Apple prohrál soud s Motorolou, v Německu nesmí prodávat iPhone 4

Apple v Německu musí změnit fungování služby iCloud. Motorola vyhrála patentový spor a Apple nesmí v Německu nabízet službu automatického stahování e-mailů v okamžiku, kdy je přijmou servery Applu (funkce označovaná jako push). Uživatelé budou pravděpodobně brzy muset nastavit pravidelný interval kontroly příchozí pošty.
Dnes v Německu Apple také musel stáhnout z prodeje ve svém on-line obchodu iPhone 3GS, iPhone 4 a 3G verze iPadů. Podle analýzy patentového experta Floriana Müllera jde o následek soudního rozhodnutí z prosince, podle kterého Apple porušuje Evropský patent 1010336 (B1) o radiových datových přenosech. iPhone 4S se zákaz netýká, protože obsahuje radiokomunikační čip, jehož výrobce Motorole licenční poplatky odvádí.
Aktualizace: Apple získal dočasné odložení platnosti soudního opatření a oznámil, že se nedostupné produkty brzy začnou opět prodávat. Odložení platnosti je ale dočasné - podle Floriana Müllera jde o dny až týdny. Apple získal úlevu pravděpodobně kvůli tomu, že nabídl Motorole novou variantu platby licenčních poplatků a složil kauci ve výši 120 milionů eur. Dokud soud tuto nabídku neprozkoumá, bude Apple moci i nadále prodávat iPhone 4 i iPady s 3G modulem.
Starší verze iPhonu i iPady s mobilním přístupem k internetu lze zatím koupit v kamenných prodejnách včetně německých Apple Storů. Motorola se však snaží získat soudní zákaz prodeje i pro Apple Inc., které tyto obchody provozuje, zatímco dnes vynucené rozhodnutí se vztahuje na irskou pobočku Applu Apple Sales International. Vynucení zákazu prodeje znamená, že Motorola uložila do soudní úschovy 100 milionů eur jako kauci.
Problémy s EK
Vítězství Motoroly není zatím jednoznačné. Podobně jako Samsung proti Applu použila patent, který soudy uznaly jako základní patent pokrývající standardizovanou technologii datových přenosů GPRS. V takovém případě má vlastník patentu poskytnout licenci pro používání patentované technologie za férových a nediskriminačních podmínek (FRAND).
Evropská komise již kvůli možnému zneužívání FRAND patentů zahájila vyšetřování Samsungu. Německé právo však umožňuje majitelům patentů získat odškodné, pokud prokážou, že se narušitel patentových práv nesnažil aktivně získat platnou licenci v rámci FRAND podmínek a nesložil kauci, která by pokryla požadované licenční poplatky.
- Apple sesadil z trůnu Samsung, vládne smartphonům i tabletům
- Německý soud potvrdil zákaz prodeje tabletu Samsung Galaxy Tab
- Android v ohrožení: Apple získal podporu v případě klíčového patentu
Shrnutí makro dat a páteční důležité události
29.4. 11:40 Akciový trh a banky ve Velké Británii zůstávají... více »
Apple zase předběhl Microsoft. Tentokrát v čistém zisku
29.4. 06:35 Počítačový gigant z Redmondu stále více zaostává... více »
KBC zvažuje prodej aktiv v Polsku místo emise akcií ČSOB, tvrdí belgický tisk
28.4. 09:49 KBC chtěla peníze získané prodejem akcií ČSOB... více »
Fed nepřišel s ničím novým, trhy reagují pozitivně
28.4. 12:07 Denní komentář Saxo Bank k situaci na finančních... více »
Česká spořitelna vydělala 3,8 miliardy korun, tvoří více než polovinu zisku mateřské Erste
28.4. 07:39 Vlastník České spořitelny, rakouská Erste Group,... více »
Saxo Bank: Solidní výsledky podpoří chuť k riziku
27.4. 11:38 Denní komentář Saxo Bank k situaci na finančních... více »

Aktuálně
