Milovníci vláčků mají nový způsob, jak si užít lokomotivy i nákladní vagony. Český vývojář Jan Zelený vytvořil hru Mashinky, která funguje jako obří stavebnice, hlavolam a obchodní strategie po vzoru legendárního Transport Tycoonu. Cílem hry je vybudovat prosperující železniční společnost, kromě stavění si ale můžete sednout do vlaku a projet se v něm v trojrozměrném prostředí.

Mashinky vznikají už osm let, nyní se začaly prodávat, podobně jako kdysi Minecraft, ve formě předběžného přístupu, tedy jako ne zcela hotová hra, do které bude autor přidávat další a další obsah. Aktuálně jsou ve hře dvě historické epochy, osm lokomotiv a 16 typů vagonů, sedm různých průmyslových budov, které slouží jako zdroj zboží, jež může hráč za úplatu převážet, a sada úkolů, které doplňují možnost volného stavění.

I v této formě jsou Mashinky den po vydání celkově nejprodávanější hrou ve službě Steam, která je největší distribuční platformou pro PC hry. Předstihl tak i aktuální megahit PlayerUnknown’s Battlegrounds a Middle-Earth: Shadow of War. Mashinky také logicky vedou žebříček her v předběžném přístupu, ve kterém je na pátém místě další český projekt, Factorio, v němž hráči místo kolejí stavějí fungující průmyslové komplexy.

Ve finální podobě Mashinky nabídnou vlaky v sedmi historických kategoriích s 28 lokomotivami včetně "šinkanzenu" a maglevů, tedy vlaků jezdících místo po kolejích na magnetickém polštáři rychlostí až 600 kilometrů za hodinu. Tvůrce hry nechce zůstat jen u vlaků, navzdory názvu plánuje do hry přidat také automobilovou a leteckou dopravu. Největší část osmileté práce na Mashinkách přitom zabrala tvorba vlastního herního enginu (funkční jádro hry) a herních principů, přidávání dalšího obsahu už bude rychlejší. Tvůrce počítá s vydáním kompletní sběratelské verze i ve fyzické podobě do jednoho roka až dvou let.

Cena, která zahrnuje všechny chystané aktualizace, je 23 eur, tedy asi 600 korun. Hru lze koupit také přímo na stránce autora s platbou kartou nebo přes PayPal, tak jdou všechny peníze až na poplatek za zpracování platby přímo autorovi.