Recenzovat iPhone byla poslední dva roky v podstatě nuda. Apple dokonce čtyři roky použil v podstatě stejný design a jen málo reagoval na pokroky konkurence. Pro fanoušky Applu a mobilního systému iOS to možná vypadalo jinak, protože nové modely byly vždy rychlejší a o něco lepší. I ti nejzarytější jablíčkáři ale s příchodem iPhonu X museli uznat, že o něco přicházeli.

Léta kritiky OLED panelů, poznámek o zbytečnosti bezdrátového nabíjení nebo o velikosti špičkových telefonů s Androidem skončila. iPhone X má OLED obrazovku, lze jej nabíjet položením na dobíjecí podložku, a i přes velký displej je kompaktní. A za to všechno i za další vylepšení a vlastnosti si zaslouží chválu.

Design
Face ID a ovládání 
Displej a výřez 
Výkon a výdrž 
Fotoaparát
Shrnutí

Moderní design i poklona původnímu

Letos se telefony vizuálně proměnily nejvíce za posledních pět let. Po laškování s bezrámečkovým designem ze strany Sharpu nebo Xiaomi přišla vlna telefonů s protaženým displejem s poměrem stran 2 : 1 a minimalistickými rámečky. Nejprve se ukázalo LG G6, potom přišly Galaxy S8, Note 8, Essential Ph-1, LG V30, Mate 10 Pro a nakonec tajemný iPhone X. Apple přitom zvolil zdánlivě „nejbezrámečkovitější“ přístup. Displej iPhonu je symetrický s tělem telefonu, zatímco konkurence má nahoře i dole, nebo alespoň dole výrazně silnější rámeček se senzory a dalšími prvky.

 

Apple ale není úplně bez rámečků, vlastně naopak – po stranách má největší rámečky ze všech jmenovaných, jen je má stejné i dole a zčásti nahoře. Místo pro selfie kamerku a systém identifikace uživatele Face ID si udělal vykrojením části displeje. Ve výsledku má iPhone X téměř identický poměr těla telefonu k velikosti obrazovky jako Galaxy Note 8 nebo Huawei Mate 10 Pro. Applu se nicméně povedlo vizuálně od konkurence odlišit a to byl nepochybně záměr.

Jako záměr působí i chromovaný rámeček kolem telefonu. Připomíná totiž první iPhone a iPhone 3GS. Jako by chtěl Apple říct, že ani přes výrazné změny nezapomíná na to, jak mobilní revoluce před deseti lety začala.

Příjemnou drobností je, že Apple zachoval typický přepínač tichého režimu na levém boku přístroje, nebo to, že zvětšil tlačítko pro uspání telefonu na pravém boku. To totiž uživatelé budou používat nejspíše častěji než dříve – slouží mimo jiné k potvrzení úmyslů uživatele při stahování aplikací a v zahraničí také k potvrzení bezkontaktních plateb Apple Pay.

Celkový dojem z designu telefonu byl a zůstává příjemný. Kvůli tomu, že mi telefon nepůjčil na test výrobce, ale velkorysý čtenář a fanoušek Applu Patrik Pavelka, jsem jej celou dobu nosil v pouzdru. To dokázalo částečně eliminovat dvě slabší stránky nového vzhledu – stále vystupující duální fotoaparát a kluzká skleněná záda, která jsou podobně jako u Galaxy S8 a Note 8 přece jen náchylná k případnému poškození při pádu.

I v pouzdru zůstal telefon kompaktní ve srovnání s neforemnými iPhony řady Plus a dobře se držel v ruce. Bez pouzdra to bylo samozřejmě mnohem příjemnější, ale to jsem si užil jen při natáčení prvních dojmů na začátku a při focení iPhonu X těsně před jeho vrácením trpělivému majiteli.

iPhone X dorazil do redakce. Porovnali jsme ho s konkurencí
iPhone_X_dorazil_do_redakce._Porovnali_jsme_ho_s_konkurenci.jpg

Obličej místo prstu

Nové uspořádání displeje a dramatické zmenšení rámečků ve srovnání s předchozími telefony od Applu s sebou přineslo také dramatické změny v používání telefonu. Už v prvních dojmech napsaných po 24 hodinách s novým iPhonem jsem je nehodnotil nijak negativně a dojem se s dalším používáním ještě zlepšil.

Odemykání telefonu obličejem je změna, která se každého uživatele dotkne třeba padesátkrát nebo stokrát za den. Dobrou zprávou tedy je, že Apple odvedl s novou technologií výbornou práci a Face ID funguje spolehlivě. Nevadí mu rostoucí vousy, různě velká sluchátka na hlavě, klasické brýle… Záchytných bodů na konturách obličeje používá Apple tolik, že má dostatečně velkou toleranci a zároveň je dostatečně přísný. Zadání PIN po mně Apple chtěl za sedm dní jen asi desetkrát a to není špatný výsledek.

