Apple letos předvedl nejnabitější akci z velké technologické trojky. Úvodní přednáška konference WWDC přinesla záplavu nového hardwaru a zajímavé výhledy do budoucích měsíců. Skutečným překvapením byla citelná změna filozofie. I když to možná nebylo prvoplánové, Apple našel pokoru. Místo hledání nové věci, o které lidé zatím nevědí, že ji chtějí, nabídl to, po čem dlouholetí zákazníci volali.

Záplava vylepšených počítačů, dva nové tablety či chytrý reproduktor ale zároveň ukazovaly, že v oblasti softwaru toho Apple letos neměl tolik. Podobně jako Google a Microsoft je Apple v situaci, kdy se výrazná vylepšené hledají už těžko. I proto Apple nejspíše trochu zariskoval a vedle očekávané technologie pro rozšířenou realitu, jak ji známe z Pokémon Go, vzal na pódium i headset HTC Vive. Tomu by ještě minulý týden nikdo nevěřil. Probereme to ale popořadě.

Hodinky s ambicí
macOS s vtipem
Krok k virtuální realitě
Nové iMacy a slib iMacu Pro
Osvěžené macbooky
iOS se dvěma tvářemi
Nové iPady Pro
Nový domov pro Siri

Hodinky s ambicí 

Apple tentokrát neukázal novou verzi chytrých hodinek Apple Watch. Místo toho ukázal novou verzi operačního systému, která dlouho vypadala nudně. Apple totiž jako hlavní novinku uvedl nové ciferníky – jeden potenciálně užitečný se Siri a tři švihlé, založené na postavičkách z pohádkových filmů Toy Story. Ani to ale není špatně – první představený ciferník Apple Watch byl s Mickey Mousem a spoustě lidí udělal radost.

Ciferník se Siri je zajímavější, nabízí přístup k informacím, které se mohou hodit v okamžiku, kdy se na hodinky podíváte. Preemptivní zobrazování informací není žhavá novinka, na tomto principu postavil Google svou službu Google Now. To ale není nijak důležité, důležité je to, že by tato funkce mohla být užitečná i pro uživatele v Česku, přestože Siri česky nemluví.

watch os intelligence two

Další úpravou WatchOS je znovu vylepšená fitness aplikace, která uživateli ukazuje personalizované informace o tom, co může udělat, aby splnil své denní cíle, popřípadě mu umožňuje nastavit i cíle měsíční. To není věc, kvůli které by byl potřeba nový operační systém, ale bude to praktické, minimálně stejně praktické jako obdobná funkce u hodinek Gear S3 od Samsungu.

Nakonec to ale taková nuda nebyla. Apple ukázal svou schopnost propojit hardware a služby a oznámil, že většina velkých výrobců fitness strojů bude obsahovat NFC čip, díky němuž se hodinky cvičence spojí se strojem a budou si vyměňovat data. Pro lidi, kteří sportují ve fitness centrech to bude hodně zajímavé.

macOS s vtipem

Prezentace nové verze macOS by mohla vypadat jako špatný vtip, kdyby si z ní nedělal legraci samotný Apple. Vtípky se týkaly jména. Po macOS Sierra přichází macOS High Sierra. Inkrementální rozdíl v názvu znamená i inkrementální rozdíly v systému. Změn je málo, Apple odprezentoval v podstatě jen tři výraznější.

První prezentovanou novinkou není změna systému, ale nová verze webového prohlížeče Safari. U ní Apple slibuje vyšší rychlost, až o 80 procent ve srovnání s Chrome od Googlu, lepší kontrolu nad soukromím a také automatické blokování videa a hudby na webu. Lepší webový prohlížeč je dobrá zpráva na každé platformě, ale nový operační systém to nedělá.

mac sierra storage

Zajímavější je proto nový souborový systém, kterého si většina nových majitelů maců nevšimne, ale výhody má. Kromě rychlejší práce se soubory si lépe rozumí se šifrováním. Apple ho poprvé představil před rokem, ale do produktů se dostal v březnu v případě iOS 10.3, do maců přijde na podzim.

Tím ale Apple nekončí – součástí nového macOS bude nové API pro práci s grafikou s označením Metal 2, které lze přirovnat k DirectX 12 od Microsoftu. Díky Metalu 2 bude macOS lépe využívat dostupné hardwarové prostředky a nabídne i něco navíc.

Metal 2 od Applu umí, zatím v experimentální formě, pracovat s externími grafickými kartami. Apple hovořil pouze o grafických čipech od AMD, ale nová architektura Vega vypadá zajímavě, takže proč ne, omezení na konkrétní dodavatele není u Applu nic nového. Externí grafické karty ostatně nejsou nový koncept. Vaio Z od Sony mělo externí grafiku už v roce 2011 a s příchodem technologie Thundrebolt 3 od Intelu se tohoto konceptu chytla řada výrobců herních notebooků. U Applu, který interní grafické karty vždycky zanedbával, je to ale velký krok dopředu.

