Miliony lidí už Windows 10 Creators Update používají díky programu Windows Insiders. Dalším zájemcům Microsoft zpřístupnil aktualizaci na nejnovější verzi Windows s týdenním předstihem před oficiálním zahájením její distribuce. Prostřednictvím oficiálního webu lze vyvolat automatickou instalaci i stáhnout instalační soubory.

Windows 10 Creators Update je teprve druhou velkou aktualizací operačního systému, který Microsoft vydal v létě 2015. Zásadní změnou proti předchozím verzím je princip „systém jako služba“, který spočívá v postupném aktualizování systému bez vydávání nových samostatných verzí.

Kvůli novému principu jsou všechny aktualizace Windows 10 v podstatě povinné, jdou pouze krátce odložit. První velká aktualizace s označením Anniversary Update přinesla části uživatelů problémy kvůli zrušení podpory některých webových kamer. U současné verze první uživatelé zatím podobné problémy nehlásí.

Proti původní sbírce změn oznámených minulý rok se finální verze Windows 10 Creators Update rozrostla o další funkce, zároveň ale některé ztratí. Microsoft například nezvládl připravit dříve oznámenou funkci umístění oblíbených kontaktů na hlavní panel Windows. Tato drobnost měla usnadnit sdílení informací a souborů s kolegy či kamarády.

Mezi nečekaně přidané funkce pak patří například možnost spouštět moderní aplikace z Windows Store v plovoucím okně. Týká se to například integrovaných aplikací Filmy nebo Skype. Tvůrci aplikací mohou tuto vlastnost přidat do libovolné aplikace. Aktuální verze Netflixu ale tuto funkci nenabízí.

Windows 10 Creators Update získal název díky podpoře 3D grafiky v nové aplikaci Malování 3D, lepší podpoře 3D tiskáren, ale hlavně kvůli podpoře systémů virtuální a rozšířené reality. Bohužel ani v tomto ohledu Microsoft nezvládne naplnit sliby. Microsoft HoloLens se letos nebude prodávat a dříve oznámené levné (kolem 10 tisíc korun) headsety pro virtuální realitu od Acer a dalších výrobců PC budou dostupné nejspíše až koncem tohoto roku.

Nejvýraznější změny tak nabízí prohlížeč Microsoft Edge, přidání herního režimu se systémem Beam pro streamování videoher na internet nebo nový princip aktualizací, který sníží objem přenášených dat.