Tim Cook se na konferenci WWDC17 pochlubil tím, že Apple Watch zůstaly nejprodávanějšími hodinkami a zároveň mají nespokojenější uživatele. Získat další má vylepšený WatchOS.  Na jejich prodejích se hodně projevilo přidání lepší podpory fitness funkcí.

Potvrdily se odhady představení nových iMaců. Nejvýraznější novinkou budou mnohem jasnější displeje, nové iMacy budou mít aktuální procesory Intel Core Kaby Lake a až 64 GB RAM a výkonnější grafické čipy.

Loni představený Macbook Pro dostane nové procesory a rychlejší úložiště. Mírně vylepšený bude i Macbook Air. Obavy ze zrušení této produktové řady byly zatím předčasné.

Apple podle očekávání inovoval také iPady Pro. Cook na konci konference konečně vytáhl "ještě jednu věc" - Apple vedle již představené technologie AirPlay 2 začne vyrábět reprosoustavu se Siri. Podobně jako Google Home bude mít prostorové vnímání, bude napojená na službu Apple Music, bude podporovat multiroom funkce a prý bude dobře hrát.

Vše, co Apple chystá, jsme sledovali on-line.

Online

5.6.2017 21:24 A to je vše...

Díky za pozornost, omlouváme se za překlepy, i za stream Applu, který většinu konference nejel. O novinkách z Apple WWDC 2017 budeme psát i dál.

Hezký zbytek večera.

5.6.2017 21:09 A ještě jedna věc... ale jo, reprosoustava

Cook konečně vytáhl "ještě jednu věc" - Apple vedle již představené technologie AirPlay 2 začne vyrábět reprosoustavu se Siri. Podobně jako Google Home bude mít prostorové vnímání, bude napojená na službu Apple Music, bude podporovat multiroom funkce a prý bude dobře hrát.

Jmenuje se HomePod. Má sedm reproduktorů a šest mikrofonů, hraje prostorově, má Applem navržený basový reproduktor a v sobě čip A8, stejný jaký má iPhone. A vypadá jako válec se zaoblenými hranami. 6ádný designový zázrak to není. Sir Ives už ale nějakou dobu není moc ve formě. Minimálně od představení pouzdra s integrovanou baterií nebo myši, kterou při nabíjení nelze používat.

Ve srovnání s "chytrou" konkurencí bude HomePod citelně dražší, 350 dolarů je dvojnásobek ceny systému Amazon Echo a trojnásobek ceny Google Home. Apple v tomto sází na kvalitu zvuku. V prodeji bude HomePod až v prosinci, pokud to Apple stihne. To je zvláštrní, že Apple představil hned dva velké produkty s datem zahájení prodeje za půl roku.

WWDC 17

5.6.2017 21:05 Apple si bere více novinek z Windows než z Androidu

Apple chce už dlouho nahradit počítače svými iPady, ale bránil tomu nejen hardware, ale hlavně software - uživatelé se nechtějí nechat převychovávat, chtějí věci, na které jsou zvyklí. Apple to konečně pochopil, a tak najednou vidíme spoustu funkcí, které přinesl Microsoft ve spojení se svými tablety Surface, kterým se Apple několik let vysmíval. Ale to u Apple není nic nového. vysmívá se vždy do té doby, než zkopíruje konkurenci.

A často to udělá lépe než jeho vzory. Například práce s perem, nově v iPadu vylepšená, má větší šanci na úspěch. pero se u ipadu bude dokupovat, ale Microsoft v otmto ztratil výhodu - k novým surfacům už toptiž pero nebude přibalovat. Ach jo.

5.6.2017 20:54 Nové funkce v iOS pro tablety proti počítačům

Apple iOS moc nezměnil pro Telefony, na tabletech ale umožní nasázet do hlavního panelu velké množství aplikací a umožní jejich snadné spouštění v okně. Apple také umožní přepínání aplikací „v párech“, tak jak jste si je nastavili na obrazovce. Další novinkou je podpora funkce Drag and Drop pro přetahování obsahu mezi aplikacemi. Na iPady míří také… ano Správce souborů! A umí se napojit na Dropbox nebo Onedrive. A jestli vidím dobře, tak se Apple překousl a bude podporovat i Google Drive.

Apple evidentně chce napravit nedostatky, které brání tomu, aby iPady konkurovaly počítačům včetně tabletů s Windows.

