reklama
reklama
3. 2. 2012 | poslední aktualizace: 17. 2. 2012  10:24
Koubský: I Česko má svého Stevea Jobse

Týden Petra Koubského: Facebook na burze, odpůrci ACTA v ulicích

"Často si stýskáme, že nemáme v Česku žádného Jobse či Zuckerberga, ale když pak nějakého máme, nikoho to zas tak moc nezajímá," píše Petr Koubský ve svém prvním z pravidelných sloupků novinek z internetového byznysu. Jeho texty najdete na HN Tech každý pátek.
Petr Koubský
Petr Koubský
analytik
Čtěte více o: ACTA | Facebook
Protest na pražském Klárově.
Protest na pražském Klárově.
foto: ČTK

Pro internetovou komunitu u nás byla určitě hlavní událostí týdne mezinárodní dohoda ACTA a odpor proti ní. Ten je víc emocionální než věcný, protože nikdo vlastně neví, jaký dopad na každodenní život na internetu bude ACTA mít. V každém případě je namířena proti pirátům, hlavně proti těm, kteří působí ve velkém a komerčně provozují servery s nelegálním obsahem. Nikdo to neříká nahlas, ale skoro všichni jsme občas jejich „zákazníky“.

Část rozladění z ACTA tedy patrně pochází i od těch, kteří se obávají, že si napříště nebudou mít kde stáhnout nový díl seriálu Sherlock. Servery s copyrightovaným obsahem stojí tak jako tak na hraně zákona, morálně obhajitelné nejsou a kdyby šlo skutečně jen o ně, nedalo by se proti ACTA říci ani ň. Dohoda, až se promítne do zákonů, prováděcích předpisů a praxe různých institucí, však může mít více dopadů, třeba další posílení DRM. Obecně se zdá, že posiluje pozici zábavního průmyslu na úkor zákazníka pod vlajkou boje proti pirátům.

Obchodní svět se rozhodně víc než o ACTA zajímal o vstup Facebooku na burzu. Facebook tento týden učinil poslední předběžný krok, když zaknihoval svůj IPO prospekt u Komise pro cenné papíry. Jestli vyjde odhad na výnos IPO ve výši 5 miliard dolarů, bude to čtvrtý nejúspěšnější vstup na burzu v dějinách — jen Visa, General Motors a AT&T Wireless získaly více. Celková tržní hodnota Facebooku se nyní odhaduje na 75 až 100 miliard, ale to se uvidí, až se trh ustálí. Mark Zuckerberg si ponechá 28 % firmy, což z něj dělá zámožného mladého muže a snadno si může dovolit pobírat plat dolar ročně dle Jobsova vzoru.

reklama

IPO nechystal v uplynulých měsících jen Facebook. Na newyorskou burzu vstupují letos dvě české softwarové firmy globálního významu, AVG Technologies a Avast Software. Obě vytvářejí a prodávají antiviry a obecně bezpečnostní software. Akcie AVG se začaly veřejně obchodovat na NYSE právě tento čtvrtek, IPO vyneslo 128 milionů dolarů a tržní kapitalizace firmy teď činí asi 700 milionů. Je to méně, než se očekávalo, ale hra teprve začala. Se zájmem teď můžeme očekávat, jak dopadne Avast, který zatím očekává výnos prvotního úpisu kolem 200 milionů, tedy zhruba stejně, kolik se sázelo na AVG.

Pro domácí softwarový průmysl to je v každém případě unikátní událost, přímou kotaci v New Yorku ještě nemá vůbec žádná česká společnost. (A striktně vzato, nebude mít ani nadále, protože AVG i Avast jsou dnes formálně nizozemskými firmami.) Lidé, kteří za úspěchem obou společností stojí - v případě Avast Software to jsou zakladatelé Pavel Baudiš a Eduard Kučera, u AVG náleží hlavní zásluha investorovi Gabrielu Eichlerovi - dokázali úžasnou věc a měli bychom je nosit na rukou jako mistry světa v hokeji, což se ale zcela určitě nestane. Často si stýskáme, že nemáme v Česku žádného Jobse či Zuckerberga, ale když pak nějakého máme, nikoho to zas tak moc nezajímá.

Dlouhé čtení
Jestli ještě neznáte zkratku M2M, zapamatujte si ji. Znamená „machine to machine“ a týká se situací, kdy přes internet mezi sebou komunikují jako koncoví uživatelé věci, nikoli lidé. Dnes počítače, tablety, telefony, foťáky, zítra ledničky, auta, domácí bezpečnostní systémy… Tento týden vydala OECD dobrou úvodní studii k M2M, doporučuji.

Nejzajímavější novou aplikací týdne pro iPad se zdá být Longform: elegantní čtečka, do které se vám denně natáhnou zajímavé dlouhé články ze špičkových časopisů, redakčně vybrané. Vznikne tak nejlepší všeobecně orientovaný magazín, jaký si umíte představit, jen by k tomu ještě měli prodávat čas na čtení. Ten by však byl neúnosně drahý, zatímco Longform stojí jen čtyři eura a jestli nemáte iPad, můžete stejný zdroj sledovat i na webu zdarma.

 

Další sloupek Petra Koubského najdete na HN Tech příští pátek

Autoři: Petr Koubský
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
hmmmm (miron)
Jen trouba jako pan Koubský netuší jaké dopady taková smlouva...
Týden Petra Koubského: Facebook na burze, odpůrci ACTA v ulicích (Hana)
Tady se teda Eichler a Benson Oaks moc nevyznamenali: http://pardubice.idnes.cz/
Týden Petra Koubského: Facebook na burze, odpůrci ACTA v ulicích (baka)
Kdyby Apple byl zaregistrovany na Kajmanech a platil tam dane,...
Re: Týden Petra Koubského: Facebook na burze, odpůrci ACTA v ulicích (Jirka)
Je, to je zase blábol. Schválně se zkuste podívat na justice.cz...
-------------------------------------------------------------------- (anonym)
Pokud je "česká vláda" přesvědčena, že vládne pracujícímu dobytku,...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama