Andrej Babiš euro odmítá, podle europoslankyně za hnutí ANO Dity Charanzové by ale jeho budoucí vláda rozhodně neměla být tak kategoricky proti. Charanzová patří k několika lidem, kteří Babišovi radí v evropské politice.

"Ráda bych, aby se otevřela debata o možnostech zavedení eura v Česku," říká Charanzová v rozhovoru s HN o tom, na co by se měl podle ní Babiš jako pravděpodobný budoucí premiér zaměřit. Babiš byl k přijetí eura původně vstřícný, dnes o něm ale mluví jako o krachujícím projektu.

Charanzová je nestranickou europoslankyní za hnutí ANO. Server Politico ji minulý týden zařadil mezi nejvlivnější ženy v Bruselu. Hlavně kvůli tomu, že se angažuje v tématech týkajících se průmyslu a moderních technologií. Aktuálně Charanzová usiluje například o to, aby zlevnily telefonní hovory z Česka do jiných zemí Evropské unie. Zatímco poplatky za roaming už díky unii padly a ze zahraničí do Česka voláme za cenu domácího hovoru, opačným směrem to stále neplatí.

Charanzová by si osobně přijetí eura v Česku přála. Připouští ale, že to pro nejbližší roky není pravděpodobné. "Jsem si vědoma, že podle posledních průzkumů víc než 70 procent občanů euro nechce. To je prostě realita. Takhle v Česku vnímáme euro i Evropskou unii," říká Charanzová. Jedním z důvodů je podle ní přesvědčení lidí, že Česko má v unii malý vliv a nedokáže nic prosadit. Politici by se to podle ní měli snažit změnit.

4 poslance

v Evropském parlamentu má hnutí ANO.

Jsou proevropští a mají v Bruselu vliv. Nevybíral je Andrej Babiš, ale Pavel Telička.

Charanzová dříve pracovala na ministerstvu zahraničí, kde se podílela i na českém vstupu do unie. V letech 2005 až 2009 působila na českém velvyslanectví při Evropské unii v Bruselu, kde měla na starosti zahraniční obchod a obchodní politiku. Europoslankyní je od roku 2014, českou evropskou politiku tak zblízka sleduje od samého počátku. A je přesvědčená, že Česko se stále nenaučilo fungovat tak, aby mělo v unii vliv a dokázalo prosadit své zájmy. "V Bruselu hrajeme druhé housle, absolutně nevyužíváme potenciál, který Česko má," tvrdí.

Charanzová je přesvědčená, že Babiš by to jako premiér mohl změnit k lepšímu. Upozorňuje, že jako ministr financí v Bruselu prosazoval vlastní téma − chtěl, aby Česko získalo možnost zavést změnu při výběru daně z přidané hodnoty, zvanou reverse charge.

Znalci bruselských poměrů ale tvrdí, že se Babiš kromě svého návrhu na zlepšení výběru daní o fungování unie nikdy příliš nezajímal a neorientuje se v něm. Kromě toho se v předvolební kampani o unii vyjadřoval velmi negativně a přejímal i častá klišé jejích odpůrců. "Lišíme se v jazyku, který používáme," připouští Charanzová. Podle ní je Babiš někdy "razantnější". Europoslankyně ale zdůrazňuje, že Babiš je jasným zastáncem českého členství v unii.

Charanzová teď svému šéfovi radí, aby byl v Bruselu aktivní. "Je tu prostor pro to, aby Česko přišlo s konkrétními návrhy," říká a poukazuje na to, že po britském referendu o vystoupení z unie a francouzských a německých volbách se členské státy shodují, že se společný svazek musí změnit. Česko by se podle ní mělo méně vázat na země visegrádské čtyřky a orientovat se směrem na západ.

Europoslankyně nechce zacházet do detailů, ale nová česká vláda by podle ní měla přijít s návrhy týkajícími se posílení bezpečnosti v Evropě nebo další podpory dohod o volném obchodu.

Ke vstupu do Babišovy vlády se ale Charanzová nechystá, i když poté, co spolupráci s šéfem ANO ukončil europoslanec Pavel Telička, patří spolu s další členkou Evropského parlamentu Martinou Dlabajovou k hlavním postavám evropské politiky Babišova hnutí. Jeho šéfovi prý už před volbami řekla, že chce dokončit mandát europoslankyně. A zůstat ve Štrasburku, kde žije s manželem a dvěma dětmi.