Spousta lidí se z dovolené vrací stejně unavená, jako když na ni odjížděli. Ani během volna si lidé nedokážou odpočinout, vypnout a přestat pracovat. Podle průzkumů z posledních let řeší na dovolené svoje pracovní záležitosti celé dvě třetiny Čechů. Svoji roli v tom hrají i moderní technologie, které umožňují být neustále on-line a pracovat v podstatě odkudkoliv.

Pocit nepostradatelnosti si ale lidé ve firmách vytvářejí často sami. Mnohdy stačí jen lépe se domluvit s kolegy, kteří je většinou mohou bez problémů zastoupit. HN ve spolupráci s odborníky připravily několik tipů, jak se na dovolené odstřihnout od práce, přestat na ni myslet a věnovat se odpočinku.

1. Vezměte si delší volno

Aby si člověk skutečně odpočinul, měl by jet každý rok alespoň na jednu delší dovolenou. Lidskému organismu obvykle trvá několik dní, než přepne z pracovního režimu na dovolenkový a oprostí se od všech starostí. Minimálně den před návratem už se zase psychicky připravuje na opětovný pracovní zápřah.

Během krátkého volna tak obvykle lidé nedokážou dostatečně vypnout. "Nejméně jedna dovolená ročně by měla trvat 14 a více dnů. Další volno už záleží na individuálních potřebách," doporučuje Tomáš Surka, výkonný ředitel personální agentury McRoy pro střední a východní Evropu.

2. Dořešte nejdůležitější úkoly

Před dovolenou lidé obvykle zařizují letenky, ubytování či nákupy slunečníků a opalovacích krémů. Zapomínat by ale neměli ani na přípravy v práci. "Je třeba vyčistit si stůl. Odjíždět byste měli s pocitem, že v době vaší nepřítomnosti se nevyskytnou žádné průšvihy. A když se přece jen objeví, kolegové si s nimi bez problémů poradí," říká psycholog a HR poradce David Heider ze společnosti Sofa Consulting.

Před odjezdem je třeba vyřídit neodkladné úkoly a ty zbylé předat kolegům. "Měli by mít přístup k potřebným informacím a kontaktům. Dopředu si vyjasněte, jaké úkoly vyřeší sami, které počkají na váš návrat a kvůli kterým vám mohou kolegové zavolat," uvádí Tomáš Surka z agentury McRoy. Zároveň je třeba informovat o odjezdu nejdůležitější klienty, ať už telefonicky, nebo automatickou odpovědí v e-mailu s uvedeným kontaktem na zastupující kolegy.

3. Změňte prostředí

Pokud o dovolené zůstane člověk doma, s velkou pravděpodobností se bude věnovat stejným činnostem jako o víkendu nebo po návratu z práce. Pro skutečný oddech je důležitá změna prostředí, která podle psychologa Davida Heidera pomáhá přijít na jiné myšlenky a zapomenout na pracovní povinnosti.

"Každý si vybere něco jiného. Někdo rád rybaří v Norsku, jiný volí pobyt u Jadranu, další nedá dopustit na vlastní chatu. V každém případě by neměl jeden člen rodiny druhého nutit, aby s ním sdílel dovolenou, která by mu byla proti srsti, protože pak snadno může propuknout ponorková nemoc," varuje psycholog Martin Kořán z Nemocnice Na Homolce.

4. Zkuste aktivní dovolenou

Podle Kořána už neplatí, že lidé, kteří nepracují manuálně, by to měli na dovolené dohnat a naopak tělesně pracující mají ležet u vody. "Dovolená by měla hlavně přinášet radost a tu samozřejmě každý vidí v něčem jiném," říká Heider ze Sofa Consulting.

Nicméně čím pasivnější dovolenou člověk zvolí, tím větší je pravděpodobnost, že si vzpomene na pracovní či jiné starosti. Na tyto problémy lidé myslí častěji, když leží na pláži a mozek nemá nic jiného na práci, než když šlapou na kole do hor.

5. On-line buďte jen v krajní nouzi

Největší překážka k tomu, aby zaměstnanci na dovolené vypnuli, je to, že i ve volnu řeší pracovní záležitosti. Na některých pozicích jsou lidé skutečně nepostradatelní a nemohou si dovolit dva týdny nezvedat telefon a neodpovídat na zprávy. Velká část zaměstnanců, kteří o dovolené pracují, to ale vůbec dělat nemusí.

"Každý si musí vyhodnotit, jak moc si váží volna a jak dobře má nastavenou zastupitelnost, aby vypnutí telefonu či datového připojení neovlivnilo jeho výsledky. Čím více ztratí člověk během dovolené kontakt se svou prací, tím lépe si odpočine," říká Surka z firmy McRoy.

6. Nechte si den na vzpamatování se

Pro řadu lidí je náročný především návrat z dovolené a stres z čekajících povinností. "Nejlepší je, pokud se plni sil těšíme do práce. Pokud to ale není možné, je dobré nevnímat práci jako zlo, které nám ničí chvíle, jako je dovolená. Pokud z ní odjíždíme v mrzuté a depresivní náladě, je něco špatně," upozorňuje psycholog Heider.

Po dovolené je dobré nechat si alespoň den volna na vzpamatování se. "Organismus potřebuje čas, než se znovu dostane do běžného režimu. Není dobré řešit nahromaděné úkoly naráz," radí psycholog Kořán. První dny v práci je dobré vyřizovat urgentní záležitosti, než se člověk začne věnovat dalším činnostem.