Krok k virtuální realitě

Podpora externích grafických karet bude důležitá ve spojení s největší technologickou novinkou spojenou s macOS – podporou virtuální reality v podobě SteamVR, technologie virtuální reality se snímáním pohybu uživatele v prostoru, kterou zná většina lidí více ve spojení se zatím jediným produktem – headsetem HTC Vive.

Apple dal prostor HTC Vive i při praktické ukázce. Přiznal tak, že přes dlouhé odmítání virtuální reality jako hlouposti pro geeky má virtuální realita smysl. A podpora od Applu díky silnému efektu značky pomůže i celé VR technologii. Možná ale, že Applu nic jiného nezbývalo – virtuální realitu tlačí Google i Microsoft.

mac sierra hardwear vr

Nové iMacy a slib iMacu Pro

Apple zareagoval na kritiku malého výkonu svých stolních počítačů a vyřešil ji trochu netradičně. Uživatelům, kteří nechtějí čekat na nástupce Macu Pro nabízí solidně vybavené iMacy, tedy počítače typu All-in-One. iMacy budou mít i nadále dvě velikosti obrazovek 21,5“ a 27“, ale Apple vylepšil jak samotné displeje, tak vnitřní výbavu. Ta stojí na čipech od Intelu a AMD. Levnější modely budou mít integrované grafiky od Intelu a hlavně nejnovější generaci procesorů Intel Core Kaby-Lake. Menší modely mohou mít až 32 GB RAM, větší dvojnásobek.

Část modelů bude mít samostatné grafické karty od AMD. Nejde o žádnou konkurenci pro herní počítače s kartami, jako je GeForce 1080 nebo Titan, ale nejlepší nabízený model od AMD odpovídá grafikám Nvidia GeForce 1060. A to znamená dostatečný výkon na méně náročné VR aplikace. A to je velký pokrok.

new 2017 imac two side

Hlavní hvězdou WWDC je ale iMac Pro. Apple ještě do konce roku začne nabízet pracovní stanici formátu All-in-One vybavenou vícejádrovými procesory Intel Xeon (nejlepší konfigurace bude mít 18 procesorových jader) s možností použít až 128 GB RAM. Nové iMacy Pro slibují i obrovský grafický výkon, až 22 TFLOPS, to je dvojnásobek výkonu špičkových grafických karet GeForce 1080ti. O grafiku se postará nová generace grafických čipů AMD Vega, které firma ještě oficiálně neoznámila.

Pro Apple je odhalení iMacu Pro netradiční krok – firma jej začne prodávat až za půl roku, zatímco obvykle nové věci představuje v řádu týdnů před zahájením prodeje, nejčastěji zahajuje jejich prodej okamžitě po oznámení. Cena iMacu Pro začne v přepočtu na 140 tisících korunách s DPH.

new 2017 imac pro dark grey front

Apple navíc dál pracuje na zcela novém desktopovém Macu Pro, který bude možné snadno upgradovat, na rozdíl od současného nepovedeného designu.

Osvěžené Macbooky

Možná to ani nestojí za samostatný odstavec, ale Apple na WWDC 17 oznámil také inovované notebooky. Změna spočívá v nabídce rychlejších procesorů pro Macbooky Air a Macbooky Pro, nejde jen o vyšší takty, ale hlavně o přechod na modernější čipy Intel Core 7. generace Kaby Lake. Nové modely, které se začnou prodávat fyzicky už ve středu, mají také až o polovinu rychlejší SSD úložiště a u 15“ modelů se standardem stala rychlejší grafická karta. K notebookům toho není moc co napsat, Apple jen trochu zrychlil, což je vítané, ale kontroverzní klávesnice a omezená konektivita zůstávají.

iOS se dvěma tvářemi

Apple nejprve mluvil o iOS 11 obecně, a to nevypadlo příliš zajímavě. Největší novinky se týkaly spíše aplikací, jako jsou mapy, které nabídnou i mapy interiérů vybraných budov ve vybraných městech. Systémové změny vylepší například synchronizaci zpráv a notifikaci napříč zařízeními a opticky se změní například panel rychlého nastavení, který nově zabere celou obrazovku. Apple také lépe využije umělou inteligenci.

