Sony má pohodlný náskok. Japonská firma na veletrhu E3 oznámila 60,4 milionu prodaných konzolí, milion prodaných headsetů PlayStation VR a i bez nové verze konzole si hráče bez problémů udrží. Nabídka her, která přinesla jen několik překvapení, totiž tu od Microsoftu snadno předčí.

Největší novinkou, která přijde počátkem roku 2018 je nový herní Spider-Man, který na Xboxu nebude. Možná největší radost ale hráčům udělala očekávaná zpráva: ještě letos vyjde rozšíření jedné z nejlepších her této generace: akčního dobrodružství Horizon Zero Dawn s robotickými dinosaury a sympatickou hrdinkou Alloy.

Sony chystá také technologickou novinku – umožní některé hry hrát přes mobilní telefon. Pod názvem PlayLink se skrývá mobilní aplikace, s níž půjde zasahovat do her běžících na PlayStation 4. Sony ukázalo možnosti nové technologie na několika hrách, od kvízu That’s You a hudební hry Singstar Celebration až po příběhovou hru Hidden Agenda, ve která hráči na mobilech pomáhají s rozhodováním v klíčových momentech hry.


Cílovou skupinou PlayLinku jsou příležitostní hráči, velký vliv na podobu her nelze čekat. Podobnou funkci nabízí i Microsoft pro Xbox, a to prostřednictvím hlasování diváků sledujících živé herní přenosy ve službě Mixer.

Uncharted: The Lost Legacy

První hra ze série Uncharted bez Nata Drakea se začne prodávat 22. srpna. Dvojice hrdinek známých z předchozích dílů se pustí do samostatného hledání artefaktu, Ganeshova tesáku v Indii. Uncharted si zachová ověřené herní principy i styl, který akci odlehčuje špičkováním mezi hlavními postavami. Samozřejmostí je přitom skvělé grafické zpracování, které má však na PlayStation 4 silnou konkurenci a nepůsobí už tak výjimečně jako u předchozích dílů.

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Horizon patří mezi nejúspěšnější nové hry této generace konzolí. Příběh z postapokalyptické země, která připomíná pravěk, ale plný robotických dinosaurů, zaujal 3,5 milionu hráčů, což je na úplně novou hru a pár měsíců na trhu výborný výsledek.

I když dokončení původní hry trvá desítky hodin, fanoušci chtějí víc a dočkají se. Ještě letos vydá Sony přídavek s podtitulem Frozen Lands, ve kterém se hlavní hrdinka Alloy vydá do zamrzlých částí země. Její motivaci zatím neznáme, ale výborný příběh původní hry dává naději, že to bude povedená záležitost.

Days Gone

Nemrtví a hry k sobě patří, a ani Sony se bez zombíků neobejde. Zatímco Microsoft láká na druhý díl hry State of Decay, Sony proti zmutovaným nepřátelům pošle motorkáře Deacona St. Johna, který k jejich likvidaci používá, co najde. Třeba past na medvědy. Z herního pohledu připomínají Days Gone skvělou akci The Last of Us, což je nejspíše dobře. Zvláště, když druhý díl The Last of Us na letošním E3 chyběl.

Monster Hunter World

Tiskovku Sony si vybral pro představení i Monster Hunter World, hra, která vyjde i na konkurenčních platformách. Hra spojená primárně s Nintendem nabízí otevřený svět plný monster, pro jejichž skolení je potřeba najít správnou strategii a výbavu.

Shadow of the Collosus

Sony se stále častěji vrací k povedeným starým hrám a dává jim nový kabátek. Aktuální Wipeout Omega Collection je jeden příklad, jak z historie vytáhnout skvělou zábavu a přitom využít možnosti nových konzolí. Shadow of the Collosus bude další. Sony nechá kultovní hru z PlayStation 2 kompletně předělat, aby lov obrovských potvor vypadal co nejlépe a aby se moderně hrál. Na koně Arga ve 4K se těšíme.

God of War

Z historie těží i další představená hra: nový díl brutální akční hry God of War, ve kterém se bůh války Kratos přesune do prostředí severské mytologie, a nebude sám – v boji mu bude pomáhat jeho malý syn. Dobrodružství začne počátkem roku 2018.

Detroit: Become Human

Další hrou, na kterou se mohou majitelé PS4 těšit, je nový titul od autora hry Heavy Rain. Detroit slibuje příběh androidů, kteří se vzbouří proti svým lidským pánům. Na hráčích bude, zda se vydají cestou ozbrojeného odporu nebo diplomacie, popřípadě, jak oba přístupy zkombinují. Sony zatím bohužel nezveřejnilo datum vydání, nemusí to stihnout ani v příštím roce, ale to by byla škoda.

VR Skyrim 

Skyrim je nesmrtelná hra na hrdiny, která se dočkala 4K remasteru pro PlayStation 4 Pro a nyní bude mít i verzi pro virtuální realitu. Bethesda, které Skyrim patří, zatím nezveřejnila detaily, ale z traileru to vypadá, že ve VR půjde hrát celou hru. To by znamenalo okamžitě nejrozsáhlejší a nejpropracovanější VR hru na trhu. Je ale otázkou, jak si vývojáři poradí s pohybem a potenciálním rizikem vzniku nevolnosti mezi hráči. Na PSVR se chystá i řada dalších titulů včetně virtuálního rybaření nebo výletu do blázince.