Značka HyperX sponzoruje turnaje ve videohrách, vznikla přitom skoro náhodou, když Kingston, jeden z největších výrobců pamětí na světě, hledal další zdroje příjmů. Po úspěšných sluchátkách firma objevila zlatý důl a pod herním závojem nabídla i špičkovou klávesnici. Nyní se konečně prodává i poslední prvek herní výbavy, která zároveň výborně slouží i v kancelářském provozu.

Myš Pulsefire FPS jsme si mohli poprvé prohlédnout už na veletrhu CES v lednu, ale uvedení do prodeje chvíli trvalo. Přitom bylo na co se těšit. HyperX totiž vsadil na oblast trhu, ve které není taková konkurence. Fury je lehká, jednoduše tvarovaná a obejde se bez instalace ovladačů, přitom funguje na jedničku. A to bez baterek, drží se totiž tradičního USB kabelu.

Jednoduchost a velký skluz

Myš Pulsefire má drsné jméno, ale vypadá poměrně krotce. Drží se sice zásad designu herních produktů, ale nijak to nepřehání. Základní tvar je klasický, ergonomický, s rozšířenými hlavními tlačítky. Vedle pravého a levého tlačítka má myš samozřejmě kolečko pro posun dokumentů (nebo výběr zbraní) kombinované s tlačítkem. Navíc jsou na levém boku dvě tlačítka, která slouží například pro pohyb v historii prohlížení webových stránek. Co při hodinách strávených s myší ruce oceníte ještě více než extra tlačítka, je trocha gumy. Designéři totiž prostor pro palec na jedné i pro prsteníček a malíček na druhé straně vystlali tenkou vrstvou strukturované pryže, na které ruka krásně drží a méně se potí.

Herní kořeny prozrazuje spodní plocha myši, která má obří teflonové plochy pro hladký pohyb myši po většině povrch, a podsvícení scrollovacího kolečka a loga na zadní části myši. Barevně svítí také přepínač za kolečkem, který umožňuje bez ovladačů změnit rozlišení snímače. V tomto případě je ale světelné odlišení aktivního režimu praktické. Smůla jen je, že v běžném provozu pro mě nejpraktičtější nastavení 1600 dpi svítí jasně modře. Hrubý rastr 400 dpi má vyhrazenou bílou 800 dpi červenou a maximálně citlivé nastavení 3200 dpi je žluté.

Přepínání citlivosti snímače není přitom vhodné jen pro hráče, hodí se při editaci fotografií, když potřebujete mít větší kontrolu nad pohybem myši nebo když chcete k počítači posadit děti, které se s myší ještě moc nekamarádí a musí přetahovat tlačítka s příkazy na Code.org.

Myš HyperX Pulsefire

Jednoduchost za 1600

Cena myšky od HyperX není úplně nízká. Přibližně 1600 korun staví myš Pulsefire do silné konkurence hned několika myší od Logitechu. Proti nim má dva výrazné odlišující faktory – absenci ovladačů a hmotnost. V obou případech jde o výhodu i nevýhodu zároveň. Záleží jen na preferencích uživatelů. Osobně nemám rád příslušenství s ovladači, takže mi HyperX vyhovuje.

Ještě vyhraněnější je to s hmotností myši. Spousta hráčů si do myší se standardní hmotností ještě přidává závažíčka pro pocit větší kontroly. Můj první dojem z lehoučké myši, která váží méně než 100 gramů, nebyl nejlepší. Byl jsem zvyklý na levnější myš Genius Gila, která sama o sobě váží 197 gramů a ještě do ní lze vložit dalších 30 gramů závaží. Po dvou dnech mi ale HyperX přestal vadit a po dvou týdnech už mě přechod zpátky na myš od Genia odměnil bolestí zápěstí.

Myš HyperX Pulsefire

Luxus na stole

Na testování nám s myší přišla i podložka pod myš Fury Pro. Ne obyčejná, ale obří ve verzi XL s rozměry 420 x 900 x 4 mm. To znamená podložku nejen pod myš, ale i pod klávesnici. O tom, že obří textilní podložky jsou skvělé, jsme psali už dříve. Pod mojí myší je standardně podložka Mionix Sargas XL, která se prodává za cca 700 korun a je o kousek nižší a o skoro polovinu tenčí.

Varianta značky HyperX stojí jen o stovku více, ale je mnohem luxusnější. Nejde ani tak o větší rozměr na výšku, tam naopak podložka může vadit monitoru. Ale tloušťka podložky má zásadní vliv na pohodlí, když o podložku máte opřená zápěstí při psaní. Povrch obou podložek je přitom srovnatelný, na obou fungují dobře obě myši, které mám doma, nejspíše by dobře fungovaly i klasické myši s kuličkou místo optického senzoru.

Myš HyperX Pulsefire

HyperX nicméně lépe drží na stole díky výraznějšímu pogumování a má lépe upravené okraje – Mionix se ale ani po několikaletém používání nezačal třepit, takže jediný výrazný rozdíl je v již zmíněné tloušťce a s ní spojeném pohodlí. Skoro se chce říct, že je lepší si koupit levnější myš, ale na podložce nešetřit.