Microsoft představil na speciální akci nové produkty pro školy a studenty, nejvíce prostoru však nedostala upravená verze Windows 10 S omezená pouze na aplikace z Windows Store, ale první klasický notebook od Microsoftu: Surface Laptop s úhlopříčkou 13,5“ a "pracovním" poměrem stran 3:2, rozlišením 2256 x 1504 bodů a dotykovou vrstvou.

Nový počítač od Microsoftu se přímo srovnává s Macbooky: Podle šéfa projektu Surface Panose Panaye je Surface Laptop lehčí a tenčí než Macbook Air nebo Macbook Pro a rychlejší než Macbook Pro s procesorem Core i7. Surface Laptop má vydržet i déle na jedno nabití – až 14,5 hodiny při přehrávání videa z iTunes.

Surface Laptop zaujme už na první pohled po rozevření netradičně řešeným krytem klávesnice, který je vyrobený z umělé kůže Alcantara používané v luxusních automobilech. Podobně vypadají i přídavné klávesnice tabletů Surface. Počítač nemá také viditelné panty, větráky nebo reproduktory. Zvuk se šíří spodem přes klávesnici a o chlazení se vedle malého větráku stará chlazení kapalinou integrované přímo do hliníkového šasi notebooku.

Základní verze Surface Laptopu s procesorem Intel Core i5, 4GB RAM a 128GB SSD úložištěm začíná Microsoft předprodávat v úterý za 999 dolarů (v přepočtu 30 tisíc s DPH, bez započtení povinné dvouleté záruky). První počítače pak zákazníkům Microsoft reálně dodá 15. června. Nové počítače Surface budou dostupné prozatím ve vybraných zemích v čele s USA, Německem a Velkou Británií. Předobjednávky jsou dostupné i v Polsku, Belgii nebo Portugalsku, tedy i v relativně malých zemích. V ČR Microsoft svůj hardware oficiálně neprodává, ale při nákupu z německého Microsoft Storu lze zvolit jako zemi doručení Českou republiku.

Maximální výbava zahrnuje 512GB úložiště, procesor Core i7 a integrovaný grafický čip Intel HD 640. Surface laptop má USB Type-C port, klasický USB 3.0 a mini display port. Pokud se uživatelé budou chtít zbavit omezení pouze na aplikace z Windows Storu, budou si muset připlatit za upgrade na Windows 10 Pro za 200 dolarů.

Surface laptop výbavou i cenou připomíná Chromebook Pixel od Googlu, který se stal protipólem levných chromebooků a měl zvyšovat prestiž ChromeOS. I účel Surface Laptopu je podobný. Vedle něj totiž Microsoft oznámil příchod levných notebooků s Windows 10 S pro školy. 

Počítače s mnohem horší výbavou a stejným omezením na aplikace z Windows Storu budou partneři MS prodávat za cenu od 189 dolarů. Mezi výrobci, kteří s Microsoftem na výrobě školních notebooků spolupracují, je Acer, Asus, Dell, Fujitsu nebo HP. V prezentaci Microsoftu překvapivě chybělo Lenovo.

Software pro školy

Windows 10 S představují návrat ke konceptu Windows RT s omezenou nabídkou aplikací, ale rychlejším chodem, větší výdrží na baterii a vyšší úrovní zabezpečení. V případě Windows 10 S Microsoft tohoto cíle dosáhl omezením možnosti spouštět aplikace instalované pouze z obchodu Windows Store, do kterého je ale možné vložit i "klasické" aplikace pro Windows. Tato možnost se týká například plnohodnotné verze Microsoft Office, která by se měla ve Windows Storu objevit během několika týdnů.

Microsoft pro školy, ve kterých v USA ztratil většinu tržního podílu ve prospěch Chrome OS, nabídne v rámci Windows 10 S také předplatné Office 365 s dalšími službami včetně chystané "sociální sítě" Teams. Microsoft také usnadní správu školních počítačů prostřednictvím upravené verze komerčního nástroje Windows InTune a možností rychle instalovat nové počítače použitím speciálního USB disku, který si správci sítí sami vytvoří.

Všechny tyto kroky jsou přímo proti Chrome OS, který v roce 2016 ovládl 68 procent trhu s počítači do škol v USA. Podobný vývoj je možné sledovat také ve Velké Británii. Windows mají asi 22% podíl a ještě více se nástup chromebooků ve školách dotkl Applu. Jeho iOS má na iPadech ve školách pouze 14% podíl, MacOS tvoří pouze 5 procent počítačů prodávaných do škol.

SnA mek obrazovky 18