Největší vlna útoků na počítače ve veřejné sféře začala koncem minulého týdne. Jako první na ni upozornily britské úřady. Cílem útoku se stal primárně britský systém zdravotní péče a několik nemocnic kvůli zablokovaným počítačům přestalo přijímat pacienty. Útok se následně rozšířil do přibližně 150 zemí. Nic z toho se ale nemuselo stát.

Útok s označením WannaCrypt, který šifruje obsah disků napadených počítačů a vyžaduje výkupné asi 10 tisíc korun, totiž využívá chybu v zabezpečení počítačů s Windows, kterou Microsoft opravil před dvěma měsíci. Útok se navíc netýká 500 milionů uživatelů Windows 10, tento systém je vůči slabině, kterou WannaCrypt zneužívá, imunní. Microsoft v reakci na útok vydal i bezpečnostní aktualizaci pro Windows XP, první update pro již nepodporovaný systém po třech letech.

Problém s napadenými počítači ve státních organizacích i ve firmách spočívá v odkládání instalace bezpečnostních oprav. Část organizací je odkládá, protože nemají dost odborníků, kteří by se o IT infrastrukturu starali, část potom odkládá aktualizace z důvodu testování jejich kompatibility. Běžní uživatelé Windows tuto možnost nenainstalovat automatické aktualizace nemají právě z důvodu zajištění vyšší úrovně bezpečnosti.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se