Ministerstvo financí pomocí svých cenzurních nástrojů zablokovalo první web - https://1xbet.com/. Možnostem technické realizace cenzury internetu jsem se věnoval ve svém starším článku a vypadá to, že provideři vcelku logicky vsadili na technicky nejjednodušší cestu: blokování překladu na svých DNS serverech.

Například UPC přesměrovává klienty na adresu https://blocked.dkm.cz/, kde rovnou nabízí odkazy na weby s návodem, jak cenzuru obejít. Vzhledem k použité technologii mnoho uživatelů blokování vůbec nezaznamená, protože používá jiné DNS servery než ty od svého poskytovatele připojení.

Nicméně s jídlem roste chuť. Blokovaných webů bude přibývat a podle mého názoru je v současné politické situaci jenom otázkou času, než začnou být cenzurovány i jiné než hazardní weby. S jídlem roste chuť a se "salámovou metodou" omezování základních svobod a soukromí máme zejména v posledních čtyřech letech rozsáhlé zkušenosti i v ČR. Nejedná se ovšem o národní specifikum, třeba ve Velké Británii začali nástroj původně formálně určený k boji proti terorismu používat k trestání těch, kdo nezaplatili televizní poplatek.

Snadná pomoc

Možností, jak obejít blokování přístupu k webům, je celá řada. Existují služby založené na tom, že používáte speciální DNS servery, další variantou je použití šifrované služby TOR. Nejspolehlivějším a nejuniverzálnějším způsobem, jak obcházet cenzuru, je však použití VPN – vlastního „tunelu“ mezi dvěma místy na internetu spojení, který umožní obejít mimo jiné právě různá regionální omezení na internetu, pokud je výlez z tunelu v jiné zemi.

Komerční VPN služby mají často kolísavou kvalitu, lze je relativně snadno blokovat a mohou o uživatelích uchovávat spoustu informací. Bezpečnější variantou je proto vlastní VPN server někde v cloudu. Použití VPN navíc neslouží jenom k obcházení cenzury, ale zásadně zvýší vaši bezpečnost při použití veřejných wi-fi nebo jinak nedůvěryhodných sítí, protože je při správném nastavené prakticky nemožné, aby kdokoliv odposlouchával data, která odesíláte i přijímáte.

Vytvoření vlastního VPN serveru není triviální. Vytvořil jsem proto podrobný obrázkový návod s detailním postupem, jak si lze takový server vytvořit, zkonfigurovat a používat. Nebude to zadarmo, ale skoro zadarmo – zaplatíte nejvýše pět dolarů měsíčně, při běžném užití nejspíš výrazně méně.

Vždy aktuální verzi příručky najdete na adrese https://altair.is/streisand.