Seznam má konečně něco, co Google neumí. Mapy od Seznamu dokážou vyhledávat dopravní spojení městskou hromadnou dopravou v autobusech i vlacích. Po několika letech boje proti monopolu na data o jízdních řádech spravovaná firmou CHAPS Seznam spustil vlastní verzi jízdních řádů. Ta obsahuje i informace o hromadné dopravě v řadě evropských měst.

Jízdní řády od Seznamu mají hned několik podob. Nejznámější je aplikace Pubtran, kterou Seznam koupil před dvěma lety a která má na Androidu přes 500 tisíc stažení. Český internetový kolos populární aplikaci nabízí nově i ve verzi pro telefony a tablety od Applu a pro obě platformy nabízí také možnost objednat SMS jízdenky tam, kde to dopravci umožňují. Ještě zajímavější je ale propojení jízdních řádů s portálem Seznam.cz a hlavně se službou Mapy.cz.

Na Mapách tak lze plánovat cesty, které bez auta dopraví uživatele po celé republice vlakem, autobusy i lanovkami. U některých spojů pak Seznam přímo zobrazuje i aktuální údaje o zpoždění jednotlivých spojů. To je konkurenční výhoda vůči Googlu, kterému chybí údaje o vlacích, takže při plánování cest mezi různými městy nabízí pouze autobusovou dopravu.

Jizdni rady seznam vs google

Seznam při oznámení nové služby upozornil, že nemá kompletní data (podle našich testů to vypadá, že údaje o spojích ČD Seznam má v pořádku), protože stále nemá přístup k databázi, již pro ministerstvo dopravy spravuje společnost CHAPS, a to přes to, že se Ústavní soud již před rokem postavil na stranu Seznamu.

Předmětem sporu je fakt, že CHAPS nezpřístupňuje data o dopravních spojích v otevřené strojově zpracovatelné podobě, přestože tato data jsou dle zákonné definice veřejná. CHAPS kvůli těmto obstrukcím dostal mimo jiné v lednu 2016 dvoumilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. CHAPS se však proti tomuto rozhodnutí odvolal. Nová „drážní a autobusová“ vyhláška by měla zajistit otevření těchto dat, ale k tomu dojde pravděpodobně až 1. 7. 2018. Vyhláška však neobsahuje žádné sankce za nedodržení stanovené struktury zveřejňovaných dat.