Například prohledávání obsahu obrázků má být díky novým technologiím výrazně rychlejší, několikanásobně ve srovnání s nejlepšími telefony s Androidem. Nebo automatické opravy se budou učit nejen z napsaného textu, ale také z textů, které uživatel čte na webu nebo v aplikacích – to je chytré. I Siri by měla být užitečnější a měla by také lépe mluvit. Bohužel oznámení nových jazyků, třeba češtiny, se nekonalo. Třeba ale Apple překvapí na podzim.

ios 11 ipad iphone

Opravdové změny si ale Apple schovává pro iPady. U nich ukazuje již zmíněnou změnu strategie a možná i pokoru. Na iPadech totiž Apple zavádí prvky, které jsou obvyklé u Windows a které usnadní multitasking – zatím nejslabší část systému iOS. Protože chce Apple vnutit uživatelům slabších a starších notebooků s Windows jako náhradu iPady, nebude je už nutit tolik měnit jejich zvyky. To znamená například možnost přetahování obsahu mezi aplikacemi nebo zavedení správce souborů, kterému se jablíčková firma bránila od první verze iOS.

Překvapením je, že správce souborů nebude omezený na soubory v iPadu, ale umožní výměnu souborů s populárními cloudovými službami včetně OneDrive od Microsoftu a Google Drive. Velký důraz klade Apple i na ovládání s pomocí pera, podobně jako Microsoft. Bohužel ani jedna firma už u nových strojů nenabídne pero v balení. Apple to nedělal nikdy, takže to je bez překvapení, Microsoft tak ale ztrácí potenciální konkurenční výhodu.

ios 11 ipad user pencil multi tasking

Apple si možná nějaká překvapení pro telefony schoval na podzim, ale pro majitele iPadů je nový iOS hodně zajímavý.

Nové iPady Pro

Představení funkcí pro iPady Apple spojil s novým hardwarem. Menší iPad Pro se zvětšil, díky o 40 procent menším rámečkům má obrazovku s úhlopříčkou 10,5“. Apple oběma novým modelům dal výkonnější 6jádrový procesor, největší upgrade ale dostal displej. Už tak vynikající obrazovky dostaly ještě vyšší jas a podporu přehrávání HDR videa, kromě toho ale mají obnovovací frekvenci až 120 Hz.

Tato změna většině uživatelů nic neřekne, ale v praxi to znamená ještě plynulejší chování systému, lepší práci s dotykovým perem, stabilnější obraz… Každý, kdo měl někdy špičkový herní monitor, ví, jak velký je to rozdíl i ve 2D aplikacích. Obnovovací frekvenci navíc půjde změnit, nejnižší hodnota je 24 Hz, a to je zase ideální pro sledování filmů, které se natáčejí ve 24 snímcích za sekundu.

apple pencil keyboard set

Horší je to s cenou. Apple už má venku oficiální české ceny, menší iPad Pro přijde na 20 tisíc korun. Bez pera, bez klávesnice. To není rovnocenná náhrada za kvalitní notebook. To už raději klasický iPad za 11 tisíc, zvlášť s těmi novými funkcemi.

Nový domov pro Siri

Informace o chytré reprosoustavě od Applu se objevily minulý týden a byly správné. Apple skutečně představil zařízení, které přehrává hudbu a uvnitř sídlí Siri. Apple se však soustředil více na kvalitu zvuku, vyvinul si vlastní basový reproduktor, ale schopnosti Siri omezil. Podle oficiálních informací nabídne Siri jen omezené oblasti, ve kterých bude schopná uživatelům pomoci. Apple také nezmínil kompatibilitu s aplikacemi třetích stran, respektive s hudebními službami třetích stran, hovořil jen o Apple Music.

Apple u zařízení s divným názvem HomePod nasadil také vysokou cenu 350 dolarů, dvojnásobnou, respektive trojnásobnou ve srovnání s konkurencí v podobě Google Home a Amazon Echo. Siri je také, alespoň v současné podobě, nejslabší inteligentní asistent na trhu, tedy pokud nepočítáme Bixbiho od Samsungu. Navíc se HomePod začne prodávat až před Vánoci.

homepod white shelf

Zajímavější tak možná bude představení technologie Apple AirPlay 2, která umožní sdružovat více reprosoustav do virtuálních zvukových systémů, jako to umí Sonos a další výrobci. Apple získal pro spolupráci na AirPlay2 spoustu známých značek od vlastních Beats přes Bower & Wilkins až po high-endový McIntosh, což je v případě Applu poměrně stylové. V oblasti propojených reprosoustav je ale silná konkurence, takže není jisté, jak to dopadne.

Celkově ovšem Apple mile překvapil, to se mu musí nechat. A pokud se potvrdí zprávy, že Apple dokázal vložit čtečku otisků prstů pod displej, bude podzim hodně zajímavý.