Displejů není nikdy dost, ani palců úhlopříčky. Otestovali jsme proto monitor od BenQ, který nás při uvedení zaujal nejen hraniční velikostí 32", ale také tenkými rámečky, vhodnými k sestavení víceobrazovkových pracovišť nebo herních doupat.

BenQ EW3270ZL navíc patří k cenově dostupnějším 32" monitorům s rozlišením alespoň QHD („televizní“ Full HD už se na pracovní monitor při takto velké úhlopříčce nehodí). Za 13 tisíc korun slibuje parametry na vysoké úrovni a univerzální využití pro náročnější uživatele.

Úzké rámečky jsou (snad) budoucnost

V době, kdy se výrobci mobilů předhánějí, kdo představí další „bezrámečkový“ model, působí tlusté okraje kolem displejů laptopů a monitorů čím dál rušivěji. U notebooků zavedl úzké rámečky Dell s modelem XPS 13, u monitorů už úzké okraje nabízí například LG nebo AOC a BenQ EW3270ZL se do skupiny těchto elegánů přidává.

Nejde samozřejmě jen o to, že tenké rámečky vypadají lépe. I design jako takový je sice důležitý parametr, ale úzké hrany jsou v první řadě praktické – při kombinování více monitorů vedle sebe jsou přechody mezi nimi mnohem méně rušivé.

Zatímco u mobilů záleží i na tloušťce přístroje, u monitorů budeme rádi, pokud budou rámečky v budoucnu mizet, byť by to bylo na úkor pár milimetrů „hloubky“ navíc.

Ergonomii omlouvá velká úhlopříčka

Protože je BenQ EW3270ZL přece jen cenově dostupnější model pro běžné, byť náročnější uživatele, nabízí dost omezené možnosti polohování. Chybí třeba pivot, tedy možnost postavit displej na výšku, kterou využívají například designéři, architekti, případně fotografové a jiní umělci.

Omlouvá to velikost monitoru – 32 palců (82 cm) je nejmenší běžná „televizní“ velikost a takhle velké panely už většina lidí otáčet nepotřebuje, navíc to bývá fyzicky komplikované. Horší je, že monitoru nenastavíte ani výšku a nejde otáčet do stran. V tomto ohledu dostal přednost design.


Možnosti polohování jsou nulové, ale konektorová výbava dostatečná.

Každopádně platí, co jsme psali ve všech předchozích recenzích velkých monitorů: 32" úhlopříčka je velmi pohodlná na práci a slast při sledování filmů a hraní her – rozdíl oproti 24" nebo 27" monitorům je výrazný.

Podprůměrné možnosti polohování vynahrazuje kromě již zmíněného elegantního designu také snadnost sestavení a pohodlné ovládání. Tlačítka jsou dobře dostupná na pravé spodní hraně monitoru.

Konektorová výbava je dostačující, i když nijak neohromí. Dva HDMI porty doplňuje plnohodnotný Display Port a Mini Display Port. Chválím ale, že jeden HDMI kabel a jeden DP–mDP kabel dostanete v krabici s monitorem.

Rozlišení akorát, nejen pro hráče

S podobnou cenou se dají najít i základní monitory s vyšším 4k rozlišením. Faktem ale je, že jejich používání je ve světě Windows, včetně Windows 10, stále zbytečně komplikované. U QHD rozlišení 2 560 × 1 440 bodů je ale optimální použít výchozí zobrazení 1 : 1, takže ani při připojení displeje notebooku nebudete mít na velké obrazovce rozmazané písmo nebo grafické prvky aplikací. Většině uživatelů bude QHD rozlišení jednoduše vyhovovat více , sám jej jako hráč dokonce preferuji.

I průměrná nebo starší grafická karta totiž zvládne při nativním rozlišením displeje plynule zobrazit hru ve vysokých detailech a ono to platí i pro aplikace a samotný systém, pokud chcete displej používat s notebookem, na nich je 4k rozlišení chyba.  

Vhodný pro pracanty – šetří oči

Díky použitým technologiím je obraz výborný při kancelářské práci, hraní her, sledování filmů i jakékoliv jiné činnosti. Základem je 100% barevné pokrytí standardů Rec.709 a sRGB, velmi chválím rovnoměrné podsvícení. Panel VA LED (AMVA+) navíc láká na vysoký kontrast – kvalitní podsvícení dělá své.

S panelem samotným jsou spojené další vychytávky, které BenQ zpravidla nabízí u vyšších modelů. Low Blue Light Plus redukuje modré záření, které unavuje oči a může způsobovat problémy s usínáním (proto ostatně existuje software pro telefony i počítače, který ve večerních hodinách barví obrazovky dočervena).

Díky Flicker-free pak obrazovka nebliká – poznáte to například tak, že se na displej podíváte skrz čočku fotoaparátu –, což snižuje únavu očí. Já osobně s tím nemám problém ani u klasického monitoru, ale dost lidí ano, a pokud koukáte do obrazovky počítače dlouho, obzvlášť na takto velký panel, je použité řešení už z principu mnohem komfortnější.

V praxi se mi také osvědčilo automatické řízení jasu (Brightness Intelligence), které funguje na podobném principu jako u mobilů. Při slabém okolním světle sníží jas, aby monitor zbytečně neoslňoval, ale ve sluncem ozářeném pokoji ho náležitě rozzáří. Navíc oproti telefonům ale monitor zasahuje do expozice – zesvětluje tmavé scény a ztmavuje přesvětlené, aby byly detaily obrazu co možná nejvyváženější. To už se testuje těžko, ale je fakt, že obraz vypadal za všech okolností výborně.

Verdikt

Pokud toužíte po velké zobrazovací ploše a není pro vás nutností nejvyšší rozlišení 4K, je BenQ EW3270ZL zajímavá volba. Má univerzálně pěkný obraz, ať už na něm pracujete, nebo se bavíte, a díky tenkým rámečkům je ideální v případě, že ho potřebujete obklopit ještě jednou nebo dvěma dalšími obrazovkami.

 

BenQ EW3270ZL

Displej: AMVA+ (SNB)
Podsvícení: LED
Rozlišení: 2 560 × 1 440 (WQHD)
Úhlopříčka: 32" (82 cm), poměr stran 16 : 9
Jas: 300 cd/m2
Rozměry: 562,82 × 739,58 × 218,24 mm
Hmotnost: 8,5 kg
Konektory: 2× HDMI 2.0, DisplayPort, Mini DisplayPort, audio vstup a výstup
Doporučení cena: 12 990 Kč