I když objednávka přímo od Applu nevyšla, díky vstřícnosti našich čtenářů jsme si nakonec mohli vybírat. Nakonec testujeme iPhone X v bílé barvě s největší kapacitou úložiště od Patrika Pavelky, který si telefon objednal, ale odjel bez něj už ve čtvrtek na dovolenou.

Možná i tohle gesto přispělo k tomu, že iPhone X udělal mnohem lepší dojem, než by chladné zhodnocení parametrů ve srovnání s konkurencí naznačovalo. A bez ohledu na subjektivní dojmy je iPhone X skutečně nejlepší iPhone, který kdy Apple vyrobil. To úplně bez debat.

iPhone X dorazil do redakce. Porovnali jsme ho s konkurencí
iPhone X dorazil do redakce. Porovnali jsme ho s konkurencí

Face ID zbytečně zbržděné

Ze všeho nejvíce mě zajímalo, jak se Applu podařilo nahradit čtečku otisků prstů. Technologie, která do malého prostoru telefonu v podstatě nacpala Kinect od Microsoftu, byla enigmou. I první recenze byly rezervované. Ale prvních asi padesát odemknutí telefonu ukazuje, že Apple zvolil kompromis ještě rozumně.

Face ID mě pozná i z úhlů, u kterých jsem to pokládal za nemožné. Rozhodně není nutné mít telefon přímo před očima jako u Samsungu, který sleduje jen duhovku. Apple snímá kontury celého obličeje, a má tak mnohem větší pole působnosti a záchytných bodů.

Potvrdilo se nicméně zásadní podezření, že odemykání iPhonu tímto způsobem nemůže být tak rychlé jako přiložení prstu na čtečku otisků. Největším zdržením je nutnost posunout obrazovku nahoru, rozpoznání uživatele telefon nepřenese na základní obrazovku. To je jednoznačně krok zpět, ale není to nic, co by Apple nemohl změnit, alespoň to tak z venku vypadá.

Je ale obrovská škoda, že Apple nedoplnil Face ID o čtečku na zádech telefonu. To by bylo ideální řešení. Snadný způsob, jak mobil odemknout rychle při vytažení z kapsy kombinovaný s "pozorným" telefonem na stole nebo v držáku v autě, který se rozsvítí a ukáže svá tajemství, jen co se na něj podíváte… U Note 8 to tak trochu funguje, jenže odemykání duhovkou vyžaduje moc práce.

Sebevědomý zásek v displeji

Druhý bod zájmu je také logický – první AMOLED displej od Applu po letech odmítání a kritiky vlastností této technologie. Zájem samozřejmě vzbuzuje i velký výřez pro selfie kamerku a senzory Face ID, který v angličtině nese označení "notch".

Je to jednoznačně další kompromis ve snaze dosáhnout "celoplošného" displeje, ale Apple z něj zároveň udělal i výhodu – siluetu iPhonu X každý snadno pozná.

V běžném provozu výřez moc nevadí, je nad místy, kam většinou soustředíte pohled. Horší je to ale při sledování videa. Tam buď ruší a překáží, nebo zmenšuje prostor pro video.

Obvyklejší řešení moderních displejů s úzkými, leč výraznějšími rámečky nahoře a dole je praktičtější, byť ne tak zajímavé. Ostatně on ani iPhone X není bezrámečkový, prostor mezi začátkem displeje a hranou zařízení je poměrně velký. Ve srovnání s mastodonty předchozích generací je to ale výrazný pokrok.

Samotný displej je pak fantastický. AMOLED je prostě lepší než LCD, i když může trpět neduhy, jaké se vyskytují u Pixelu 2 XL, který používá horší technologii od LG.

Samsung ale displeje umí a Apple přidal něco navíc. Displej se méně leskne a funkce True Tone dává displeji příjemně teplé zabarvení, zatímco ve standardním režimu je displej laděný chladně, hodně do modra, jako by Apple chtěl všechny přesvědčit, že true tone je správná cesta.

Faktem ale je, že podobný efekt nabízí i telefony od Samsungu – ty mají přirozený vzhled displeje také (označený jako základní), to jen většina uživatelů preferuje "dynamický" režim se zvýrazněním barev. Spousta telefonů s Androidem navíc umožňuje korigovat teplotu bílé barvy displeje ručně.

Fotoaparát bez revoluce

Apple loni dokázal nadchnout miliony lidí pro portrétní režim u iPhonu 7 Plus. Letos zkouší totéž přidáním nových "filtrů", které mění vzhled portrétů hrátkami se světlem a u iPhonu X to funguje i na selfie kamerce. Kolegyni to nadchlo, nešlo ale přehlédnout chyby ve zpracování obrazu. Faktem je, že jde o testovací verzi, kterou bude Apple vylepšovat, ale není jediný. Google zvládne čistě softwarově něco podobného a portrétní režim na zadním fotoaparátu už má kdekdo. Přesto jde o největší lákadlo fotoaparátu a konkurence bude nepochybně chtít "světelné filtry" zkopírovat.

Jinak fotoaparát nepůsobí strhujícím dojmem. Zlepšení proti loňskému modelu jsou jen malá, zoom s optickou stabilizací je lepší výrazněji, ale nezdá se zatím, že by iPhone fotil výrazně lépe než nejbližší konkurence. Ty nejlepší telefony se od sebe kvalitou výsledků liší opravdu málo a často záleží spíš na osobních preferencích než na objektivních obrazových datech.

A ještě pár méně nadšených postřehů před pořádným testováním

- Výchozí klávesnice je stále strašná, na "iksku" navíc plýtvá místem, v češtině nefunguje psaní pohybem prstu mezi písmeny, nabízí pouze jeden návrh oprav.
- Animoji jsou strašná ptákovina, přes kterou Apple prodá miliony telefonů.
- Výkon telefonu je fenomenální.
- Ovládací gesta jsou nepohodlná a iOS opět ztratil část své intuitivnosti.
- Bezdrátové nabíjení funguje i s obalem, byť je pomalé.
- Absence rychlé nabíječky v balení je zrada na zákaznících.