5.6.2017 20:46 Nové iPady pro se 120Hz dispejem

Apple podle očekávání inovoval iPady Pro – nové modely mají o 40 procent menší rámečky, díky tomu je tu nový iPad Pro s úhlopříčkou 10,5“. Oba modely dostanou lepší displeje s o 50 procent vyšším jasem a podporou přehrávání HDR videa. K tomu Apple přidá nový šestijádrový procesor a výkonnější grafiku. Výkon CPU díky tomu vzrostl o 30 procent. Apple také zvýší základní kapacitu úložoště na 64 GB. Objednat nové iPady jde dnes, dodávky začnou příští týden.

Mimochodem, livestream z WWDC17 pořád nejede. 

5.6.2017 20:36 Po virtuální realitě i ta rozšířená

O Applu a rozšířené realitě se hodně mluvilo, ale bez reálných produktů. Nyní Apple ukázal první vlaštovku v podobě technologie ARKit, která umožní tvůrcům aplikací využít rozpoznávací schopnosti umělé inteligence při snímání záběrů okolí. Není to tak propracovaný systém jako Google Tango, ale také nevyžaduje speciální telefony – bude fungovat na stovkách milionů iPhonů a využije ji například i Pokémon Go, takže pokémoni budou v prostředí realističtěji zasazení. Stejnou technologii použije i Lego nebo Ikea.

5.6.2017 20:32 Znovu umělá inteligence

Umělá inteligence je všude a někdy i nezávislá na jazyku. Apple na ni sází přímo v iOS v rámci systému na rozhraní funkcí a železa. Díky lepší optimalizaci bude automatické ušení umělé inteligence prováděné přímo na mobilníách zařízeních výrazně ryhclejší. Apple se chlubí například výrazně rychlejším rozpoznáváním obrázků - iPhone je údajně 6x rychlejší při rozpoznávání obsahu fotografií než Google Pixel nebo Samsung Galaxy S8.

5.6.2017 20:27 Aplikace znovu a lépe

Tedy ne přímo aplikace, ale App Store – Apple změní design celého svého online obchodu s aplikacemi, ve kterém výrazně oddělil aplikace a hry.

Vypadá to, že primární bude snaha propagovat placené a úspěšné aplikace – nová sekce obchodu obsahuje velké prezentace vybraných novinek a známých aplikací, funguje jako „aplikační magazín“. Tvůrci programů s mikrotransakcemi budou moci také prodávat virtuální obsah přímo v App Store, nikoliv pouze přímo v aplikaci.

5.6.2017 20:24 Apple music otevřenější

K reprosoustavám s technologií od Applu samozřejmě patří i hudební služba od Applu. Apple Music se loni dočkala výrazného přepracování, protože i fanoušci Applu říkali, že je to nejhorší aplikace integrovaná do iOS. Letos se velké změny nechystají. Nejvýraznější novinkou je možnost sledovat, co poslouchají přátelé, což umí Spotify už několik let. Spotify je navíc stále úspěšnější než Apple Music i přes to, že Apple integroval svojí hudební službu přímo do systému. Druhou hudební novinkou je otevření Apple Music vývojářům, sahat do ní budou například aplikace Shazam nebo nike.

5.6.2017 20:18 Apple a reprosoustavy

O technologii Airplay od Applu pro přenos zvuku přes WiFi se v posledních letech vůbec nemluvilo, ale Apple je zpátky. Ukazuje systém Airplay2, který podporuje správu většího počtu reprosoustav v celém domě, podobně jako to umí Sonos nebo Chromecast Audio a další systémy.

Reprosoustavy s novou technologií nabídnou značky Band & Olufsen, Bowers & Wilkins, Libratone…. Ve výčtu nechybí Beats, Polk, Naim, Bose nebo Marantz ani high-endový McIntosh.

Jen ten slibovaný reproduktor se Siri se nám nějak vytratil, nebo bude Siri součástí AirPlay 2?

5.6.2017 20:11 Nové ovládací centrum

Největší vizuální změnu nabídne v iOS 11 vedle očekávaného tmavého režimu nové ovládací centrum, které zabírá celou obrazovku. Přepracované budou i notifikace.

5.6.2017 20:07 Fotografie a video s inteligencí

Některé sekce vývojářských konferencích velké trojky by se daly prohodit, málokdo by něco poznal. I Apple zdůrazňuje vliv umělé inteligence, kterou chce mimo jiné zapojit do zpracování fotografií i jejich pořizování. Nová verze fotoaparátu v iPhonech bude mít lepší HDFR efekty, lepší kvalitu snímků, méně šumu. Něco podobného ukazoval nedávno Google u své aplikace Google Photos, dokonce i s automatickým odstraňováním plotů a drátů, které kazí snímky.

