Vynikající a krásný telefon, který je snadné doporučit. To by platilo, kdyby se HTC U Ultra začalo prodávat dříve. Kdyby mělo konektor pro sluchátka. Kdyby bylo trochu menší. Kdyby nestálo 22 tisíc korun… HTC u svého nejnovějšího telefonu ukazuje, jak tenká je hranice mezi skvělým mobilem a propadákem.

U Ultra od HTC je v praxi pohodový telefon, který dělá přesně to, co dělat má. Navíc docela hezky vypadá, pokud si koupíte krásně modrou variantu. Bohužel přišel v nevhodnou dobu, kdy jeho nejsilnější stránky konkurence snadno překoná. Ale HTC v tom není samo. Od příštího týdne to podobně těžké budou mít všechny velké telefony na trhu.

TEST: Zrcadlově modré HTC U Ultra má dva displeje. Cena je ale úlet
TEST_Zrcadlove_modre_HTC_U_Ultra_ma_dva_displeje._Cena_je_ale_ulet.jpg

Obr se zrcadlem

HTC U Ultra je typický představitel phabletů, byť své větší rozměry využívá netradičně. HTC se inspirovalo u LG V10 a do těla s rozměry 162,4 x 79,8 x 8 mm vložilo dva displeje. Hlavní má úhlopříčku 5,7“ a QHD rozlišení, druhý má úhlopříčku dvoupalcovou a funguje nezávisle na hlavním panelu.

Design telefonu je výrazně odlišný od vlajkové řady HTC One, která sází na kov a symetrii. Ultra je skleněná z obou stran a také výrazně oblejší. Nechybí však tlačítko „domů“ s integrovanou čtečkou otisků prstů. Stejně jako u HTC 10chybí mřížky reproduktorů na čelní straně, místo toho telefon kombinuje reproduktor na spodní hraně s hlasitě hrajícím „sluchátkem“ telefonu.

Designově nejzajímavější je zadní strana telefonu. Všechny verze mají záda pokrytá odolným sklem Gorilla Glass 5, pod kterým je speciálně lakované tělo telefonu, které ve spojení se sklem a světlem vytváří hru odlesků a kromě toho nahradí zrcadlo. Elegantní dojem kazí pouze výrazně vystouplý objektiv fotoaparátu. U zařízení s osmimilimetrovou tloušťkou by něco takového nemuselo být nutné, jak ukazuje třeba Huawei u modelů P9 a P10.

V balení navíc nechybí ani mikrovláknová utěrka na odstranění otisků prstů a dlaní, ani silikonové pouzdro, které telefon případně ochrání před oděrkami, možná i při pádu. Sám jsem raději telefon nosil při testování výhradně v pouzdru.

HTC U Ultra

Výbava vlastně loňská

HTC představilo U Ultra pravděpodobně ve snaze obsadit místo, které uvolnil Samsung, když stáhl z trhu Galaxy Note 7. Jde o novou modelovou řadu, která nemá patřit na úplný vrchol nabídky, byť tam cenou aktuálně je.

Ultra U se oficiálně představila v únoru, do prodeje v Česku ale zamířila výrazně později, čímž si zásadně uškodila. Konkurence totiž představila telefony s modernější konstrukcí i výbavou, i když LG s telefonem G6 nakonec spoléhá také na „loňskou“ techniku v podobě procesoru Snapdragon 821 a 4 GB RAM ve spojení se 64 GB prostoru pro systém, data a aplikace.

Tato výbava je naprosto dostačující a HTC má navíc dlouhodobě oprávněnou pověst firmy, která Android příliš neprzní a umí ho výborně vyladit. To platí i u nového modelu, samozřejmě s Androidem 7 Nougat. Telefony, se kterými bude HTC U Ultra bojovat, však mají něco navíc – velký „štíhlý“ displej v kompaktnějším těle u LG, výkonnější procesor a kompaktnější rozměry u Galaxy S8 nebo nižší cenu, větší výkon i výdrž u Huawei Mate 9.

HTC si své obhájí u displeje. QHD rozlišení a vysoký jas hlavního displeje i sekundární displej na notifikace nebo praktické ovládání hudby lze těžko kritizovat. Bohužel dvojice displejů v kombinaci se 3000mAh akumulátorem nevzbuzují zrovna jistotu, že telefon zvládne i náročnější pracovní den. Denní provoz telefon zvládne, ale téměř bez rezervy. Ve srovnání s Mate 9 je to citelně horší. Do tak velkého telefonu prostě patří větší akumulátor.

