28. srpna 2012 vyjel z Kyselky první vlak s nákladem 556 416 litrů minerální vody po obnovené železniční vlečce do Vojkovic nad Ohří, kterou vybudoval a roku 1895 uvedl do provozu Heinrich Mattoni, zakladatel stejnojmenné společnosti, jejímž nástupcem jsou Karlovarské minerální vody. V srpnu tak oslaví obnovená vlečka, která spojuje výrobní závod s dalším železničním uzlem, své pětileté výročí od uvedení do provozu. Rekonstrukce osmikilometrové trati trvala tehdy necelé čtyři měsíce. 

Většina nákladní dopravy jezdí v Česku po silnicích, po železnici se přepravují hlavně hromadné substráty jako uhlí nebo písek, chemické produkty, dřevo, kovový odpad a také větší výrobky, například auta nebo ocelové produkty. Přeprava rychloobrátkového zboží je spíš výjimečná.

Manipulaci s železničními vozy na vlečkách a jejich dopravu do předávacích železničních stanic zajišťuje společnost Rail system vlastními dieselelektrickými lokomotivami řady 749. V předávacích stanicích si vlakové soupravy přebírají elektrické lokomotivy společnosti ČD Cargo, které je přepravují na další trase.

Obnovená vlečka umožnila společnosti KMV zásobovat po kolejích spotřebitele na Moravě, čímž nahradila za pět let už takřka 9700 jízd kamionem.

KMV zpravidla vypravují z Kyselky mimo hlavní sezónu jeden až dva vlaky týdně, v sezónní špičce to bývají i dva až tři vlaky týdně, každý o 16 plně naložených vagonech. Letos v červnu firma navýšila počet vagonů přepravených jedním vlakem na 20. Odhadem vlakem cestovalo od zahájení přeprav již 253 milionů tun vod, které by jinak jely po dálnicích a silnicích.

KMV každý rok do vlečky investují několik milionů korun. Samotná rekonstrukce a uvedení do provozu stála přibližně 10 milionů korun.

Karlovarské minerální vody jsou jedním z největších výrobců minerálních a pramenitých vod ve střední Evropě. Vedle tradiční Mattoni vyrábí také pramenitou vodu Aquila a minerální vodu Magnesia. Společnost byla založena karlovarským rodákem Heinrichem Mattonim v roce 1873 a v současné době vyváží své produkty do více než 20 zemí světa a vlastní zahraniční značky minerálních vod v Rakousku, Maďarsku, Ukrajině a Bulharsku.

Související