Face ID má samozřejmě omezení. Bylo by zbytečné namlouvat si, že to není kompromis. Původně chtěli Apple i další výrobci použít čtečku schovanou pod displejem. Jenže tato technologie není ani přesná, ani spolehlivá, ani rychlá. Face ID je proti tomu výborné řešení, i když má dvě omezení. Prvním je požadavek na umístění telefonu vůči obličeji uživatele. Systém má mnohem větší záběr, než jsem osobně čekal, ale pokud leží naplocho na stole, musel jsem ho zvednout nebo se naopak hodně naklonit nad mobil.

iPhone X

Druhé omezení je zcela umělé. Po rozpoznání uživatele se telefon neodemkne, ukáže jen obsah notifikací – pro přístup ke všem funkcím telefonu musí uživatel posunout obrazovku nahoru. Nedává to moc smysl, lepší by bylo, kdyby Apple umožnil zákazníkům, aby si chování telefonu vybrali sami. Čekání lze mírně zkrátit. Odsunout obrazovku lze ještě před tím, než rozpoznání proběhne, ale není to velká úspora času, a systém navíc v tomto okamžiku nereaguje plynule.

Celkově je pak Face ID jednoznačně pomalejší než Touch ID, zvláště když nejlepší letošní čtečky dokážou odemknout telefon za pětinu sekundy. Nelze ovšem čekat, že by Apple v telefonu nabídl obě metody – to jsou zbytečné náklady a Apple do iPhonu X vložil už tak dost drahých součástek.

Ještě více než nový způsob odemykání telefonu ovlivňuje používání iPhonu X chybějící tlačítko Home – odjakživa záchytný bod uživatelů systému iOS. Jeho ztráta je cítit, ale ovládání telefonu gesty není tak nepřirozené, jak by se mohlo zdát. Apple navíc graficky naznačuje, kde máte začít prstem tahat, pokud se chcete vrátit „domů“. Proti telefonům s Androidem respektuje iPhone X vždy orientaci telefonu, zatímco u konkurence často ovládací prvky zůstávají na kratší hraně telefonu.iPhone X

V prvních dvou dnech jsem zápolil s tím, že iPhone zaznamená gesto pouze v případě, že jedete prstem od samotného okraje displeje. Zvykl jsem si, ale ani po týdnu to nebylo úplně pohodlné. V případě, že se vrátíte na základní obrazovku, nebo při přepínání aplikací to bylo lepší, dosáhnout palcem do pravého horního rohu, abych zobrazil ovládací panel, je stále stejně nepohodlné. Zvláště když dříve byla tato část ovládání dostupná pohodlně dole.

iPhone X má stejně jako předchozí dvě generace také funkci Touch 3D, která umožňuje ovládat telefon nejen samotným dotykem, ale také přítlakem. Už při představení této funkce bylo zřejmé, že nejde o žádnou revoluci. Ani u iPhonu X se to nemění a Touch 3D je stále spíše matoucí. Mockrát se mi stalo, že jsem použil příliš velkou sílu a při psaní jsem místo výběru písmene s diakritikou měl místo klávesnice touchpad.

Navíc mi strašně dlouho trvalo, než jsem přišel na to, jak spustit fotoaparát z obrazovky zamčeného telefonu. Posunutí prstem nefungovalo, ťuknutí nefungovalo… Ano, i tady nastoupil Touch 3D. Stačí pevně zatlačit. Se svítilnou je to stejné, jen o tom musíte vědět.

Možná je to k smíchu a svědčí to o neznalosti, ale právě takové drobnosti ukazují, že iOS s postupem času ztrácí na své intuitivní povaze, komplikuje se.

Hlavní hvězda od Samsungu

Apple měl dlouho nad konkurencí náskok v kvalitě displejů. S příchodem Full HD telefonů s Androidem a následně rozlišení QHD u těch nejlepších svůj náskok ztratil. Moderní AMOLED obrazovky pak iPhonům ukázaly záda nejen podle mé zkušenosti, ale i podle pečlivých testů společnosti Displaymate. iPhone X znovu dostává Apple do čela.

