Herní Netflix má už několik let být nový svatý grál internetové ekonomiky. Nejvíce se zatím přiblížila Nvidia se službou GeForce Now. V zahraničí se snaží i Sony, které koupilo on-line službu Onlive. Nyní ale přišel Xbox Game Pass, který konkurenci strká do kapsy: je levný a nepotřebujete k němu špičkový internet.

Základní princip služby Xbox Game Pass je prostý: za 150 korun na měsíc si můžete stáhnout a nainstalovat kteroukoliv (nebo všechny) z více než sta her. K využití služby je potřeba Xbox One nebo One S a internet – ten je ale nutný pouze pro stažení her, pak můžete hrát měsíc offline. Službu je navíc možné vyzkoušet na dva týdny zdarma.

Pro české majitele Xboxu je zajímavé, že Microsoft nasadil výrazně nižší cenu, než odpovídá ceně v USD. Ve Spojených státech stojí Xbox Game Pass 10 dolarů, v česku jen 150 korun, stejně jako další herní předplatné, které na Xboxu a na PC nabízí Electronic Arts pod názvem EA Access a Origin Access.

Ve srovnání s nabídkou Electronic Arts je nabídka Xbox Game Pass širší, ale starší. V EA Access je aktuálně 48 her, proti 111 u služby přímo od Microsoftu. EA ale nabízí větší podíl aktuálních titulů včetně NHL17 a FIFA17, UFC 2 nebo Star Wars Battlefront či Dragon Age Inquisition. Xbox Game Pass má rozmanitější nabídku více vydavatelů, logicky bez her od EA, ale z novějších her tam jsou většinou jen tituly od Microsoftu a většina her je buď původně pro Xbox 360, nebo pro službu Xbox Live, která nabízí nezávislé tituly.

Ze své díly pro Xbox One nabízí Microsoft hlavně Halo 5 nebo méně úspěšnou hru Screamride či Sunset Overdrive. Chybí ale jakákoliv hra série Forza, není tam třeba ani původní Forza Horizon pro Xbox 360. Microsoft ale slibuje, že bude nabídku postupně obměňovat. Vedle her od EA chybí například tituly od Ubisoftu, takže Microsoft má ještě potenciál kvalitu i kvantitu her v Game Passu zvýšit.

V nabídce starších titulů je zajímavá přítomnost spousty her zaměřených na děti, takových přímo pro Xbox One tolik není. Největší smysl tak dává Xbox Game Pass právě pro rodiče menších dětí, pro nové majitele Xboxu nebo také pro lovce achievementů, protože levně získají možnost získat obrovské množství bodů „gamer score“ za dokončení her a splnění různých úkolů. Pokud byste ale přemýšleli, jestli si pořídit Xbox Game Pass, nebo EA Access za stejnou cenu, tak EA má čerstvější obsah a v podstatě aktuální sportovní hry i několik moderních 3D stříleček.

TEST: Nový Xbox One S je skvělá a krásná herní mašina a povinnost k novým televizím
TEST_Novy_Xbox_One_S_je_skvela_a_krasna_herni_masina_a_povinnost_k_novym_televizim.jpg