Facebooku už nestačí, že má čtyři nejúspěšnější mobilní aplikace na světě a obrovskou sociální síť. V budoucnosti si chce uživatele udržet tím, že bude číst jejich myšlenky a převádět je na slova a spojení s on-line světem jim zprostředkuje bez telefonu díky chytrým brýlím, které nikomu nebudou vadit.

Facebook projekty své výzkumné skupiny Building 8 představil tento týden na konferenci F8, pouhý rok od vzniku malé skupiny vědců a techniků vedené Reginou Dugan, která působila v agentuře DARPA a předtím vedla výzkumné projekty v Googlu. A Facebook je podobně odvážný jako laboratoře Google X. Největší pozornost totiž upoutal zdánlivě šílený projekt čtení myšlenek.

Regina Dugan účastníkům přednášky vysvětlila, že nejde o fantasmagorii, ale o výzkum, který staví na aktuálních vědeckých pokrocích. Jako vzor týmu Building 8 slouží pacientka trpící amyotrofickou laterální sklerózou (stejnou nemoc má Stephen Hawking), která může díky miniaturnímu implantátu snímajícímu mozkové vlny komunikovat s okolím rychlostí 8 slov za minutu.

Facebook by rád vyvinul technologii, která zvládne přenést do písmen 100 slov za minutu, navíc bez implantátů vyžadujících operativní zásah. Vědci ve Facebooku se zatím při hledání technologie, která by to zvládla, zaměřují na využití laserových senzorů, které by zaznamenávaly změny neuronů. Výsledkem výzkumu by měl být systém, díky kterému bez vytažení telefonu z kapsy dokážete napsat textové zprávy, e-maily nebo samozřejmě příspěvky na Facebook.

Snímání mozkových vln by mělo umožnit také přirozené ovládání virtuální a rozšířené reality, na kterou Facebook vsadil více než dvě miliardy dolarů při akvizici systému Oculus Rift. Poměrně velkou a nevzhlednou helmu by ale do deseti let měly nahradit chytré brýle, které budou propojené s on-line službami. Podobnou ideu vyzkoušel Google s Google Glass, ale příliš brzy, takže se setkal s odporem veřejnosti i s řadou technických problémů. Facebook má zatím čas, ale nadšeného přijetí schopnosti číst lidem myšlenky se technologie od Facebooku dočká asi jen těžko.