HTC bylo poslední dva tři roky mobilním otloukánkem. Zatímco HTC Vive (headset tvořený brýlemi se sluchátky pro virtuální realitu) drtí konkurenci kvalitou, telefonům stejné značky špičkové vlastnosti chyběly. Největší slabinou byl fotoaparát. Ten se u nového modelu smartphonu HTC U11 stává naopak hlavním lákadlem spolu s netradičním ovládacím prvkem. HTC U11 je totiž telefon, který ze sebe vydá to nejlepší pod tlakem.

Největší novinkou U11 je dvojice tlakových senzorů na bocích telefonu. S jejich pomocí je možné spustit fotoaparát a pořídit fotografie i v rukavicích nebo pod vodou. Stiskem lze přiřadit také odlišné funkce pro krátký a dlouhý stisk. HTC nabízí například spuštění wi-fi hotspotu nebo hlasového zadávání textu tam, kde je k dispozici klávesnice.

Díky této funkci s označením Edge Sense se HTC dokáže zřetelně odlišit od rivalů. A konkurenceschopná je i cena 19 990 korun.

Může vadit

◼ Absence 3,5mm konektoru

◼ Lesklý povrch láká otisky

Krása i svaly

Začíná to už u designu se zrcadlově lesklým povrchem ve stříbrné, příjemně namodralé nebo černé variantě. Časem by se mohla objevit i sytě modrá nebo červená. Design je podobný modelu HTC U Ultra, ale U11 je kompaktnější. Displej s velmi vysokým QHD rozlišením má úhlopříčku 5,5 palce a hezky sedí v dlani. Na rozdíl od LG a Samsungu se však HTC drží tradičního poměru stran 16 : 9.

Návrat na špičku

Povedená je vnitřní výbava. HTC si počkalo na dostupnost nejvýkonnějších čipů od Qualcommu, takže uvnitř je Snapdragon 835 se 4 GB operační paměti a 64GB úložištěm. Tato výbava patří ke špičce, i když část konkurence jako Huawei P10 Plus či Honor 8 Pro mají operační paměť 6 GB. Úložiště je samozřejmě možné rozšířit pomocí paměťové karty. Kladem je i to, že přístroj vydrží ve vodě až půl hodiny v metrové hloubce.

Bude se líbit

◼ Vynikající fotoaparát

◼ Výborný výkon i výdrž baterie

◼ Funkce Sense Edge

Hlavní hvězdou výbavy telefonu je ale fotoaparát s rozlišením 12 Mpx, který má zatím nejvyšší hodnocení odborného serveru DxOMark. U11 rychle a přesně ostří a automaticky umí nasadit výrazný HDR efekt ve složitých světelných podmínkách. V praxi není vidět výrazný rozdíl mezi snímky z Galaxy S8 nebo iPhone 7 Plus, to je pro HTC velký skok dopředu. Nadstandardní je i selfie kamerka s rozlišením 16 Mpx.

Zvuk s vykřičníkem

Rozporuplné je hodnocení zvukové výbavy. HTC U11 má vynikající hlasitý reproduktor, který kombinuje zvuk ze "sluchátka" s klasickým reproduktorem ve spodní části telefonu. Výsledek je výborný, přestože nejde o plnohodnotné stereo reproduktory jako u HTC M7 nebo M8. HTC k telefonu přibalilo také výborná in-ear sluchátka, která umí přizpůsobit zvuk sluchu svého uživatele a nově zvládají aktivně odrušit okolní hluk. Má to ale háček − sluchátka lze připojit pouze přes konektor USB Type-C, telefonu chybí klasický audio jack. V balení je adaptér, ale pokud jej uživatel zapomene nebo si nevezme přibalená sluchátka, hudbu si neužije.

Pochvalu si HTC tradičně zaslouží za svůj software. U11 je první telefon, který se v Česku prodává s Androidem 7.1 (HTC vydává často i bezpečnostní aktualizace). A díky vyladěnému systému telefon vydrží dlouho běžet na jedno nabití.