HTC U Ultra

Fotoaparát na dobré cestě

HTC mělo s fotoaparáty dlouho problém. I přes snahu dělat věci jinak to nedopadávalo dobře. HTC nejprve zkusilo výrazně snížit rozlišení, aby senzor zachytil více světla, pak zase dalo do telefonu 20Mpx fotoaparát a špatně to skončilo. Už u modelu HTC 10 se ale situace změnila a „standardní“ 12MPx rozlišení v kombinaci se slušnou světelností optiky už z HTC přestalo dělat otloukánka a z HTC U Ultra lezou často výborné snímky plné detailů.

Bohužel ani optimální poměr rozlišení a velikosti senzoru, ani podpora optické stabilizace, ani laserové i fázové ostření nedostaly HTC U Ultra na stejnou úroveň jako Galaxy S7 nebo iPhone 7 Plus. HTC má mezery hlavně u snímků za horšího světla, v interiéru a v protisvětle. Naopak nadprůměrně dobře si Ultra poradila se snímky dětí v pohybu.

HTC může trochu zabodovat i přední kamerkou, která má nadstandardní rozlišení 16 MPx. To je skvělé ve dne, na turistická selfie… ve tmě vysoké rozlišení znamená více šumu.

HTC U Ultra HTC U Ultra

Zvuk s velkou výtkou

HTC si dávalo u svých telefonů vždy záležet na zvuku. S příchodem HTC 10 se ale ikonická dvojice k uživateli namířených reproduktorů stala minulostí. HTC U Ultra k tomuto ústupku přidává další – po vzoru Applu odebralo HTC sluchátkový konektor. Tento krok je těžké pochopit a odpustit. Ultra je velký telefon, ve kterém by mělo být dost místa nejen pro audio konektor, ale také pro větší baterku. A ani netradiční řešení dvou reproduktorů nepřináší nijak ohromující zvuk.

HTC nicméně k telefonu přiložilo in-ear sluchátka s konektorem USB Type-C, takže alespoň něco. Samotná sluchátka přitom patří k vysokému nadprůměru. HTC neuvádí, kdo sluchátka vyrábí, ale jejich zvuk je dynamický, čistý, nepřebasovaný… prostě solidní a na přibalená sluchátka výborný. A to není všechno – HTC totiž do sluchátek zabudovalo technologii, která umí díky odrazům zvuku zanalyzovat tvar zvukovodu a automaticky upravit zvukový výstup sluchátek. Může to být nějaká kulišárna, ale funguje to. I při slepém poslechu je znát kvalitativní rozdíl mezi sluchátky vytvořeným zvukovým profilem a standardním zvukem.

HTC U Ultra

Ani zvuk upravený na míru však není dost, když máte doma hned několik párů kvalitních sluchátek různých typů. A HTC k telefonu za 22 tisíc korun nepřibalilo ani adaptér, což je smutné. Samozřejmě kdyby po Applu zrušily sluchátkový konektor i Huawei a Samsung, HTC by z toho vyklouzlo. To se ale naštěstí nestalo a snad ještě pár let nestane. Ani Bluetooth 5 sám o sobě totiž nezaručí, že zvuk přenášený bezdrátově bude stejně kvalitní jako ze špičkových sluchátek s kabelem.

Software s hvězdičkou

Nejsilnější zbraní proti konkurenci je aktuálně software. Tchajwanská firma to s Androidem umí a telefon i se slabším hardwarem proti GS8 nebo Huawei Mate 9 či P10 fungují krásně svižně a uživatelské prostředí je hodně podobné čistému Androidu. Hlavní trumf je ale v aktualizacích. I přes odklady spuštění Nougatu totiž HTC patří mezi málo výrobců, kteří pro své telefony pravidelně vydávají bezpečnostní aktualizace. Samsung to ale dělá taky, jen Huawei má stále mezery.

To nejhorší pak patří na konec – v celém textu jsme se vyhýbali přímému srovnání s Galaxy S8, která má v podstatě stejnou úhlopříčku displeje, v podstatě stejnou cenu, a přitom je v podstatě ve všem lepší. A je tu ještě jedno srovnání, které je pro Ultru smrtící: HTC 10, které se prodává o sedm tisíc levněji. Desítka působí vyspělejším dojmem a je mnohem kompaktnější, přitom má skoro stejnou výbavu až na menší úložiště. Fanoušci HTC tak mají málo důvodů zkoušet tento phablet bez ohledu na svůdné odlesky jeho modré varianty.