8+ výsledkem kompromisu. Samsung zvolil raději menší kapacitu, než aby riskoval opakování problémů, kterým podlehla Galaxy Note 7 a které stály Samsung více než miliardu dolarů. Galaxy S8 by měla vydržet přibližně stejně jako Galaxy S7, větší displej má vyvážit úspornější procesor. Nedá se ale čekat, že by se Galaxy S8 řadila mezi maratonce, jako byl Galaxy Note 2 nebo Huawei Mate 7.