Super AMOLED panel s rozlišením 2436 × 1125 bodů Applu sice dodává Samsung, ale Apple si s ním ještě pohrál – používá svoji dotykovou vrstvu, přidává softwarovou změnu teploty barev navázanou na okolní osvětlení (True Tone) a hlavně lepší povrchovou vrstvu. iPhone X má nejméně lesklý displej mezi telefony. Na fotkách to tolik nevynikne, ale v praxi skoro nevypadá jako displej. Spíše připomíná elektronický papír nebo opravdický křídový papír. Rozdíl proti Galaxy Note 8 je jasně zřetelný a skutečně příjemný.

iPhone X

Bohužel chvála displeje nemůže být univerzální; fantastickou obrazovku kazí výřez v horní části. Je to výrazný designový prvek, nepochybně. Je to nutnost, aby se do telefonu „bez rámečků“ vešel systém Face ID a selfie kamerka. A také je to otrava.

V běžném provozu výřez téměř nevadí – pokud používáte telefon výhradně ve vertikálním režimu, nebudete ho v podstatě vnímat. Jak ale telefon otočíte do vodorovné polohy, začnou se dít věci. Výřez ubírá místo pro video, hry… vlastně i při focení ho budete vnímat. Spousta aplikací navíc zatím protažený displej iPhonu nepodporuje, a tak nechává nahoře a dole černé pruhy. Není to ale nic strašného, jen při sledování videa je nepříjemné, když se černé rámečky objeví po všech stranách.

Po měsíci používání bych si možná vypěstoval účelovou slepotu a přestal výřez vnímat úplně, ale po týdnu se mi to nepovedlo. Určitě i kvůli neustálému porovnání s nejlepší konkurencí – když má člověk dvě SIM a do iPhonu se vejde jen jedna, ani to jinak nejde.

Výkon z vlastní dílny

Zatímco fantastický displej staví na technologii největšího konkurenta, srdce iPhonu je ryze kalifornské. Čipová sada A11 Bionic je neskutečně povedený kus hardwaru. Apple dlouhodobě porážel konkurenci ve výkonu, letošní procesor i grafický čip, obojí vlastní výroby, ale konkurenci v podstatě deklasují. Apple totiž k dlouhodobě nedostižnému špičkovému výkonu na jedno procesorové jádro přidal i skvělý výkon při zapojení všech výpočetních jednotek – přidal totiž další dvě procesorová jádra a umožnil procesoru využít všechna jádra najednou.

Celý procesor tvoří dvojice výkonných jader a čtveřice úsporných. Ta jsou přitom díky nové výrobní technologii o 70 procent rychlejší než úsporná jádra v loňském procesoru A10 Fusion. Ve výsledku pro sebe Apple utrhl i rekordní výkon ve vícejádrovém režimu. K tomu firma přidala i vlastní čip pro „vyvolání“ fotografií.

Applu se navíc povedlo nahradit grafické „karty“ společnosti Imagination Technologies vlastním tříjádrovým grafickým akcelerátorem. Ten je o třicet procent výkonnější a zároveň úspornější než grafický čip Imagination Technologies v iPhonu 7. To je obrovský úspěch, protože už iPhone 7 v podstatě neměl v grafickém výkonu přímou konkurenci. Celkově je pak iPhone X asi o třetinu výkonnější než nejlepší telefony s Androidem.

V praxi se vše výše napsané dá shrnout velmi jednoduše: iPhone X je ďábelsky rychlý a andělsky plynulý. Nejlepší telefony s Androidem se mu mohou blížit, ale nevyrovnají se mu.

iPhone X

Co se týká výdrže baterie, ta je nadprůměrná, srovnatelná podle jablíčkářů s iPhonem 7 Plus, z mého pohledu s Galaxy S8+. Celý den mi telefon vydržel bez problému, i s přehráváním hudby do BT sluchátek, trochou Netflixu a sdílení internetu do notebooku a cca 3 hodinami zapnuté obrazovky. Není to tak skvělé jako u Mate 10 Pro s větší baterií a nižším rozlišením displeje, ale přesto je to na Apple velmi dobré. Pokud si ale budete hrát s rozšířenou realitou nebo budete hrát náročnější 3D hry, výdrž logicky klesne, stejně jako při delším focení nebo natáčení.

Dlouhá výdrž na jedno nabití je zásadní vlastnost telefonu. Přesto mě mrzelo, že iPhone X nemá v krabičce pořádnou nabíječku, která by dovolila telefon rychle dobíjet. Apple podporu rychlého nabíjení oznámil jako velkou novinku (což je), ale jako odpovídající nabíječku si zákazníci musí dokoupit „notebookový“ napájecí adaptér za 1600 korun a kabel za 799 korun. To je od Applu hnusné. Konkurence potřebnou nabíječku dodává i k telefonům za třetinu ceny iPhonu X.

