Předseda hnutí ANO Andrej Babiš sehnal kandidáta na ministra průmyslu do své připravované menšinové vlády. V úterý to řekl novinářům. Je to nestraník, jméno ale odmítl prozradit.

Představitelé ANO v úterý také jednali s ODS o složení sněmovny, hnutí trvá na tom, aby se předsedou stal jeho kandidát Radek Vondráček.

"Dnes jsem konečně sehnal ministra průmyslu a mám velkou radost. Je to expert," řekl Babiš. Jméno odmítl prozradit a řekl, že se k podrobnostem nebude vyjadřovat.

Babiš se společně s dalšími představiteli ANO v úterý setkal se zástupci ODS k jednání o budoucí podobě sněmovny.

Novinářům poté zopakoval, že trvá na tom, aby v čele sněmovny byl Vondráček. Připomněl, že před čtyřmi lety ODS neměla výhrady k tomu, aby sněmovnu vedl Jan Hamáček z ČSSD, která tehdy volby vyhrála. Babiš také řekl, že nerozumí návrhu SPD na to, aby byl předseda sněmovny převolen v případě, že by docházelo k nestandardním krokům při sestavování vlády.

Předseda ANO také podotkl, že je právo ostatních stran sejít se bez ANO a jednat o obsazení výborů. Návrh na takovou schůzku nadnesli piráti, kteří kritizují skutečnost, že by ANO mělo vést mandátový a imunitní výbor. Ten by měl jednat o opětovném vydání Babiše a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu u Farmy Čapí hnízdo.

O mandátový a imunitní výbor, který by podle pirátů měla obsadit opozice, si během prvních dvou kol vyjednávání o vedení sněmovny žádná strana neřekla, uvedl v úterý Vondráček.

ANO je podle Vondráčka otevřeno diskusi, ale některá ze zbývajících osmi stran si o výbor musí říct.

Jednání o obsazení výboru, ke kterému vyzvali piráti, se nezúčastní komunisté. Podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa mělo být pozváno i ANO.

"To není kulatý stůl, ale vytváření bloku, o kterém se neví, kam bude směřovat," uvedl Filip na tiskové konferenci. Zopakoval, že KSČM respektuje výsledky voleb a do čela sněmovny podpoří Vondráčka.

Předseda sněmovního klubu Pavel Kováčik doplnil, že KSČM je připravena na bilaterální jednání.

Na jednání organizované piráty nepůjdou ani zástupci KDU-ČSL, sdělil bez dalších podrobností předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Schůzky se podle předsedy jejích poslanců Jana Chvojky nezúčastní ani ČSSD, neboť by byla zaměřena úzce na personálie. Za zásadnější označil vyjednání toho, aby opozice měla s ohledem na chystanou menšinovou vládu ANO většinu v kontrolních komisích sněmovny.

Pochyby o schůzce vyjádřil předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Nerozumí tomu, čeho by se měla přesně týkat. "Byli bychom velice neradi, abychom se stali jakousi stafáží či diváky nějaké politické hry, kterou rozehrává úplně někdo jiný," řekl novinářům po jednání s představiteli ANO.

Okamura se navíc opřel do pirátů kvůli tomu, že podle něho prosazují zřízení nového sněmovního výboru pro elektronizaci státní správy.

Jde podle Okamury o zvýšení počtu trafik a politických korýtek.

Naopak zástupci ODS se na schůzku chystají, i když podle nich byla svolána nestandardním způsobem. Piráti ke zorganizování schůzky využili internetovou platformu doodle. "Na jednání půjdeme, jsme připraveni na normální konstruktivní debatu o orgánech sněmovny," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Stejně jako Vondráček ale řekl, že sporu o obsazení mandátového a imunitního výboru nerozumí. "Podle informací, které máme k dispozici, žádná strana o vedení tohoto výboru neprojevila zájem," řekl. Zopakoval, že ODS chce získat předsedy v jiných výborech a nevidí důvod své priority měnit.

Na schůzku dorazí i zástupci Starostů a nezávislých. Budou chtít apelovat na piráty, aby přehodnotili svůj postoj k volbě předsedy sněmovny.

