Viceprezident Microsoftu pro Windows Joe Belfiore tento víkend potvrdil smrt mobilních Windows. Ve své zprávě na Twitteru se přiznal k přechodu na Android, který používá i zakladatel Microsoftu Bill Gates. Belfiore byl přitom velkým propagátorem mobilních Windows. Strategie firmy se ale změnila.

Přiznání klinické smrti Windows 10 Mobile přišlo krátce poté, co Microsoft představil dvě novinky pro uživatele Androidu a iOS. Firma začala testovat Microsoft Edge pro iOS a chystá i jeho verzi pro Android. Majitelům telefonů se systémem od Googlu navíc nabízí vlastní uživatelské prostředí v inovované verzi Microsoft Launcher (dříve Microsoft Arrow).

Výměna dat s Windows PC

Microsoft Edge pro iOS i Microsoft má jediný smysl – umožnit majitelům počítačů s Windows synchronizovat svá data s mobilními telefony. Mezi výrazné příčiny malé popularity prohlížeče Edge ve Windows 10 je nemožnost synchronizace záložek, hesel a historie prohlížení s mobilními telefony. Prim v tomto ohledu hraje dominantní Chrome od Googlu, který ovládá 60 procent počítačů, na druhém místě je díky korporátnímu světu stále Internet Explorer, Edge má 5 procent.

Podobné ambice má i Microsoft Launcher. Nová verze sází na umělou inteligenci a snaží se do světa Androidu dostat co nejvíce služeb a softwaru od Microsoftu. Na hlavní obrazovce se objeví složka s aplikacemi od Microsoftu, které pak lze jedním klepnutím prstem doinstalovat, ale Microsoft Launcher hlavně nabízí synchronizaci dat z telefonu s Windows 10, tedy zatím s testovací verzí Windows 10 Autumn Creative Update. Přes Microsoft OneDrive nabízí automatický přístup k fotkám a dokumentům, chystá se také synchronizace historie prohlížení webu, prohlížeč Edge ale zatím na Play Store není.

Rozdíl proti většině různých uživatelských prostředí pro Android představuje také integrované vyhledávání ve službě Bing. Ta je v mnoha ohledech objektivně horší než Google Search, ale v některých má lepší výsledky a neaplikuje tolik cenzury (primárně v zájmu morálky).

Stovky milionů uživatelů na mobilech

Microsoft pod vedením Satyi Nadelly změnil strategii a v podstatě odepsal mobilní Windows, které se kvůli špatné cenové politice a hlavně nedostatku aplikací nedokázaly proti iOS a Androidu prosadit přes obrovské marketingové investice. Sám viceprezident Microsoftu pro Windows na Twitteru v tomto ohledu ventiloval svou frustraci: „Hodně jsme se snažili nalákat vývojáře. Platili jsme jim peníze, vyvíjeli aplikace za ně, ale počet uživatelů je příliš nízký, než aby se firmám vyplatilo investovat.“

 

Fanoušci ještě čekali na bájný Surface Phone, ale nyní je zřejmé, že vývoj telefonu pro spotřebitele není v plánu. Microsoft bude nadále vydávat bezpečnostní aktualizace po mobilní Windows, zejména kvůli firemním zákazníkům, ale to je vše. Na vývoj nových funkcí Windows 10 Mobile ani hardwaru se už Microsoft nesoustředí. Místo toho se mu vyplácí sázka na aplikace pro konkurenční platformy.

Microsoft nejvíce spolupracuje se Samsungem (screenshoty aplikací od MS i nového Microsoft Launcheru jsou zasazené do Galaxy Note 8, MS prodává speciální verzi Galaxy S8), který byl prvním velkým výrobcem telefonů, jenž do svých produktů začal integrovat aplikace Microsoft Office. Díky tomu má Word v mobilu několik desítek milionů lidí. Celkově má Microsoft Word pro Android mezi 100 a 500 miliony instalací podle statistik v obchodu Google Play, další uživatele má na iOS.

Nejúspěšnější aplikací, která patří Microsoftu, je ale klávesnice SwiftKey, kterou používá řada výrobců mobilních telefonů jako výchozí klávesnici a dostupná je i verze pro iOS. SwiftKey je podle zveřejněných údajů na více než 300 milionech zařízení. A právě SwiftKey chce Microsoft použít například pro synchronizaci zkopírovaných textů mezi mobily a počítači s Windows 10. Je to takový trojský kůň Microsoftu a 250 milionů dolarů, které firma za tvůrce klávesnice SwiftKey zaplatila, jsou výborná investice.