Google začíná ztrácet svou pevnou kontrolu nad Androidem. Toto tvrzení zatím platí v Rusku, kde se Google dohodl s místním antimonopolním úřadem. Ten vyhověl stížnosti ruského „Seznamu“ Yandex a označil v roce 2015 snahu Googlu omezit systémový vyhledávač a aplikace v Androidu za protisoutěžní.

Po dvou letech od prvotního verdiktu se zúčastněné strany dohodly na nových pravidlech, která podle slov spoluzakladatele Yandexu Arkadije Volože otevírají nové možnosti celému Androidu. Google v Rusku umožní nahradit svůj vyhledávač konkurenčními produkty a zároveň umožní výrobcům telefonů dodávat na trh telefony vybavené z výroby konkurenčním vyhledávačem i dalšími konkurenčními aplikacemi, jako jsou mapy nebo e-mailový klient.

Pokud se v praxi potvrdí ochota výrobců nabízet takto upravené telefony, bude to znamenat konec Androidu, jak ho známe. Google totiž podmiňuje přítomnost obchodu Google Play a dalších svých aplikací dodržením přísných podmínek, mezi něž patří umístění vybraných aplikací od Googlu, absence konkurenčních produktů a také zákaz kroků, které by vedly k fragmentaci Androidu.

Větší bitvy běží

Vývoj v Rusku pro Google není příznivý. Naznačuje totiž pravděpodobný vývoj stížností v Evropské unii a pravděpodobně i v USA. Největší problémy mohou Googlu vzniknout v Evropské unii již v létě, kdy se očekává dokončení vyšetřování prvního ze tří sporů mezi Googlem a Evropskou komisí. Evropská komisařka pro oblast tržní soutěže Margrethe Vestagerová podezřívá Google ze zneužívání dominantního postavení v oblasti internetového vyhledávání, výběru mobilních aplikací a internetové reklamy.

První dva body, kvůli kterým EK Google vyšetřuje, jsou v podstatě shodné s proviněními, kterých se Google dopustil v Rusku. „Na základě dosavadního vyšetřování jsme přesvědčeni, že chování Googlu odpírá spotřebitelům širší možnost volby mobilních aplikací a služeb, a stojí tak v cestě inovacím jiných firem, což je v rozporu s pravidly Evropské unie pro tržní soutěž,“ uvádí Margrethe Vestagerová v tiskové zprávě z loňského dubna.

Googlu hrozí v případě sporu s Evropskou komisí rekordní pokuta ve výši deseti procent globálního obratu firmy, to znamená až 9 miliard USD podle údajů o hospodaření koncernu Alphabet za kalendářní rok 2016.