O nedostatcích Androidu se dají popsat stovky stránek. Nejpopulárnější operační systém na světě původně vznikl jako systém pro fotoaparáty, aby následně okopíroval BlackBerry a potom iOS od Applu. Android následně ovlivnil svou konkurenci, přidal originální prvky, ale nezbavil se složitého dědictví, které stálo Google i nákladné soudní spory. To vše by ale mohlo skončit.

Již minulý rok se objevily první indicie o vzniku zcela nového operačního systému, který spojí Android a Chrome OS a bude lepší, rychlejší a bezpečnější. Je možné, že Google o novém systému oficiálně promluví na konferenci Google I/O příští týden, zatím se ale Fuchsii podíval na zoubek server Ars Technica. Ron Amadeo našel spoustu zajímavých prvků, které ale mají zatím daleko do funkčního produktu.

Magenta místo Linuxu

Google na novém operačním systému pracuje relativně otevřeně. Jeho zdrojový kód je dostupný na vývojářském serveru GitHub nebo na serveru fuchsia.googlesource.com. Zatím ovšem nefunguje. Dá se spustit, ale chybí mu většina věcí, které dělají funkční operační systém. Google o Magentě říká, že jde o „nový operační systém zaměřený na moderní smartphony a moderní osobní počítače vybavené rychlými procesory, netriviální kapacitou RAM a libovolným příslušenstvím".

Základem operačního systému je jádro, které vytvořili inženýři Googlu nezávisle na Linuxu, který tvoří jádro Androidu. Díky tomu se Google vyhne nutnosti dodržovat přísné podmínky licence GLP, která Google nutila zveřejňovat všechny změny v jádru Androidu a umožnit jeho bezplatné šíření a úpravy v rámci Android Open Source Project. Google se s tímto omezením částečně vypořádal tím, že v Androidu oddělil důležité služby a aplikace (Google Play, YouTube, Gmail…) a AOSP zveřejňoval bez nich.

Pro běh aplikací v novém systému Google používá vývojářské rozhraní Flutter, které umožňuje běh stejných aplikací na Androidu i iOS. Jako preferovaný programovací jazyk pro aplikace slouží Dart, odlehčená variace na javaskript. Tento mladý programovací jazyk, podobně jako Swift od Applu, klade důraz na rychlost a jednoduchost.

Na Androidu se vývojáři, kteří používají Dart, snaží dosáhnout zobrazování aplikací ve 120 snímcích za sekundu pro zajištění plynulého chodu programů. Dart pro interní systémy používá kromě Googlu také Netflix. Programovací jazyk Dart je pro nás zajímavý i tím, že na jeho popularizaci se výrazně podílí Filip Hráček, který do Mountain Valley přešel z českého Googlu.

Uživatelské prostředí hodně jinak

Stáhnout je možné také zdrojový kód pro uživatelské prostředí nového systému, které má kódové označení Armadillo. Výsledek funguje jako aplikace pro Android. Stávající verze dostupná ve zdrojovém kódu na GitHubu nebo ve formě instalačního souboru pro Android (Hotfixit.net, Kyle Bradshaw) je zatím spíše prototyp plný prázdných míst.

 

Proti stávajícímu vzhledu Androidu jsou ale jasně patrné odlišnosti. Základní obrazovka ukazuje obrázek uživatele v kruhovém poli a informaci o stavu baterie. Po ťuknutí na obrázek se ukáží základní nastavení – jas, hlasitost, Wi-Fi, mobilní síť či možnost přepnutí do leteckého režimu. Další prvky, které si lze vyzkoušet, ukazují při potažení obrazovky nahoru přístup ke službě Google Assistant a při potažení opačným směrem jsou k vidění prázdné boxy: Jeden z nich nese označení e-mail, další mají popis „story“.

Jde pravděpodobně o budoucí podobu notifikací a přehledu nedávno spuštěných aplikací. Jednotlivé boxy lze zobrazit na celou obrazovku nebo je přetažením spojit do jednoho listu se záložkami na vrchní straně obrazovky. K návratu na základní obrazovku slouží malá tečka uprostřed spodní strany displeje. 

Otevřené otázky

Vývojová verze nového operačního systému zveřejněná na GitHubu ještě sama o sobě nic neznamená. Dokud se Google oficiálně k novému systému nepřizná a neoznámí jeho účel, nelze si slibovat nápravu nedostatků Androidu.

Pokud ale Google vedle připravované verze Androidu O oznámí i příchod nové generace operačního systému, dává to firmě možnost odstranit dva zásadní problémy Androidu: decentralizované aktualizace závislé na výrobcích telefonů a slabší optimalizaci Androidu ve srovnání s iOS.