„Přiložíte. Zaplatíte. Hotovo.“ Pod tímto heslem zve Google české novináře na představení nové služby pro uživatele operačního systému Android. Z pozvánky je zřejmé, že chce za dva týdny spustit platební systém Android Pay, který umožňuje bezkontaktní placení v obchodech i snadné platby na webu i v mobilních palikacích.

android pay v Česku

Placení mobilem je přitom podobné použití bezkontaktní platební karty – oba způsoby využívají technologii NFC a stejné platební terminály. Platbu mobilem místo PINu může chránit otisk prstů, pokud je telefon vybavený odpovídající čtečkou. Android Pay kromě podpory NFC vyžaduje operační systém Android ve verzi 4.4 a novější. Android Pay přitom není závislý na konkrétních mobilních operátorech a nevyžaduje speciální telefonní karty. Bezpečnost zajišťuje šifrování a fakt, že Android Pay nesdílí s obchodníky číslo karty, ale pouze bezpečnostní kód potvrzující platbu.

O spuštění služby Android Pay v Česku se spekuluje již dva roky, tento podzim neoficiální zprávy zesílily. Na možnosti spuštění Android Pay v Česku ještě letos upozornila ČTK na konci září – informaci získala od zástupců karetní asociace Visa. Další informace přinesl deník E15 třetího října. Android Pay údajně nabídnou v první vlně pouze Komerční banka, mBank a Moneta a dostupná bude ve spojení s platebními kartami Mastercard.

Na náš dotaz Moneta odpověděla neurčitě. „V listopadu tohoto roku rozšíříme naše služby digitálního bankovnictví o možnost placení mobilem. V tuto chvíli ale není možné potvrdit konkrétní platformu,“ stojí v odpovědi tiskového mluvčího Jakuba Švestky. Nadějnou odpověď má i mBank. "Pokud Google v Česku spustí Android Pay, budeme ho podporovat. Naše bankovní skupina byla druhá v Evropě, která Android Pay nabídla a integrovali jsme jeho podporu i do naší bankovní aplikace," uvedl pro HN tiskový mluvčí mBank Pavel Vlček. 

Na Facebooku pak podporu pro Android Pay v odpovědi na zákaznický příspěvěk slíbila také Fio, v plánu je příští rok, samozřejmě za předpokladu, že Google službu v ČR opravdu spustí.

ČSOB reagovala s tím, že zavedení Android Pay v letošním roce neplánuje a sází na vlastní platební aplikaci ČSOB NaNákupy. Zkušenosti ze zahraničí nicméně ukazují, že po spuštění platebních služeb Android Pay a Apple Pay počet podporovaných bank a platebních karet rychle roste.

Obchodníci jsou na Andriod Pay připravení. Letos distribuované nálepky na platebních místech už ostatně zmiňují podporu Android Pay i Apple Pay. Alza.cz dokonce zvažuje možnost placení přes Android Pay ve svém e-shopu, nejen na pobočkách. 

"Na všech pobočkách, včetně AlzaBoxů, jsme už technicky připraveni, takže s uvolněním Android Pay pro ČR a karty českých bank mohou zákazníci rovnou využívat. Co se týká online placení přímo v aplikaci, tam možnost zapnutí zvažujeme. Bude primárně záležet na tom, jak si naši zákazníci metodu oblíbí," uvedl finanční ředitel Alza.cz Jiří Ponrt.