První čínská nákladní loď v sobotu úspěšně zakotvila u čínské vesmírné laboratoře. Oznámila to agentura Nová Čína. Jde o další krok ve snaze Číny zřídit do roku 2022 vlastní trvale obydlenou orbitální stanici.

Zásobovací loď Tchien-čou 1 (Nebeské plavidlo) odstartovala ve čtvrtek večer místního času z nejnovějšího čínského kosmického střediska Wen-čchang v jižní ostrovní provincii Chaj-nan, napsala agentura AP. Vynesla ji raketa Dlouhý pochod 7.

Zásobovací loď unese podle čínských státních médií šest tun nákladu a dvě tuny paliva. Na cestě bez posádky může být tři měsíce a je naprogramována tak, aby po dosažení kosmické laboratoře prováděla vědecké pokusy.

Experimentální laboratoř Tchien-kung 2 (Nebeský palác 2) umístila Čína na oběžnou dráhu v loňském roce. Dva čínští kosmonauti strávili v laboratoři celý měsíc; byla to nejdelší čínská mise s lidskou posádkou.

Základní modul budoucí čínské vesmírné stanice o hmotnosti 20 tun má být vypuštěn příští rok. Celá 60tunová stanice by měla být plně funkční v roce 2022 a fungovat by měla nejméně deset roků, napsala agentura AP.

V sobotu probíhaly i manévry americké nákladní lodě Cygnus, která se spojila s ISS. Loď pojmenovaná po nedávno zesnulém astronautu Johnu Glennovi přivezla na stanici 3500 kilogramů potravin, technického vybavení a materiálu určeného k pokusům.

Loď patřící soukromé společnosti Orbital ATK odstartovala z Mysu Canaveral v úterý. Firma se rozhodla vylepšený model bezpilotní lodi pojmenovat po jednom z průkopníků vesmírných letů, který se v roce 1962 jako první Američan dostal na oběžnou dráhu. Glenn, jenž se v roce 1998 stal v 77 letech na palubě raketoplánu Discovery nejstarším účastníkem vesmírného letu, zemřel loni v prosinci.