Letošní diskuse o tom, která firma má lepší mobilní telefon, budou ještě o něco složitější. V kategorii fotoaparátu totiž letos společnost DXO labs ohodnotila dva největší soupeře stejně. iPhone 8 Plus, chválený na konci září jako nejlepší fotomobil všech dob, získal stejné skóre jako Galaxy Note 8 od Samsungu.

Číselné hodnocení obou telefonů má hodnotu 94 bodů. V samotném testu i v tiskové právě však DXO Labs uvádí, že Note 8 získal lepší skóre v oblasti fotografií. Jako první se Samsung dostal k trojcifernému hodnocení s kulatou stovkou. iPhone 8 Plus držel rekord dva týdny s hodnocením 96 bodů. Při zpracování videa je ale lepší iPhone, proto oba mobily získaly shodnou celkovou známku.

Skvělé detaily, zoom a ostření

Ani známka 100 bodů pro Galaxy Note 8 neznamená, že jde o telefon s dokonalým fotoaparátem. Jednotlivé testy DXO marku ukazují několik situací, kdy je lepší konkurence. Samsung má viditelně horší dynamický rozsah, tedy schopnost zachytit detaily v nejtmavších i nejsvětlejších oblastech snímku. Lépe je na tom v této kategorii iPhone 8 Plus i Google Pixel.

Samsung však boduje ve většině kategorií. iPhone 8 Plus překonal i v disciplíně, která je pro velký iPhone téměř synonymická – v portrétní fotografii s rozostřením pozadí. Samsung umí lépe rozostřit oblast za snímanou osobou a portréty mají přirozenější barvy. Kvalitnější snímky nabízí také samotný zoomový objektiv. I při kombinaci optického a digitálního zoomu nabízí větší množství detailů a méně šumu.

DXOMark je ve výsledném hodnocení Note 8 mnohem střízlivější než v recenzi iPhonu 8 Plus. Možná očekává excelentní výsledky od telefonů, které se ještě letos chystají na trh, ať už jde o LG V30, novou generaci telefonů Pixel, které bodovaly špičkovým HDR režimem a stabilizací záběrů, nebo o Huawei Mate 10 Pro, který bude mít duální fotoaparát s vysokou světelností hlavního fotoaparátu.

Kontroverze kolem DXO

Možnost porovnání jediného čísla a jeho použití v marketingu je lákavé. Číslo je zdánlivě objektivní a snadno se porovnává. Pohled na konkrétní testy ale ukazuje velké výkyvy v jednotlivých kategoriích. Hodnocení vizuálních výsledků navíc nechává prostor pro subjektivní vnímání a osobní preference, ať už jde o barevné podání, nebo preference expozice. Stupnice, kterou DXOMark používá, navíc u špičkových modelů pracuje s rozsahem cca 10 bodů, rozdíly mezi hodnocením jednotlivých modelů jsou minimální, ačkoliv rozdíly ve vizuální kvalitě jsou často velmi výrazné.

Ještě větší problém je podle kritiků fakt, že společnost DXO Labs neprovádí pouze nezávislé testy, ale zároveň funguje jako konzultační společnost, která pomáhá výrobcům telefonů vyladit jejich fotoaparáty. Nejznámější je spojení DXO Labs a čínské značky OnePlus. Model OnePlus 5 se přímo chlubil fotoaparátem vyladěným odborníky z DXO Labs. Telefon pak získal v testu nadstandardních 87 bodů

DXO Labs proti kritice staví velkou databázi testů s konzistentním porovnáním snímků a konzistentní metodiku, která se pro rok 2017 dočkala aktualizace – počítá nově s duálními fotoaparáty a jejich speciálními funkcemi. Větší důraz klade také na HDR režim, který je z pohledu běžného použití a správného zachycení scény stále důležitější. I přes výhrady k textovému hodnocení je pak možné vytvořit si vlastní názor na základě zveřejněných snímků.

TEST: Galaxy Note 8 je milostný dopis, který Samsung poslal fanouškům velkých telefonů
TEST_Galaxy_Note_8_je_milostny_dopis_fanouskum_velkych_telefonu.jpg