"Když jsem vyndal iPhone X z kapsy a lidi se zajímali, co umí, mohl jsem jim ukázat nádherný displej, který zabírá celou plochu přístroje. Mohl jsem pořídit pár fotek a ukázat portrétní režim na selfie kamerce. Nebo jsem mohl ukázat, jak se pomalu učím novou sadu dotykových gest, která mají nahradit svalovou paměť navyklou na tlačítko home, jež novince chybí. Ale nakonec jsem se rozhodl ukázat jim animované hovno," napsal Steven Levy.

Uznávaný novinář a autor vynikajících knih, jako jsou Hackers: Heroes of the Computer Revolution, Insanely Great: The Life and Times of Macintosh, the Computer That Changed Everything nebo In the Plex: How Google Thinks, Works, and Shapes Our Lives, začíná zatím jedinou recenzi iPhonu X netradičně, ale výstižně.

"I když je to zdánlivě pošetilé, Animoji ve skutečnosti těží z některých nejpokročilejších technologických vylepšení iPhonu X, z vlastností, které jej dělají unikátním: rozpoznávání tváře, exotické senzory, pokročilá kamera nebo výkonný čipset, který pohání grafiku i strojové učení," píše Levy v recenzi pro Wired.

Apple pro první představení iPhonu X zvolil spolupráci s Levym kvůli tomu, že spolupracovník Macworldu, The New York Times Magazine nebo Rolling Stone před deseti lety patřil do úzké skupiny pouhých čtyř novinářů, kteří jako první testovali původní telefon od Applu. Na testování nejnovější verze měl Levy necelý týden, během kterého si zvykl na většinu novinek a získal i dostatek příležitostí sžít se s odemykáním telefonu obličejem.

Protože nejde o klasickou recenzi, rozhodli jsme se přinést překlad stěžejních částí, které tvoří asi polovinu původního textu. Ten vřele doporučujeme k přečtení. Nejen proto, že jinou recenzi iPhonu X zatím nenajdete, ale proto, že jde o skvěle napsaný text, který přesahuje hodnocení jednoho zařízení.

Displej

"Mám rád větší displeje iPhonu Plus nebo Pixelu 2 XL od Googlu, ale ty telefony jsou zatraceně velké. Překážejí v kapse a telefonovat s nimi je jako držet u hlavy pánvičku. iPhone X má velkou obrazovku, ale kompaktní rozměry – Imax v telefonní budce"

"Pokrýt celou plochu telefonu obrazovkou s sebou nese následky. Nedá se obejít fakt, že některé senzory, objektiv fotoaparátu a sluchátko musí mířit dopředu. Apple to vyřešil začerněným výřezem na vrchní straně – takovou Oblastí 51 nového iPhonu. (Pozor, konspirační teoretici: Když uděláte screenshot, výřez zmizí!). Je to estetický krok zpět (co by na to řekl Steve Jobs?), ale zvyknete si na to, jako když sledujete divadlo a někdo s vysokým účesem sedí mimo střed v řadě před vámi – malé rozptýlení ve vašem periferním vidění, přes které se časem přenesete."

"Zaplnění povrchu telefonu má ještě jeden efekt: nezbylo místo na tlačítko Home, nedílnou součást všech dosavadních iPhonů. Jeho náhlé odstranění patří mezi nepříjemné ztráty, kterými se Apple proslavil, a vyžaduje aklimatizaci. Ale není to nutně špatné; žádný update, který nevyžaduje změnu chování, není z definice nijak dramatický. Navíc Apple nesnáší tlačítka. Poznal jsem, že jsem se nové ovládání naučil, když jsem nová gesta zkusil použít na svém iPadu. Sakra… Prst už nesměřuje k tlačítku Home, ale snaží se smutně posunout nahoru. Bezvýsledně."

Face ID

"A pak je tu ta trapná chvíle, kdy očekávám, že se iPad odemkne, když se jeho foťák dívá na můj obličej. To protože iPhone X vyměnil čtečku otisků prstů za další velkou změnu, Face ID, díky níž se váš obličej po pár miliardách operací bionického čipu a neuronových sítí stane heslem. Funguje to? Docela ano. Zdá se spolehlivý v odhalování vetřelců. Nezmate ho ani moje fotka. Ale objevily se případy, kdy mě, navzdory volnému výhledu na můj obličej, iPhone X úplně zazdil. (Apple říká, že jsem s iPhonem X neudržoval oční kontakt. Nechtěl bych přece, aby se zapnul pokaždé, kdy je můj obličej v záběru, nebo jo?). Moc se mi ale líbilo používání Apple Pay s iPhonem X, dvakrát zmáčknout tlačítko a potom odemknout byl jasnější postup."

iPhone X pozná uživatele podle tváře. Applu se ukázka napoprvé nepovedla
iPhone_X_pozna_uzivatele_podle_tvare._Applu_se_ukazka_napoprve_nepovedla.jpg

Fotoaparát

"Foťák v iPhonu X představuje další výrazný upgrade. Protože nejsem fotografický nadšenec, nechám na jiných, zda je fotoaparát v X lepší než ostatní kandidáti na titul nejlepšího fotomobilu. Mohu jen nahlásit, že mnou pořízené fotografie byly superostré, a když jsem pořídil sérii fotografií s výhledem z okna Backchannel v první budově Světového obchodního centra, teleobjektiv zachytil čistší snímky než mé předchozí telefony. A, přirozeně, zkusil jsem portrétní režim předního fotoaparátu – ano, funguje to."

Baterie

"Na rozdíl od fotografie jsem nadšený fanoušek prodloužené výdrže baterie, proto oceňuji údajné dvě hodiny navíc (ve srovnání s iPhonem 7). Neměl jsem čas vědecky to zanalyzovat, ale mohu potvrdit, že se můj kousek dostal přes obvyklý pozdněodpolední útlum a měl nějakou energii, i když došlo na noční nabíjení. To probíhalo na bezdrátové podložce. Přidání další hračky do domu, abych se osvobodil od zasouvání kabelu, zatím vypadá jako pochybná výhoda."

Závěrečné hodnocení

"Po pár dnech s iPhonem X mu začínám rozumět. Je to krok směrem k vymizení fyzické přítomnosti technologie do mlhy, kdy prostě existuje. Telefon, který tvoří jen obrazovka, telefon, který se zapne pouhým pohledem na vás, telefon, který se zbavil mechanických tlačítek a nabíjecích kabelů. Za dalších deset let, až přijde iPhone 20 (XX?), už budeme na cestě k tomu, co přijde po smartphonech; X je rozcestník na této cestě. A proto, navzdory tomu, že iPhone X je v současnosti jen skvělý upgrade vlajkové lodi digitálního věku, nemohu zlehčovat přesvědčení Tima Cooka, že jde o více než jen další verzi.

Mějte na paměti, že jakkoliv byl původní iPhone působivý, nezačal měnit svět, dokud Apple nepustil nezávislé vývojáře k jeho vnitřnostem – k fotoaparátu, GPS a dalším senzorům. Možná se něco podobného, ale ne s tak velkým dosahem, stane s iPhonem X. Ti, kdo vydají za tohle zařízení peníze, si budou užívat jeho obrazovku a výdrž na baterii už dnes. Skutečný přínos iPhonu X se ale může objevit, až přijdeme na to, co dokáže zítra."