Umělá inteligence u Applu ale vypadá v některých ohledech opravdu chytře. Jedním z jejích projevů je například inteligentní systém automatických oprav zabudovaný do klávesnice. Nově se bude učit i z textů, které na telefonu přečtete, ne jen z těch, které píšete. To je opravdu chytrá záležitost, bez legrace. Konkurence, třeba klávesnice Swiftkey, která patří Microsoftu, umí skenovat sociální sítě nebo maily, ale "číst" články, které také čtete, to ještě ne.

 

5.6.2017 20:05 iOS se známými výhodami a deseti novinkami

Apple se znovu pochlubil tím, že většina zařízení s iOS má aktuální verzi, zatímco u androidů 7 je to shodou okolností 7 procent. To je smutné a asi stojí za to to neustále připomínat, protože je to ostuda Googlu i výrobců telefonů.

S novinkami přímo v iOS to ale nebude tak slavné. iOS i Android už jsou dospělé systémy, ve kterých lze buď všechno překopat, nebo jen upravovat drobnosti a aplikace, a to dělají obě firmy.

Drobné změny ale mohou být praktické – třeba lepší synchronizace konverzací a s nimi spojených notifikací zní výborně – pokud máte doma více zařízení, nechcete poslouchat cinkání z pěti míst najednou.

Apple Pay také nově umožní přímé převody peněz mezi uživateli, jako to nabízí PayPal od svého počátku.

Siri má znít trochu lidštěji a umí překládat v několika málo jazycích, samozřejmě včetně čínštiny.

Celkově Apple mluví o deseti hlavních změnách, dříve jich popisovbal desítky.

5.6.2017 19:58 Apple už zase spadl

Apple je asi jediná velká IT firma, které má alespoň v 50 procentech případů potíže s přímým videopřenosem. Bohužel teď nic nevidíme přímo, musíme opisovat, takže děkujeme kolegům z The Verge nebo Guardianu.

5.6.2017 19:53 Vylepšené Macbooky Pro už dnes

Zdá se, že se Apple chytil za nos a jak naznačily dřívější zprávy, opravdu chce udělat něco s nabídkou maců pro profesionály. Loni představený Macbook Pro tak dostane nové procesory, rychlejší úložiště. Mírně vylepšený bude i MAcbook Air. Obavy ze zrušení této produktové řady byly zatém předčasné.

Apple nechává fanoušky nahlédnout i do budoucnosti – nabídne iMac Pro, nejvýkonnější Mac všech dob. Otázkou ale je, nakolik profesionálním uživatelům bude sedět pevná obrazovka. iMac Pro budou pohánět serverové procesory Intel Xeon (proč ale ne potenciálně levnější nové "extrémní" Core i9? Nejspíše kvůli spotřebě). O grafický výkon se má postarat připravovaná nová generace grafik AMD Vega. Maximální kapacita RAM bude 128 GB.

Fíha - iMac Pro se začne prodávat ještě letos, na konci roku. Nejlevnější kopnfigurace bude stát 5 tisíc dolarů.

5.6.2017 19:44 (i)Mac žije

Potvrdily se odhady představení nových iMaců. Nejvýraznější novinkou budou mnohem jasnější displeje s jasem 500 nits, standardem pro kancelářské monitory je 250-300 nits. Nové iMacy budou mít aktuální procesory Intel Core Kaby Lake a až 64 GB RAM a výkonnější grafické čipy – u menší verze začíná Apple s integrovanou grafikou HD 640, k dispozici budou i verze s grafickými čipy AMD Radeon Pro 555, 560, 570 a 850 s 8 GB grafické paměti. Ve výbavě budou rychlejší disky a SSD a také konektor USB Type-C.

WWDC 17

5.6.2017 19:36 Lepší fotky a práce s daty videem a VR

Apple podobně jako Google slibuje vylepšení práce s fotkami, hlavní zlepšení se týká organizace fotografií a rozpoznávání tváří – to ale není úplná novinka, jde o spíše drobné úpravy, které ale vypadají užitečně. Apple rozšíří také možnost tisku fotoknih. U videa Apple přidá systémovou podporu pro video formát H.265.

Kromě funkcí Apple zapracoval také na základu práce se soubory: do MacOS přichází nový souborový systém s označením Apple File System vyladěný pro práci s velkými multimediálními soubory a šifrováním.

Apple vylepší práci s grafikou také novým grafickým prostředím Metal 2, které zefektivňuje využití grafických čipů. Apple používá Metal 2 i pro zrychlení umělé inteligence běžící úpřímo na zažízeních od Applu. Metal 2 dokoáže vyuřít také externí grafickou kartu díky thunderbolt konektoru. Apple zatím hovoří pouze o grafikách AMD, s Nvidií si Apple nepovídá.