Bezdrátové nabíjení pak ocení majitelé moderních aut, kde je bezdrátové dobíjení v přihrádce častou součástí lepších stupňů výbavy. Hodí se i v práci, kdy telefon položíte místo na stůl na nabíjecí podložku. Nabíjení tímto způsobem zabere i 4 hodiny, ale postupné pomalé dobíjení přes den znamená, že odpoledne vyrazíte do světa s plnou nebo skoro plnou baterkou, zatímco obyčejné iPhony bez pomalé transfuze budou pomalu volat po zásuvce.

Fotoaparát na konec a s rezervou

Hlavní, duální, fotoaparát iPhonu X nepřináší příliš nového. Je hodně podobný iPhonu 8 Plus a iPhonu 7 Plus, ale proti nim má lepší světelnost „zoomového“ objektivu a zároveň má na delším skle optickou stabilizaci. To znamená lepší fotografie ve špatném světle. Větší změna se dotkla předního fotoaparátu, který využívá i senzory face ID k vytvoření stejných portrétních efektů, které umí duální fotoaparát díky kombinaci dat z obou senzorů.

To, co na papíře i v prezentovaných fotografiích vypadá skvěle, nás ale v praxi neoslnilo. Už loni Apple nebyl jasnou jedničkou mezi fotomobily a letos se to nemění. V průběhu testování jsme měli smůlu na nehezké počasí, a tak nám chybí ty úžasně ostré fotografie plné detailů, jaké najdete v recenzích kolegů ze slunné Kalifornie.

iPhone X

Pár srovnávacích snímků, které proti sobě staví iPhone X, Galaxy Note 8, Huawei Mate 10 pro a Huawei Mate 10 Lite, přineslo dokonce překvapivý výsledek. iPhone v horších světelných podmínkách nabídl nepovedené (i přes opakování) snímky, týká se to i portrétního režimu, což je překvapivé. Ve většině záběrů je těžké najít výrazné rozdíly mezi prvními třemi. Apple má například stále vynikající dynamický rozsah díky používání HDR režimu bez zásahu uživatele, ale u portrétu a na snímcích z kavárny s umělým osvětlením to vypadá, že Mate 10 Lite zvládl expozici lépe – Apple použil extrémně nízkou citlivost.

Popravdě takový rozdíl v kvalitě v neprospěch iPhonu nám nedává moc smysl, takže se na fotoaparát podíváme podrobněji ještě někdy v budoucnosti. Ke zhoršení mohlo dojít i po aktualizaci firmwaru. První portréty focené hned po rozbalení při natáčení prvních dojmů totiž vypadají mnohem lépe.

iPhone X

 

Srovnávání obrázků navíc komplikuje fakt, že Apple používá nový formát obrázků, se kterým si nerozumí Zoner Photo Studio ani integrovaná aplikace Fotky ve Windows 10 – Microsoft slíbenou podporu nového formátu do Windows teď na podzim nepřidal. Obrázky z iPhonu ani nemůžeme nahrát do našeho redakčního systému, najdete je ale ve fotogalerii na Google Photos, ve stejné službě ale v samostatném albu jsme pak vystavili srovnávací snímky ze čtveřice telefonů.

Obecně ale platí, že pokud chcete nejlepší fotomobil na trhu, na výběr je už z několika modelů s téměř identickými vlastnostmi. Ostatně i testy DXOMarku hodnotí iPhone X, Note 8 a Mate 10 Pro téměř identicky a v celkovém hodnocení se na zatím nejvyšší příčce drží Pixel 2 od Googlu. Rozdíly jsou ale v jednotkách bodů, takže opravdu zanedbatelné.

Hlavní zjištění

 • iPhone X už nelze označit za technicky nebo designově zaostávající mobil 
 • Face ID funguje, ale není lepší ani rychlejší než čtečky otisků 
 • Výkon nových čipů od Applu je skvělý, konkurence na něj nestačí 
 • Fotoaparát nepřináší zásadní zlepšení, jednoduše patří k nejlepším, ale není dominantní 
 • Animované ksichtíky včetně hovínka se líbí dětem i dospělým, ale pro mě to není 
 • Česká klávesnice v iOS11 je stále funkčně ošizená, Android v tomto vede na celé čáře 
 • iOS už nelze označit za naprosto intuitivní operační systém 
 • Absence zdířky pro sluchátka je otrava, ale kvalitní Bluetooth sluchátka už existují 
 • Funkční rozdíly proti Androidu jsou stále menší a menší, hlavní výhodou je iMessage
 • Apple se k zákazníkům chová nefér, když v balení chybí rychlá nabíječka
 • Cena je vysoká, ale kupovat iPhone 8 nedává moc smysl, X je mnohem lepší