Xbox v předchozí generaci drtil PlayStation, mimo jiné i díky vyššímu výkonu. Poslední čtyři roky ale Microsoft musel žít ve stínu PlayStationu, který byl papírově skoro o polovinu výkonnější. Teď se karty obrací. Xbox One X je nejvýkonnější herní konzole na světě. Je o 40 procent výkonnější než PlayStation 4 Pro a čtyřikrát výkonnější než původní Xbox One.

Samotná rekordní čísla nic neznamenají. Microsoft ale tentokrát dokázal papírovou výhodu využít. Hry, které na Xboxu One nedosáhly ani na FullHD rozlišení, na novém železe fungují i ve 4K. Naše zkušenosti s prvními hrami upravenými pro Xbox One X ukazují, že rozdíl v kvalitě grafiky je vidět i na obyčejné FullHD obrazovce. Microsoft má navíc ještě jednu výhodu – na rozdíl od PlayStationu 4 Pro si rozumí s rozšířenými počítačovými monitory s rozlišením 2560 x 1440 a tam už je rozdíl v grafice hodně vidět.

Inženýrská kouzla s prostorem

Xbox One X už při rozbalení dokáže ohromit. Dorazil sice v obří krabici, ale byl jako matrjoška. Uvnitř přepravního boxu bylo menší prodejní balení a v něm zařízení, které je o kousek menší než stávající Xbox One S. Microsoftu se podařilo dostat čtyřnásobný výkon do v podstatě stejné krabičky.

Jak velký inženýrský úspěch to je, ukazuje konkurenční PlayStation 4 Pro. Ten totiž k původnímu designu PlayStationu 4 přidal „třetí patro“. A pokud jde o svět osobních počítačů, tam se v podobném objemu podobný výkon najít dá – špičkové herní notebooky ale stojí třeba pětkrát více než jednoduchá krabička od Microsoftu.

Na test dorazila speciální verze s označením Scorpio Edition, která odkazuje na kódové označení nové konzole v průběhu jejího vývoje. Od standardního Xboxu One X se liší barvou (tmavě šedá místo černé) s futuristickým logem Scorpio Edition v zelené barvě, které se opakuje na samotné konzoli i přiloženém ovladači.

Xbox One X Scorpio Edition si mohli objednat největší fanoušci v omezeném množství

Microsoft si zakládá na kontinuitě a to se projevuje i v detailech, jako je možnost vytáhnout kabely z Xboxu One S a zapojit je do Xboxu One X úplně bez přemýšlení – i přes odlišnou vnitřní strukturu zůstaly konektory na stejných místech. Kromě toho ale Microsoft umožnil také snadno přesunout obsah stávajícího Xboxu na nový prostřednictvím externího disku, takže ještě před začátkem testování jsme měli připravený disk se 2 TB her.

Mimochodem hry s podporou 4K rozlišení jsou obrovské – 100 GB na jednu hru není výjimka. V tomto ohledu je už nyní znát, že 1TB disk v Xboxu One X je kompromis, mnohem více by tak výkonnému stroji slušel alespoň dvojnásobek. Stejně tak by se k novému Xboxu více hodil Elite ovladač, ale to už by cena vzrostla o tři tisíce jen za ovladač.

„Opravdové 4K“ a lepší zážitek i na obyčejné televizi

Xbox One X je proti konkurenční PS4 Pro asi o tři tisíce draží, ale o 40 procent výkonnější a má o polovinu více paměti. Díky tomu má všechny předpoklady spouštět hry ve 4K rozlišení. Nebude to u všech her, určitě to nebude běžně v 60 snímcích za sekundu, ale rozdíl v kvalitě zobrazení je očividný. A nemusíte mít ani novou televizi. Podobně jako PS4 Pro i Xbox One X umí zlepšit vzhled her na FullHD obrazovce, například díky lepším stínům, delšímu dohledu ve hrách a obecně většímu počtu detailů a ostřejšímu obrazu.

Během krátkého testování jsme měli k dispozici 14 her z celkem 40, které umí využít potenciál Xboxu One X ještě před zahájením prodeje. Během několika týdnů se počet her nabízejících vyšší rozlišení nebo zlepšení grafických efektů zvýší dokonce na 150 titulů. Hlavními hvězdami jsou zatím Forza Motorsport 7 a Gears of War 4, obě přímo od Microsoftu.

Xbox One X Scorpio Edition si mohli objednat největší fanoušci v omezeném množství

Kromě toho už aktualizaci pro Xbox One X dostal i Assassin’s Creed Origins, FIFA 18, Halo 5 nebo Call of Duty WWII, lepší grafiku si užijí už teď třeba i fanoušci zemědělství ve Farming Simulatoru 17. 4K budou nabízet i malí vývojáři, na 4K se těší například Blackhole studia FiolaSoft. Hned několik her s podporou Xboxu One X je i ve službě Xbox Game Pass – a v balení s konzolí je kupon na měsíční přístup k této službě s přibližně stovkou herních titulů.

Na plnohodnotnou recenzi nicméně musíme počkat, až dorazí vhodná televize – podle Microsoftu jsou nejlepší QLED od Samsungu díky nízké latenci a kvalitnímu HDR, ale hlavně jde o marketing. Pro hráče je ale dobrou zprávou, že QLED od Samsungu automaticky nastaví optimální režim obrazu včetně HDR, které se ve většině případů musí nastavit ručně a vyžaduje to restarty televize i konzole.

Více hraní, méně čekání

Nejvíce času jsem strávil hraním Assassin’s Creed a Forzy. Obě hry vypadají i na FullHD obrazovce jasně lépe. Rozdíl je patrný ze tří metrů, fenomenální ale je, když mám křeslo hned u televize, což je moje oblíbená herní poloha. Ještě lepší zážitek nabízí Xbox One X ve spojení s QHD monitorem – proti výstupu z PlayStationu 4 Pro je obraz mnohem ostřejší díky tomu, že Xbox s tímto rozlišením přímo počítá, zatímco PS4 Pro na něj posílá obraz s FullHD rozlišením.

Největší překvapení zatím přinesl výkon Xboxu One X nikoliv v grafice, ale v rychlosti reakcí. Samotné uživatelské prostředí je mnohem svižnější a hry, přestože jsou na identickém externím disku, se načítají mnohem rychleji. Hlavně závody ve Forze se načítají skoro okamžitě proti dlouhému čekání na Xboxu One S. Totéž platí pro Zaklínače 3. Ten se dočká aktualizace s podporou 4K rozlišení s detailnějšími texturami, ale už nyní se načítá dvakrát rychleji.

Xbox One X Scorpio Edition si mohli objednat největší fanoušci v omezeném množství

Nakonec i neoptimalizované hry mohou na novém Xboxu fungovat lépe – obří rozdíl ve výkonu nejčastěji přispěje k plynulejšímu hraní. U titulů, které umí měnit rozlišení podle toho, jak je konzole vytížená, se na "iksku" snímková frekvence i rozlišení drží na maximu. A to je dobrá zpráva.

Skoro zábavné pak je, že Xbox One X umí zlepšit fungování i her pro Xbox 360, nebo dokonce pro původní Xbox. I to vyzkoušíme pro plnohodnotnou recenzi, kterou připravujeme na příští týden. Teď si ale půjdu ještě zahrát, čeká mě výsadek v Normandii v Call of Duty.