Podle několika zaměstnanců Facebooku a inženýrů, které oslovili headhunteři kvůli práci pro Facebook, největší sociální síť světa chystá výrobu vlastního telefonu, který vznikne pod plnou kontrolou lidí kolem Marka Zuckerberga. Facebook spekulace nepotvrdil ani neodmítl.

Facebook je dnes přítomný v podstatě ve všech chytrých telefonech, ale podle informací The New York Times chce Facebook dotáhnout do konce vizi vlastního telefonu, ve kterém bude Facebook a sdílení informací na prvním místě. Článek v NYT dodává na věrohodnosti i spekulacím o záměru Facebooku koupit norskou Operu s jejím mobilním webovým prohlížečem.

Na projektu Buffy, o kterém poprvé NYT informovaly v listopadu loňského roku, Facebook údajně spolupracuje s tchajwanským HTC. HTC už dříve uvedlo na trh telefon ChaCha se speciálním tlačítkem pro spuštění Facebooku a qwerty klávesnicí pro pohodlnější a rychlejší psaní. Telefon s tlačítkem pro přístup k Facebooku a plnohodnotnou klávesnicí má v nabídce i Vodafone jako Vodafone 555 Blue.

 Oproti telefonu HTC ChaCha by měla Buffy nabídnout výrazně upravené uživatelské prostředí založené na androidu. Podobnou strategii použil Amazon v případě svého tabletu Kindle Fire. Právě na podobě systému a jeho ovládání budou podle dostupných zdrojů pracovat inženýři se zkušenostmi z Applu.

 

V rámci vlastního systému by pak Facebok mohl lépe integrovat i Instagram či svou novou vlastní fotoaplikaci, kterou firma vyvinula ještě před největší akvizicí v dosavadní historii Facebooku. Facebook by pak měl také plnou kontrolu nad zobrazováním reklamy.