Nedávno jsme testovali ThinkPad Carbon X1, jeden z nejpovedenějších notebooků na světě, samotná značka ThinkPad ale oslavila už 25. narozeniny. Carbon je ideální příklad toho, jak se první notebooky vyvinuly. Od původních velkých krabic přes jednoduchý Thinkpad 700 až k moderním tenkým zařízením s desetihodinovou výdrží na baterii a hmotností kolem jednoho kilogramu. Shodné mají oba modely v podstatě jen ovládací zařízení trackpoint s typickou červenou čepičkou uprostřed klávesnice.

Lenovo si čtvrtletí existence Thinkpadu a více než 100 milionů prodaných kusů připomíná ve velkém stylu. Vytvořilo retro Thinkpad Anniversary Edition 25, který vrací "staromilskou" klávesnici se sedmi řadami tlačítek a pro první ThinkPady typickou modrou klávesou Enter. Výbava je ale moderní a zahrnuje i čtečku otisků prstů. A protože výroční verze vychází z modelu T470, i speciální ThinkPad má baterii, již lze vyměnit, a nejen to – vyměnit ji lze bez vypnutí počítače, za provozu.

Klávesnice výročního ThinkPadu má sedmou řadu tlačítek

Tisícinásobný výkon, poloviční cena

ThinkPad 25 je v jádru klasický korporátní notebook s displejem se 14" úhlopříčkou, matným povrchem a FullHD rozlišením. Jako procesor slouží Intel Core i7-7500 s taktem 2,7 GHz, k dispozici je 16 GB operační paměti a 512GB SSD úložiště. Baterie by měla vydržet až 14 hodin provozu a notebook má typické prvky, jako je klávesnice s podsvícením a odolností vůči polití nebo pevné tělo, které má vydržet pády ze stolu. Navíc má notebook podsvícenou klávesnici a velkou nabídku konektorů.

Původní Thinkpad 700C měl pro srovnání 10,4" LCD obrazovku s rozlišením 640 × 480 bodů schopnou zobrazit 256 barev, 4 nebo 8 GB RAM a 120MB pevný disk. A jako procesor sloužil čip IBM 486 SLC s taktem 25 MHz. Cena nejlépe vybaveného z první trojice ThinkPadů byla 4350 dolarů. Aktuální retro model s tisícinásobně větším výkonem i kapacitou paměti stojí na dnešní dobu nadstandardních 1900 dolarů, tedy asi 51 tisíc korun s DPH.

Japonské kořeny a vláda vesmíru

Značka ThinkPad je pevně spojená s IBM, které ale v roce 2005, už před dvanácti lety prodalo výrobu osobních počítačů čínskému Lenovu a umožnilo mu prosadit se na západních trzích a stát se světovou jedničkou mezi výrobci počítačů. Pod Lenovem ThinkPady fungují skoro stejně dlouho, jako pod IBM.

První ThinkPad v historii nebyl notebook, ale jeden z prvních tabletů. Určený byl pouze pro vývojáře jako testovací zařízení. První klasické notebooky Thinkpad s označením 700 a700C (c jako color) se představily počátkem října 1992 a pod označením 700T je doprovodila i komerční verze tabletu s elektromagnetickým perem.

ThinkPady zaujaly jednak svou robustností, ale hlavně designem. Ten stejně jako celé zařízení vznikl v japonské pobočce a inspiroval se podobou tradičních obědových krabic Bento. Do té doby byly počítače převážně béžové a špinavě šedé. ThinkPady měly výraznou černou barvu a už tehdy měly pověst odolných zařízení – testovací modely přežily ve službách archeologů i vykopávky v Egyptě.

IBM ThinkPad 700C

Díky zvýšené odolnosti se staly populárními v armádě i v letectví a kosmonautice. ThinkPady byly na palubách raketoplánů, řídicích centrech NASA a pohánějí informační služby Mezinárodní vesmírné stanice. Lenovu se podařilo dobrou pověst značky udržet i přes původní obavy fanoušků. Ti skalní ale stále dávají přednost repasovaným starším modelům před těmi novějšími.