Hry na hrdiny z Japonska mají zanícené fanoušky, ale pro spoustu lidí je těžké je pochopit. Záliba japonských vývojářů v obskurních alternativních světech a složitých příbězích často odrazuje.

Persona 5 je přesně taková. Už na první pohled divná, cizí a hodně náročná. Pokud ale překonáte strach z neznáma, odhalí krásu virtuálního Tokia i celého herního žánru označovaného jako JPRG.

Hra začíná divokou honičkou, v níž prcháte před spoustou nepřátel. Vůbec nevíte, co se děje, ale… dozvíte se to. Retrográdní vyprávění není nic překvapivého a v případě Persony 5 dává ochutnat to, k čemu se hráč dostane v plné míře později. Po krátkém úvodu se vrátí zpět v čase do role mládence, který chodí na střední školu, ale zároveň má nadpřirozené schopnosti, jež ho po nocích vedou do boje s démony.

Název Persona přitom odkazuje na "duchy" démonů, které si můžete podmanit a následně je využít proti svým nepřátelům. Funguje to podobně, jako to s pokémony dělá Ash v populárním dětském seriálu. Navíc ale budete získané persony vzájemně kombinovat, křížit. To je nutné, abyste získali kombinace vlastností, které vám nejvíce pomohou v boji s konkrétními nepřáteli.

Kromě toho ale musíte chodit do školy, získávat přátele, navazovat s nimi vztahy, chodit na brigádu, učit se… Vše, co uděláte v reálném světě, se přitom projeví i ve snovém světě démonů.

Největší kouzlo hry spočívá v nutnosti efektivně kombinovat dění v denním, realistickém prostředí s nočními výpravami. I samotné souboje s démony však stojí za to.

Persona 5 se drží tahového pojetí boje, kdy záleží na strategii a efektivním využívání vlastní výbavy a zkrocených démonů spíše než na rychlých prstech a reflexech. Spoustě soubojů se navíc můžete nebo musíte vyhnout nebo je vyřešit útokem ze zálohy. Pokud vás nepřátelé mnohokrát odhalí, noční výprava skončí a vy se budete muset pokusit uspět další večer. Ale tím ztratíte čas, který by vám na konci mohl chybět. Pokud se na konec hry, jež zabere sto hodin času, vůbec dostanete.

Persona 5 má dost lákadel, která vás mohou u konzole PlayStation 4 udržet: stylovou grafiku, působivou hudbu a hlavně dabing: originální japonský i anglický. Jedinou "správnou" možností, jak Personu 5 hrát, představuje samozřejmě původní zvuk s anglickými titulky, jinak to opravdoví fanoušci japonské kultury nepřipouštějí.

A pokud máte pocit, že Persona 5 působí divně a cize, máte pravdu. Říkali jsme to už na začátku, ale to neznamená, že není skvělá.