Slib šéfa mobilní divize společnosti Huawei je jednoduchý: Mate 10 bude mít obrazovku bez rámečků, špičkový výkon a fotoaparát, který porazí i iPhone 8. O zatím neoznámeném mobilu hovořil Richard Yu poté, co Huawei oznámil aktuální hospodářské výsledky. Podle nich si firma udržela první místo na trhu v Číně, ale její růst zpomalil.

Obrat firmy meziročně vzrostl pouze o 15 procent, což je polovina ve srovnání s loňským rokem. Zisky firmy rostly ještě méně, přestože firma zvýšila prodejní ceny nových modelů P10 i telefonů značky Honor. Na menší ziskovosti se výrazně podepisují investice do vývoje a výzkumu, ročně má jít až o 20 miliard dolarů. Část z těchto prostředků směřuje do vývoje vlastních procesorů Kirin, které v testech výkonu při využití všech procesorových jader porážejí čipy od Applu, Samsungu i Qualcommu.

Huawei se podle informací agentury Bloomberg obává nejistoty zejména na trhu vybavení pro operátory kvůli problémům spojeným se sítěmi označovanými jako 5G. Zájem operátorů o nové telekomunikační vybavení klesá a prosazování nového standardu, a zejména hledání jeho komerčního využití, trvá déle, než si propagátoři zkratky 5G přáli.

Pomalejší růst čeká i mobilní divizi – firma očekává prodej 140 až 150 milionů telefonů proti loňským 139 milionům. Mezi lety 2015 a 2016 přitom prodeje rostly o 50 procent. Důvodem zpomaleného růstu je větší konkurence na domácím trhu, kde společné prodeje značek Oppo a Vivo, které mají stejného majitele, převyšují podle dat společnosti Canalyst prodeje Huaweie.

Mate 10 s otazníky

Šéf mobilní divize Huawei Richard Yu sice prozradil hlavní novou vlastnost Mate 10, nový design s celoplošným displejem, řada otazníků ale zůstává. Letošní model Huawei P10 totiž přinesl velmi malý meziroční pokrok a nejlepší novou funkci, fotoaparát s jasnější optikou, si firma schovala pro prémiovou verzi telefonu, jež se prodává za podobnou cenu jako Galaxy S8 nebo iPhone 7, aniž by přitom mohla plně konkurovat tomu nejlepšímu na trhu.

Aby Mate 10 mohl konkurovat novému iPhonu s OLED obrazovkou i chystané nové verzi Galaxy Note, měl by i u základního modelu vedle nového designu nabídnout vyšší rozlišení obrazovky než standardní Full HD. Dlouhodobě slabší je také fotografická aplikace Huawei, která neumožňuje automaticky využít HDR snímání, jež výrazně zlepšuje vizuální kvalitu fotografií.

Uvnitř telefonu bude pravděpodobně nová verze procesoru Kirin s označením 970 s podporou rozšířené reality, na niž sází u nových iPhonů Apple. Huawei přitom v minulosti v omezené míře nabízel podobné nové technologie jako Apple, často ale v horším provedení a s dostupností omezenou na modely prodávané pouze v Číně.