Masivní kybernetický útok, ohlášený v pátek, má 200 tisíc obětí nejméně ve 150 zemích po celém světě. Oznámila to evropská policejní organizace Europol. Počítačový expert oslovený zpravodajskou stanicí BBC zároveň varoval před možností dalšího útoku, který může přijít už v pondělí.

"Ročně zasahujeme zhruba proti 200 kybernetickým útokům, ale něco takového jsme dosud neviděli," sdělil ředitel Europolu Rob Wainwright. Kdo za útokem stojí, se zatím neví.

Šíření viru, který má název WannaCry, se podařilo zastavit díky britskému vědci, jenž se zabývá obranou proti útokům tohoto druhu. Dvaadvacetiletý muž, který si přeje zůstat v anonymitě a vystupuje pod pseudonymem MalwareTech, sleduje šíření škodlivých programů a popisuje jejich chování na svém webu. Virus, který patří do skupiny ransomwaru − tedy ke škodlivým programům zabraňujícím přístupu k počítači a požadujícím zaplacení výkupného −, na něm popsal také.

Podle britského listu The Guardian si britský expert útoku všiml v pátek odpoledne a poté získal vzorek viru. Zjistil, že odkazuje na doménu, která není zaregistrovaná, a tedy neexistuje. Sám si ji proto okamžitě za 11 dolarů (260 korun) zaregistroval a začal sledovat požadavky, které na doménu chodily − bylo jich prý až šest tisíc za sekundu. Vzápětí se podle něj počítačový virus WannaCry přestal po světě šířit. Po několika hodinách zjistil, že je to proto, že ransomware se přestává šířit v okamžiku, kdy doména existuje. Potvrdil si to tím, že ji krátkodobě zase zablokoval a vir opět začal útočit.

Podle britského odborníka mohlo jít o pojistku, kdyby tvůrci viru chtěli jeho šíření zastavit. Druhá možnost je, že to byl nepovedený pokus, jak ztížit analýzu viru a zkoumání jeho vlastností. Experti ale varují, že nemusí jít o konec viru a mohou se objevit jeho modifikace.