"Nevidíme důvod, proč by ANO mělo mít nárok na post předsedy, když nemá většinu," uvedl šéf STAN Petr Gazdík.

"Je to bouře ve sklenici vody a šum, on si o ten mandátový a imunitní výbor nikdo neřekl, takže primárně nám zbyl," uvedl Vondráček. Zdůraznil, že není pravda, že tento výbor měla vždy opozice, v 90. letech patřil vládní koalici. Hnutí ANO je ale podle Vondráčka otevřeno diskusi a důležitá bude i osobnost, která bude navržena.

Předseda pirátů Ivan Bartoš novinářům řekl, že kulatý stůl zástupců menších sněmovních stran by se měl podle dosavadních reakcí na jeho výzvu sejít ve středu. "Někdo tuto pozici zlehčuje a i historicky to tak bylo, že předsedou výboru byl někdo z opozičních stran," uvedl.

Podle Bartoše i Vondráčka jednání v uplynulých dvou týdnech ukázala, že požadavky stran na uspořádání sněmovny, co se předsednických křesel ve výborech týká, se v řadě případů překrývají. O jeden výbor mají dokonce zájem čtyři uskupení.

Okamurova SPD by mohla vést sněmovní bezpečnostní výbor

Hnutí SPD Tomia Okamury by mohlo vést sněmovní bezpečnostní a také hospodářský výbor. Zástupci vítězného hnutí ANO s požadavkem Okamurova hnutí souhlasí. Vyplynulo to z vyjádření zástupců obou uskupení po jejich úterní schůzce.

"Z našeho pohledu nemáme problém s tímto požadavkem," řekl novinářům předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

SPD ve volebním programu klade podle něho na bezpečnost ze sněmovních stran největší důraz. Jedním z hlavních témat kampaně hnutí bylo odmítání nelegálních imigrantů.

Okamura řekl, že ANO potvrdilo souhlas s tím, aby v čele těchto dvou výborů stanul zástupce SPD. "Shodli jsme se na tom, že ze všech parlamentních stran je téma bezpečnosti ústředním tématem hnutí SPD," uvedl ve shodě s Faltýnkem.

Zeman si od KSČM vyslechl podmínky pro podporu Babišovy vlády

Předseda KSČM Vojtěch Filip v úterý v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem debatoval o podmínkách, za kterých by mohla strana podpořit menšinovou vládu, kterou skládá šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Komunisté trvají na zákonu o obecném referendu, čtyřletém programu trvalého zvyšování minimální mzdy a na ochraně přírodního bohatství. Další podmínky nejsou nepřekročitelné, řekl novinářům Filip.

Pro podporu menšinové vlády ANO mají komunisté sedm podmínek programového charakteru. Kabinet by měl prosadit předpis o obecném referendu, zvyšovat minimální mzdu a chránit přírodní bohatství ČR mimo jiné tím, že by vodní zdroje přešly do vlastnictví státu, krajů a obcí. "A jestli někdo tvrdil, že lithium přestane být tématem po volbách, tak garantuji, že nepřestane," uvedl Filip.

Ostatní ze sedmi základních podmínek jsou podle Filipa předmětem jednání. Zeman nenaléhal, aby od některých ustoupil. "On mě zná dost dlouho, aby se o to ani nepokoušel," řekl Filip. Zeman naopak podle šéfa KSČM přislíbil, že do procesu hledání důvěry vlády příliš vstupovat nebude. "Já na to replikoval, že jak ho znám, tak do toho bude vstupovat," uvedl Filip. Odhadl, že Babiš by se mohl o důvěru sněmovny ucházet do Vánoc.

Dalším tématem úterní schůzky se Zemanem byla podle Filipa ustavující schůze sněmovny a obsazení jejích výborů. Prezident se podivoval, proč komunisté stojí o to, aby vedli petiční, protože ho nepovažuje za významný, uvedl Filip. Sám ho pokládá za jeden z významných. KSČM také zopakovala, že do čela sněmovny podporuje kandidáta ANO Radka Vondráčka.