Letošní léto je ve znamení kuličkových ložisek točících se na prstu. Právě před rokem ale probíhala jiná mánie: Invaze pokémonů v ulicích a mobilních telefonech. Pokémon Go se stal nejrychleji rostoucí hrou na světě a i po roce patří mezi ty nejpopulárnější a nejvíce výnosné. I přes jednoznačný úspěch však až 90 procent hráčů s pokémony skončilo. Nyní je autoři chtějí dostat zpátky.

Během celého roku se hra dočkala spousty vylepšení včetně nové sady pokémonů, herní principy ale zůstávaly v zásadě stejné. Nyní Niantic vydal další verzi, která hraní výrazně mění. Pozornosti se dočkaly hlavně souboje s ostatními hráči. K návratu odpadlíků ale spíše pomůže snazší získávání zkušenosti a větší populace pokémonů i v menších městech.

Více pokémonů a speciální akce

Pokémon Go v aktuální verzi obsahuje 151 základních pokémonů a dalších 100 z regionu Johto. Do hry se dostaly také nové předměty, které jsou potřeba k vývinu vzácných pokémonů. Oproti prvním měsícům je navíc snazší získávat ve hře zkušenosti a díky nim i silnější pokémony. Autoři hry přidali bonusy za chycení pokémona prvním hodem a také bonusy za pravidelné hraní. To je u mobilních her obvyklá taktika, která má hráče udržet. A funguje to, protože bonus za sedm dní v řadě je výrazný. Na vyšších úrovních už je třeba pochytat doslova tisíce pokémonů.

Rozmístění pokémonů se proti úvodním týdnům také výrazně změnilo. I nadále platí, že nejvíce jich najdete v centrech velkých měst, na letištích nebo kolem univerzit, tedy tam, kde se pohybuje hodně lidí s mobilními telefony. Novinkou, byť staršího data, je ale propojení výskytu pokémonů s pokéstopy, kde jinak získáváte míčky na chycení příšerek a další užitečné předměty. Výskyt pokémonů v „divoké přírodě“ je sice stále omezený, ale i na vesnicích s jediným pokéstopem je nakonec co chytat.

Standardem se v Pokémon Go staly také „události“, které většinou trvají vněkolik dní až týden. V jejich průběhu je řádově snazší ulovit konkrétní typ pokémonů. Poslední z takových akcí zahltila svět ohnivými pokémony, jako je Charmander, ze kterého se může vyvinout nejprve Charmaleon a posléze Charizard. Bez takových událostí je totiž pravidelné hraní poměrně předvídatelné, a to i ve velkých městech, kde je pokémonů hromada – jakmile pochytáte většinu z dostupných příšerek, ty zbývající se objevují jen zřídkakdy. Například Charmandera jsem za celý rok chytil jednoho, dalších deset potom během jediné cesty do práce a z práce v průběhu akce u příležitosti letního slunovratu.

Nové velké bitvy a další zdroj příjmů

Poslední aktualizace hry pak přinesla pozměněný systém hry s ostatními lidmi. Takzvané gymy, neboli bitevní stanice, není třeba vylepšovat opakovaným tréninkem pokémonů. Do každé lze dát šest pokémonů hned po jejím obsazení. Jedinou podmínkou je, že musí jít o odlišné pokémony, nenajdete tak už gymy se šesti Dragonity nebo Laprasy. A nově gymy fungují také jako pokéstopy, takže jejich návštěvou můžete získat pokébally a další vybavení. Proti původnímu stavu je to příjemná změna – každý způsob, jak získat více míčků na chytání příšerek, se počítá.

V gymech pak vedle klasických bitev proti konkurenčním týmům probíhají také epické bitvy více hráčů proti extrémně silným a vzácným pokémonům. Pokud lidé zvítězí, hráči dostanou šanci chytit slabší verzi poraženého pokémona. Tato možnost je od tohoto víkendu konečně otevřená drtivé většině hráčů - stačí se dostat na 5. úroveň, což zabere chvilku.

Nutné je ovšem ukázat také méně příjemnou stránku nové zábavy – bez placení můžete do velké bitvy vstoupit pouze jednou za den. Další pokusy si musíte zaplatit. Každý vstup do bitvy přijde na cca 25 korun. Odměny jsou přitom nadstandardní v podobě speciálních bonbonů, které lze použít k evoluci či vylepšení libovolného pokémona. I díky tomu je Pokémon Go i po roce od uvedení na trh stále v žebříčku deseti nejlépe vydělávajících aplikací ve spoustě zemí. V Česku alespoň na iOS je Pokémon Go 11. nejvýdělečnější aplikace, na Androidu ale dokonce třetí nejziskovější.

Bez ohledu na to se ale Pokémon Go dá hrát stále bez toho, abyste zaplatili jedinou korunu. Já jsem za rok přerušovaného hraní na úrovni 25 a jediná věc, kterou jsem koupil za reálné peníze v řádu desetikorun, je větší kapacita batohu. Další zvýšení jsem přitom získal zdarma díky umístění pokémonů v gymech.