Není možná! Apple podporuje Virtuální realitu a HTC Vive. Wow.

WWDC 17

5.6.2017 19:33 Mac je základ Applu

Mac je podle Cooka důležitý, protože povzbuzuje kreativitu, Craig Federighi ale moc kreativity neukázal. Nová verze se jmenuje High Sierra – alespoň o tom žertoval. Došlo ale na naše slova, velké změny nebudou v rámci systému, vylepšovat se budou aplikace.

Apple tvrdí, že nejvýkonnějším prohlížečem na světě bude nová verze Safari, až o 80 procent rychlejší než Chrome při zpracování JavaScriptu. Dobrou zprávou je, že Safari bude automaticky blokovat automatické přehrávání zvuku a videa na webu – snad se to bude týkat i Facebooku. Safari bude také automaticky blokovat sledování uživatele ze strany inzerentů. To zní skvěle, lépe než slibované automatické blokování nevhodné reklamy v Chrome.

WWDC 17

5.6.2017 19:24 Lepší cvičení s Apple Watch

Na prodejích Apple Watch se hodně projevilo přidání lepší podpory fitness funkcí. Apple v tom pokračuje, ale už nejde o tak velké změny. Asi největší je možnost v rámci jednoho tréninku střídat a přesně sledovat různé aktivity.

Apple bude spolupracovat s výrobci fitness zařízení a hodinky si budou vyměňovat data s většinou výrobců profesionálních strojů. První modely přijdou na podzim.

Apple bude také automaticky stahovat do hodinek vhodnou hudbu ze služby Apple Music.

WWDC 17

5.6.2017 19:19 Apple Watch jako jednička na trhu

Tim Cook se pochlubil tím, že Apple Watch zůstaly nejprodávanějšími hodinkami a zároveň mají nespokojenější uživatele. Získat další má vylepšený WatchOS.

První novinkou je ciferník založený na Siri, připomíná Google Now okno v Androidu – ukazuje aktuální informace a upozornění na nadcházející události. Další novinkou je grafický ciferník kaleidoskop, který vychází z vybraných vzorů nebo fotografií. Novinkou jsou i ciferníky s postavami z filmů Toy Story.

Tak to zatím nevypadá na revoluci.

WWDC 17

5.6.2017 19:17 AppleTV s Amazonem

Apple v oblasti televizních přehrávačů zaostává za konkurencí nejen v prodejích, ale i v nabídce obsahu. Proto chybělo klasické chlubení. Nyní má Apple drobné vítězství – na AppleTV přichází Amazon prime Video.

 

5.6.2017 19:15 tvOS, watchOS, macOS a iOS

WWDC je primárně konference pro softwarové vývojáře, Apple se proto bude primárně věnovat softwaru, který tvoří jednu platformu, ale má čtyři odlišné podoby tvOS, watchOS, macOS, iOS.

Dnes má Apple 6 důležitých aktualizací.

WWDC 17

5.6.2017 19:11 Začínáme videem

Konferenci WWD uvedl filmeček, ve kterém se ukázal klasický iPod, velká serverovna Applu i odkaz na stěhování do nového „vesmírného“ kampusu. Apple trochu děsil uživatele velkým výpadkem, který vypnul lidem iOS zařízení, odstranil nich aplikace a způsobil globální apokalypsu. Vše s odkazem na důležitost aplikací, za které Apple 16 milionům vývojářů vyplatil 70 miliard dolarů.
A na scéně je už i Tim Cook.

SnA A mek obrazovky 14

5.6.2017 19:03 Tradiční zpoždění

Přesně na čas se nezačíná snad už nic. Ale nebojte, jsme připravení, zvědaví a jen zanedbatelně jízliví.

5.6.2017 18:54 Přímý přenos už běží

Za pár minut začne vystoupení Tima Cooka a dalších špiček vedení Applu. Po slabších akcích Microsoftu a Googlu má Apple šanci mile překvapit. Videopřenos na stránkách Applu už běžíWWDC17

5.6.2017 17:01 Online ze zařízení od Applu i Windows 10

Apple tradičně nabízí možnost sledovat přímý přenos úvodní přednášky na svém webu. Sledovat jde ze zařízení od Applu včetně Apple TV. Druhou variantou je zařízení s Windows 10 a prohlížečem Microsoft Edge. Stream je k dispozici na www.apple.com/apple-events/june-2017/