Domácí kino může mít rozdílné podoby. Pro někoho je to označení systému pětice reproduktorů připojených k obyčejné televizi. Pro jiného velká zatemněná místnost s pohodlnými křesly a projekčním plátnem. Pro druhou kategorii zákazníků je projektor BenQ X12000 velké lákadlo − slibuje špičkový jas, a hlavně perfektní ostrost detailů v Ultra HD rozlišení.

Na první pohled vypadá BenQ X12000 podobně jako loni testovaný model X11000, se kterým BenQ vstoupil do světa 4K obrazu. Oba projektory mají stejné ovládací prvky a možnosti připojení, elegantní, prostorově náročný design, ale uvnitř se toho hodně změnilo. Z uživatelského pohledu je největší rozdíl v maximálním jasu a schopnosti zobrazit více barevných odstínů.

Model X12000 totiž kombinuje standardní projekční technologii DLP se speciálními LED zdroji světla Philips ColorSpark s trojnásobnou svítivostí, než jakou nabízí většina LED projektorů na trhu, a k tomu ještě výraznější zelenou barvu. Díky tomu umí projektor dosáhnout na filmový standard barevnosti DCI-P3. Na rozdíl od Sony nebo JVC však výrobce rezignoval na podporu technologie HDR. Místo toho BenQ spoléhá právě na kombinaci většího počtu barev a špičkového kontrastu i v tmavších částech obrazu díky projekční technologii DLP.

Bude se líbit

Hlavním důvodem pro koupi projektoru je možnost promítat na velkou plochu ve srovnání s televizí. Za 200 tisíc korun lze koupit televizi s úhlopříčkou mezi 65 a 75". Projektory pro domácí kina ale mohou promítat bez problémů i na pětinásobnou plochu. Barevné podání BenQ X12000 se navíc může rovnat i se špičkovými televizemi.

Může vadit

Cena špičkových projektorů s podporou Ultra HD rozlišení je stále extrémně vysoká, pro většinu zájemců bude vhodnější pořízení Ultra HD televize. Ta bude mít i větší množství konektorů a snadněji ji umístíte do prostoru, zatímco projektor tohoto typu chce ideálně vlastní místnost nebo alespoň držák u stropu. Za ušetřené peníze můžete pořídit stovky lístků do kina.

Projekční čip DLP od Texas Instruments použitý v projektoru je také netradiční. Obsahuje 4,15 milionu miniaturních zrcadel, která vytvářejí jednotlivé obrazové body. Aby mohl promítat Ultra HD obraz s 8 miliony bodů, musí tato zrcadla extrémně rychle posouvat. Výsledek je ale přesvědčivý a prezentace obsahu v Ultra HD z Blu-ray disků i Netflixu je fantastická, na své si přijdou i hráči. Díky velké projekční ploše omezené snad jen velikostí místnosti dokáže obraz pohltit podobně jako na OLED obrazovce. Co ale projektor ztrácí na dokonalý kontrast OLED televizí, to nahrazuje velikostí a výbornou čitelností detailů i v mírně osvětlené místnosti.

Obraz v Ultra HD i v nižších rozlišeních je působivý, není však dokonalý. DLP technologie je náchylná k vytváření duhových artefaktů v některých scénách a ani BenQ vůči tomu není imunní. Stejně tak ve srovnání se špičkovými televizními obrazovkami nemá tak dobré vyhlazení rychle se pohybujících objektů, jako je třeba fotbalový míč uprostřed zápasu. To jsou ale detaily.

U BenQ X12000 je naopak nutné ocenit snadnou instalaci. Posun objektivu ve čtyřech osách znamená, že nemusíte hledat místo přímo před projekční plochou, projektor může být doslova v rohu, přesto bude obraz dokonale pravoúhlý. Inženýři, kteří pracovali na optice projektoru, navíc propojili používání zoomu s ostřicím systémem, takže i při změně velikosti obrazu zůstávají detaily dobře viditelné. Za 200 tisíc krásné domácí kino.