Když společnost Sony představovala nové televizory pro letošní rok, soustředila se na LCD obrazovky. Až nakonec ukázala svou první televizi s OLED panelem a ta vyvolala nadšení. K tomu stačilo už samotné použití této technologie, která je na první pohled lepší než tradiční LCD díky většímu kontrastu a dokonalé černé.

Sony u modelu A1 přidalo navíc výrazný netradiční design, který upoutá na první pohled. Televizi drží vzpřímeně stojan, který se otevírá za ní − obsahuje veškerou elektroniku i velmi kvalitní reprosoustavy. Výsledek je působivý − Sony OLED A1 je téměř bez rámečků a otevírá okno do jiných světů.

Krásný design má ale i mouchy − televize je o pět stupňů zakloněná, což není úplně příjemné, pokud máte křeslo nebo pohovku ve stejné výši jako stolek. Navíc potřebujete televizní stolek s větší deskou, aby z něho přístroj nepřečníval. V případě testovaného modelu s úhlopříčkou 65 palců, přestože samotný panel je tenký jen pár milimetrů, jde o 40 centimetrů (viz horní obrázek).

Bude se líbit

◼ Nejlepší obraz, jaký je nyní k dispozici 
◼ výborný zvuk i bez externích reprosoustav
◼ rostoucí nabídka aplikací

OLED vládne všem

Sony OLED A1 je první televizor s novou generací OLED panelů od LG, a tak není divu, že má nejlepší obraz na trhu. Použitý panel nabízí technologii HDR s velkým rozsahem jasu a schopností zobrazit miliardu barevných odstínů. Sony skvělý dojem z použité technologie vylepšuje vlastními technologiemi pro zpracování obrazu. A1 je nejlepší televize, na které se dají sledovat sporty díky plynulému zpracování rychlého pohybu. Výborně vypadají i pořady z HD vysílání na internetu.

Nejlépe však obrazovka vynikne, když k ní připojíte přehrávač UltraHD Blu-ray disků a pustíte si film s HDR efekty. Testovací disk s filmem V srdci moře nabízí úchvatnou podívanou. Skvěle ost­rý a detailní obraz diváka i díky velikosti obrazovky zcela pohltí. Úžasně vypadá i záznam koncertu s hudbou ze hry Zaklínač 3, který v UltraHD rozlišení vydal polský CD Projekt. V orchestru můžete sledovat detaily prstokladu houslistů i kontrast mezi tmavou částí obrazu s publikem a jasnými záběry ze hry.

Může vadit

◼ pomalý procesor
◼ malé integrované úložiště
◼ nedotažený dálkový ovladač

Podobného efektu umí dosáhnout i videohry. Nemusíte k televizi připojit výkonné PC, stačí Play­Station 4 Pro, aby Sony OLED A1 ožilo. Závodní hry v sadě Wipeout Omega Collection běží v nativním 4K rozlišení se 60 snímky za sekundu a těžko najdete lepší způsob, jak předvést, co televize umí. Ještě efektnější grafické zpracování nabídne Horizon Zero Dawn.

Systémové chyby

Při hodnocení Sony OLED A1 nelze zapomenout na uživatelské prostředí a aplikace pro něj. Sony používá systém Android TV, který nabízí možnost spouštění her, má kvalitní webový prohlížeč a rostoucí nabídku lokálních aplikací, jako je Stream.cz. Brzy by se měla objevit také aplikace HBO GO. Konkurenční Samsung má ale aplikací více, podobně je na tom LG. Sony ale udělalo tradiční chybu − procesor pohánějící operační systém je slabý, kvalitnější hry pro Android se trhají, včetně předinstalovaného titulu Asphalt Nitro, a občas se zacuká i uživatelské prostředí.

Ani použitý dálkový ovladač se k televizi moc nehodí, chybí mu touchpad pro pohodlnější pohyb v aplikacích − lepší je ovládání mobilní aplikací. Ze všeho nejhorší ale je, když je v televizi za 160 tisíc korun pouze 8 GB prostoru pro aplikace a data. To je ostuda.

jarvis_5942c1e7498e9b936bfb86b6.jpeg
Sony OLED A1
Foto: Sony