Nejčastěji testujeme špičková sluchátka se skvělým zvukem, často s rušením okolního hluku a schopností přehrávat tóny, které člověk ani neslyší. Malé modré pecky Panasonic jsou úplně jiné. Patří k levnějším bezdrátovým sluchátkům na trhu, nejsou z hliníku, ušlechtilé oceli nebo kůže, ale na svou cenu hrají výborně.

To, že se Panasonic rozhodl prodávat relativně levná bezdrátová sluchátka, je logické. Kvůli iPhonům i dalším telefonům bez zdířky pro klasická sluchátka stoupá zájem o Bluetooth produkty i mimo komunitu sportovců, kterým kabely při běhu či jízdě na kole překážejí.

Pohodlí na prvním místě

Panasonic zvolil konstrukci, která je podle mého názoru praktičtější než sluchátka úplně bez kabelů. Dvojici in-ear sluchátek tak propojuje asi 40cm kabel. U pravého sluchátka je modul s ovládáním a microUSB konektorem, který slouží k nabíjení sluchátek. Ve středu kabelu je umístěná baterie, jež vydrží sluchátka pohánět podle oficiálních údajů 4 hodiny a 20 minut. Nabíjení pak trvá 90 minut, ale po půl hodině sluchátka vydrží hrát asi hodinu.

Konstrukce s propojením kabelem je docela praktická – když vytáhnete sluchátka z ucha, nemusíte hledat krabičku, necháte je viset na krku. Dražší sluchátka tohoto typu mají magnety, jež sluchátka přicvaknou k sobě, ale díky tomu, že sluchátka váží pouhých 13 gramů, nemají tendenci na krku klouzat. Ještě lepší by bylo řešení s „límcem“, do kterého se vejde větší akumulátor, ale to by zase zvýšilo cenu.

Sluchátka Panasonic RP-NJ300B mají nesmyslné jméno, ale také slušný zvuk bez drátů

Samotná sluchátka, dostupná v modré, bílé a černé barvě, mají design označovaný jako „ErgoFit“ nebo „Deep Fit Design“. Pod velkými slovy se skrývá „in-ear“ provedení s asymetrickým vyústěním do zvukovodu. V praxi to pak znamená, že sluchátka míří přímo do zvukovodu, dobře izolují okolní hluk a v uchu dobře sedí.

Ovládání je standardní. Dlouhý stisk středního tlačítka na ovladači sluchátka zapne, což potvrdí tónové upozornění ve sluchátku nebo malá modře blikající dioda v modulu s ovládáním. Ještě delší stisk při zapnutí sluchátka přepne do režimu párování – to funguje spolehlivě a během testování jsme nezaznamenali žádné výpadky připojení. V bytě se spojení udrželo i přes zeď. Sluchátka netrpí ani ozvěnami kroků nebo mikrofonním efektem a jako bonus nadprůměrně (i na in-ear sluchátka) dobře blokují okolní hluk.

Na telefonech s Androidem 8 dokonce sluchátka ukazují stav baterie ve stavové liště telefonu, což je příjemná drobnost.

Sluchátka Panasonic RP-NJ300B mají nesmyslné jméno, ale také slušný zvuk bez drátů

Nadstandardní zvuk do vašich i cizích uší

Největším překvapením je kvalita mikrofonu. Ten u levnějších sluchátek často nepatří k přednostem. V případě Panasonicu jsem shodou okolností se sluchátky v uších absolvoval nejvíce hovorů při jakémkoliv testování sluchátek a nikdy se mi nestalo, že by byl problém s porozuměním na druhé straně. Ani manželka, která se často ptá: „Z čeho to zas voláš?“, tentokrát nezaznamenala žádnou ztrátu kvality.

No a potom tu zůstává samotná reprodukce hudby. Panasonic vsadil na 9mm dynamické měniče s neodymovými magnety. To je v podstatě standard, který toho moc neříká. Firma nezveřejnila ani frekvenční rozsah a sluchátka nemají podporu kodeku AptX, který umožňuje přehrávání hudby s vysokým datovým tokem. Tyto varovné znaky však tentokrát nevěští průšvih. Na víceméně obyčejné pecky hrají sluchátka Panasonic RP-NJ300B dobře.

Zvuk mají laděný basově, což je přesně to, co čekají lidé kupující si levná sluchátka. Panasonic hraje příjemně, muzikálně. Sluchátkům vyloženě svědčí elektronická hudba. Intense Armina van Buurena, Pure Heroine od Lorde zněly velmi dobře díky basovému základu. U hip hopu už se ztrácely detaily ve středním pásmu, I Wont Back Down od Eminema má na kvalitnějších sluchátkách daleko lepší náboj. Melodičtější Not Affraid se smyčci v pozadí už byla lepší.

Sluchátka Panasonic RP-NJ300B mají nesmyslné jméno, ale také slušný zvuk bez drátů

I náročnější pop sluchátka docela zvládají. Album Na Radosti je sice mnohem větší radost poslouchat na highendových sluchátkách, jako je Sennheiser HD 660 S, ale když pomineme slitý zvuk metliček a celkově potlačené detaily nástrojů, tak hlas Anety Langerové zní příjemně. Totéž platí i pro Rebeccu Pidgeon ve skladbě Grandmother, kde se v pozadí hezky ozývá basa.

U jazzu nebo vážné hudby jsou sice limity sluchátek zřetelnější, ale kdo by cestou v metru poslouchal Vzpomínku na Alhambru nebo Bolero, nedej bože ve FLAC. Slabší je také prostorovost zvuku, instrumentálně bohaté skladby nedají vyniknout jednotlivým nástrojům… Ale to jsou věci, které má smysl řešit u dražších modelů. Panasonic za rozumnou cenu nabízí nadstandardní kombinaci vlastností.