Před deseti lety se první lidé dostali k novému operačnímu systému s názvem Android. Google oficiálně ukázal nový software a hned jej zpřístupnil vývojářům. Cíl byl jasný – postavit konkurenci Applu, který také před deseti lety naznačil, jak bude vypadat budoucnost moderních technologií – jako počítač v kapse.

Už samotný vznik Androidu byl ale komplikovanější. Pracovat na něm začala čtveřice Rich Miner, Nick Sears, Chris White a, nejznámější z nich, Andy Rubin už v roce 2003. Společnost Android Inc ale nevyvíjela operační systém pro telefony, kterým v té době vládl Symbian a BlackBerry. Chtěli zlepšit ovládání fotoaparátů.

Úspěch bez altruismu

Dlouhý vývoj a nezájem investorů přivedl firmu málem ke krachu, ale zachránil ji Google, který Android koupil v roce 2005. A o dva roky později se Android vyvíjený do té doby v utajení představil spolu s organizací Open Handset Alliance. Jejími členy byly vedle Googlu společnosti HTC, Motorola, Qualcomm nebo T-Mobile. Google získal partnery díky Applu, který omezil dostupnost iPhonu na jediného amerického operátora a mobilním operátorům i v následujících letech tvrdě diktoval, a stále diktuje, podmínky. Android to měl změnit.

První telefon s označením HTC Dream nebo T-Mobile G1 se začal prodávat o necelý rok později, 8. září 2008. S postupem času se Android stal dominantním operačním systémem a během deseti let výrobci uvedli na trh téměř 25 tisíc různých zařízení s Androidem s cenami v řádech stokorun až po desetitisíce. Primárním motivem vytvoření mobilního operačního systému Android bylo umožnit operátorům i Googlu více vydělávat. I výrobci telefonů šli do spolupráce s Googlem s vidinou získat více peněz, i když po deseti letech je vidět, že se to úplně nepovedlo.

Motorolu Google zachránil odkoupením mobilní divize, letos z bryndy vytáhl HTC investicí ve výši jedné miliardy dolarů, a v podstatě jen Samsung a v poslední době Huawei dokážou na telefonech s Androidem smysluplně vydělávat.

Technický pokrok díky soutěži

První verze Androidu vypadala spíše jako BlackBerry a i první komerční telefon s Androidem měl hardwarovou klávesnici. Už v průběhu vývoje první verze ale pod vlivem iPhonu došlo ke změně koncepce. Android proto dlouho čelil obviněním z kopírování iOS. Ještě více kritiky padlo na výrobce telefonů, kteří přicházeli s "iPhone killery", ale neúspěšně. Soudní spory o kopírování designu iPhonu ostatně přetrvávaly léta.

Díky zapojení celé řady výrobců se ale Android posouval rychle dopředu. Největší roli v přinášení novinek hrál a stále hraje korejský Samsung. Android s postupem času překonal Apple co do tržního podílu a nakonec se i Samsung a nově Huawei dostaly před Apple v počtu telefonů prodaných pod svou značkou.

I Apple pak začal novinky ze světa Androidu přidávat do iOS, takže dnes jsou si oba systémy nabídkou funkcí velmi podobné a největším rozdílem zůstává odlišná filozofie ovládání se třemi tlačítky u Androidu a tlačítkem Home a dotykovými gesty u Applu. Technologický náskok Androidu nicméně Apple letos do značné míry dohonil, když iPhone X nabídl bezdrátové nabíjení, AMOLED displej s vysokým rozlišením i podporu rychlého nabíjení.

Roztříštěnost a bezpečnostní slabiny

Googlu se podařilo od začátku plnit svůj cíl – prostřednictvím mobilních telefonů propagovat svoje služby a prodávat reklamu. Od počátku se ale Android potýkal s problémem nejednotného přístupu. Velké množství telefonů s různými čipsety, různým rozlišením a velikostí obrazovky komplikovalo práci vývojářům, kteří dlouho dávali a do značné míry stále dávají přednost iOS i přes jeho menší tržní podíl.

S rozvojem mobilního internetu se objevil ještě větší problém – bezpečnost systému a jeho aktualizace. Nepříjemnou situaci Androidu ukazuje jednoduché číslo 0,2 procenta. To je poslední dostupný údaj o podílu nejnovější verze Androidu 8 Oreo. Jde o číslo měsíc staré, takže nyní bude situace marginálně lepší, ale faktem zůstává, že nejrozšířenější verzí systému je dva roky starý Android 6 Marshmallow s téměř třetinovým podílem.

Důvodem je to, že aktualizace pro telefony vydávají sami výrobci telefonů, ale musí na tom spolupracovat s výrobci čipů a následně si nechat aktualizace otestovat a schválit u mobilních operátorů. Kvůli vysokým nákladům pak aktualizace dostává pouze hrstka nejdražších zařízení. Google se několikrát snažil situaci změnit, ale bez zásadního efektu. Část bezpečnostních funkcí proto Google přesunul do aplikace Google Play Services, kterou aktualizuje sám nezávisle na výrobcích telefonů.

Android 8 také přináší nový projekt Treble, který má přeskočit nejnáročnější krok při vývoji nové verze Androidů pro konkrétní zařízení, efekt tohoto kroku se ale projeví až za rok a pouze u malého procenta zařízení s Androidem 8. Stovky milionů uživatelů jsou a budou v ohrožení.

Google má navíc problémy se škodlivým softwarem v obchodu Google Play. Většinou si nebezpečný software stáhne jen pár uživatelů, ale existují i výjimky. Například falešnou verzi aplikace WhatsApp si z Google Play stáhl více než milion uživatelů – mezi dvěma miliardami uživatelů Androidu je to pořád zlomek, ale stále je to milion uživatelů obtěžovaných nevyžádanou reklamou. Ještě úspěšnější byl falešný Facebook Messenger s 10 miliony stažení. A to je pro Android a Google hodně špatná vizitka.

Ukázka raného Androidu: